8 měsíců 35 km dlouhou objížďkou. Jediná silnice I. třídy do Šluknovského výběžku bude mimo provoz

Objízdná trasa povede přes Českou Kamenici a Chřibskou.
Řidiče a cestující čeká od března příštího roku velká komplikace při cestách do Šluknovského výběžku. Kvůli stavbě obchvatu Svoru na silnici I/9 bude od března do října neprůjezdná silnice I/9 mezi Svorem a Novou Hutí. Jde o jedinou silnici I. třídy, která vede do Šluknovského výběžku.
O uzavírce dnes informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na svých stránkách. Omezení potrvá od 1. března do 31. října, tedy osm měsíců.
Uzavírka se týká úseku Svor – Nová Huť, prakticky ale bude neprůjezdný úsek až do Horního Podluží na křižovatce se silnicí do Varnsdorfu. „Uzavírka bude nutná z důvodu pokračující výstavby obchvatu obce Svor, jehož cílem je odklonit tranzitní dopravu mimo zastavěné území a zvýšit bezpečnost provozu,“ uvedla Kamila Zahálková z týmu komunikace ŘSD.
ŘSD plánuje objízdnou trasu ve směru od Svoru po silnici I/13 do Nového Boru, Kamenického Šenova a České Kamenice, pak po silnicích II/263 a II/264 přes Chřibskou do Horního Podluží. Zatímco mezi Horním Podlužím a Svorem je vzdálenost 10 km, objížďka bude dlouhá 34 km. Objízdnou trasu bude ŘSD ještě projednávat, bude určena pro všechny druhy aut. Teoreticky se nabízí ještě kratší cesta z Nové Hutě přes Kytlici a Polevsko, jde ale o velmi úzké silnice.
„Po dobu uzavírky bude úsek zcela neprůjezdný. Stavební práce zahrnují pokládku nového povrchu, výstavbu mostních objektů, odvodnění a úpravy napojení na okolní komunikace,“ upřesnila Zahálková.
Stavba obchvatu Svoru začala loni v říjnu, zakázku za 469 milionů korun získalo sdružení Colas a MI Roads.
Rychleji do Šluknovského výběžku. Začala stavba obchvatu Svoru, součástí bude ekodukt