35 měsíců po nehodě začaly Ethiopian Airlines létat opět s 737 MAX

Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airways. Foto: BoeingBoeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airways. Foto: Boeing

Na palubě prvního letu po dlouhé přestávce byli i ministři a zástupci Boeingu.

Boeing udělal další krok k obnovení důvěry cestujících v létání s Boeingem 737 MAX. Do provozu ho vrátila letecká společnost Ethiopian Airlines. Tragická nehoda stejného typu letadla v roce 2019 byla důvodem, proč musel letoun celosvětově téměř dva roky zůstat na zemi a projít úpravami.

Největší africký dopravce se stal jedním z posledních, který letadlo vrátil do provozu. Dlouho přitom s Boeingem nemohl najít společnou řeč nejen kvůli odškodnění za nehodu. Teď už v něj má plnou důvěru.

Jako důkaz důvěry včera při prvním letu byli na palubě nejen zástupci dopravce a Boeingu, ale také například někteří ministři. „Měli jsme dostatek času si ověřit, že letadlo je nyní bezpečné,“ řekl šéf Ethiopian Airlines Tewolde GebreMariam.

Dopravce už dříve uvedl, že bude mezi posledními, kteří letadlo vrátí zpět do provozu. Od opětovné certifikace v prosinci 2020 má za sebou letoun již přes 349 tisíc letů po celém světě.

Ethiopian Airlines mají ve flotile celkem čtyři letadla 737 MAX a dalších 25 objednaných. Dopravce a výrobce se loni dohodli na na smíru. Součástí dohody je platba 280 milionů dolarů od Boeingu, další peníze mají aerolinky získat nepřímo formou dalších slev na náhradní díly či nová letadla.

Tagy Boeing 737 MAX Ethiopian Airlines
1 komentář