umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

14 kandidátů do představenstva ČD. Dozorčí rada jim zmírnila podmínky, ve hře je tak i náměstek MMR

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Z celkem čtrnácti uchazečů bude v pondělí vybírat výběrová komise kandidáty na dvě místa v představenstvu Českých drah. O jejich volbě pak rozhodne ve středu dozorčí rada. Ta už dříve změkčila podmínky pro účast ve výběrovém řízení. Kdyby je nechala stejné jako při loňském výběru manažerů, nemohl by se přihlásit jeden z favoritů: politický náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský.

O seznamu čtrnácti jmen informoval na twitteru ministr dopravy Vladimír Kremlík. Vyvrátil tak včerejší zprávu agentury ČTK, podle které je výběr zúžen už jen na šest manažerů. „Žádný shortlist neexistuje. Ve hře je stále 14 lidí, kteří byli u pohovoru,“ uvedl dnes Kremlík.

Redakce Zdopravy.cz seznam čtrnácti kandidátů má k dispozici, je na konci tohoto textu. Jsou mezi nimi manažeři, kteří už dříve v Českých drahách působili nebo mají jinou zkušenost z železnice či dopravy. Velká část kandidátů je pak spojená s různými politickými stranami: od ANO přes ČSSD až po ODS.

Výběrová komise rozhodne o shortlistu v pondělí odpoledne, ve středu pak zasedne dozorčí rada. Zatím není jasné, kolik jmen komise doporučí. Spekuluje se současně i o tom, že výměna představenstva bude širší než jen volba dvou členů. Mluví se o odvolání nebo odchodu jednoho ze stávajících členů představenstva.

Redakce Zdopravy.cz zjistila, že dozorčí rada organizující celé výběrové řízení výrazně snížila nároky na kvalifikaci a praxi uchazečů. Ještě loni, když České dráhy hledaly člena představenstva, byla podmínkou zkušenost z nejvyššího managementu firmy s nejméně 300 zaměstnanci. Letos stačí mít za sebou manažerskou zkušenost z firmy s nejméně 100 lidmi.

Taková podmínka nahrává Václavu Nebeskému, který je členem řídícího výboru Českých drah a současně politickým náměstkem ministerstva pro místní rozvoj. Ve svém životopise jako zkušenost z nejvyššího managementu uvádí pouze post technického ředitele již zkrachovalé společnosti UniControls, která měla kolem 150 lidí. Nebeský měl nahradit odvolaného předsedu představenstva Miroslava Kupce už v červnu. Poté, co jeho jméno prosáklo na veřejnost, Andrej Babiš při interpelacích ve Sněmovně uvedl, že na post člena představenstva musí být výběrové řízení.

Podle bývalého předsedy dozorčí rady Karla Pospíšila, který sám na post v představenstvu kandiduje, bylo změkčení podmínek požadavkem jednoho z členů dozorčí rady. Jeho jméno ale odmítl uvést. „Důvodem byla snaha o to, aby se mohlo přihlásit více lidí,“ vysvětlil Pospíšil.

Seznam kandidátů pro pozici člena představenstva Českých drah

Václav Nebeský
Marcel Kalakaj
Ivo Toman
Zbyněk Savara
Martin Gillar
Michal Kraus
Jiří Kolář
Jan Blecha
Ctirad Klimánek
Pavel Švagr
Jitka Kubíková
František Kozel
Martin Bělčík
Karel Pospíšil

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Sysel

Musím se svěřit, že mě rozesmáli především kandidáti Švagr a Kozel. Jeden se již předvedl u ČD. Jako bavič na GŘ – dobrý. Druhý „úspěšně“ vedl GWTR k prodeji do rukou Jihotransu. Na první pohled slušňák, ale pod vousiskem se mu přeci jen usadilo trochu té špíny z ústeckého ovzduší. Nu, že zrovinka o takové kariéristy mají polostátní podniky v ČR zájem.

bzhzz

Mě rozesmál Kolář, Blecha, Švagr, Kubíková a hlavně lesní průmyslovák a lampasák Bělčík, co přišel s inovativním návrhem, aby 1. tř. jezdila vždy za lok, protože to tam tolik neháže 🙂 🙂 🙂

Vendelin

Stejně je to jen šaráda pro veřejnost. Nebesky uz byl dávno vybrán.

Panelák

Tak si tipnu postupující z předkola: Nebeský, Kolář, Švagr, Pospíšil, černý kůň Kraus (spekulativní důvod: pokud v létě opustil pozici předsedy představenstva PMDP „bez udání důvodu“, mohlo to být kvůli tehdejší „neodolatelné“ nabídce do ČD).
And the winner is… no političtí nominanti jsou snad jasní.

zaosai

Při čtení jmen je tam pouze jeden, kdo má velké zkušenosti u ČD.ČSD a i soukomé firmy.

železničář

Franta Kozel? Ten je tam jen do počtu jakože zkušený odborník, ale nemá politickou podporu.

zaosai

A to je právě na tom smutné.ČD potřebuje profesionály a ne komedianty.

Tomáš Sysel

Tak proč Franta Mirek Dušín nedokáže manažersky pozvednout úroveň údržby vozidel v oblastním centru ČD? Jako čestný muž by se měl držet svých slibů při výběrovém řízení a vizi naplnit! Skutečnost je opačná. Technický stvav vozidel je žalostný a náš hrdina od toho zdrhá samozřejmě kariérně vzhůru. Stejně jako Kolář. Šéf nezávislého úřadu inkliminuje k jednomu z dopravců na pozici generálního ředitele. Nó, to bude Drážní úřad k ČD i nadále hodně shovívavý. Že neprošel prověrkou snad už nikomu nevadí, ale proč zdrhá ze současného postu, aniž by naplnil vizi, kterou deklaroval při výběrku?

Alaska railroad

Jsem zvědav jak dlouho nový šéf vydrží. Teď je období že se šéfové čd střídají jak svého času ministři dopravy.

Robert

Hlavně ať vyberou někoho se zkušenostmi, kdo bude pro firmu přínosem, stejně jako by to udělal soukromí vlastník, a ne velkohubeho nymanda se stranickou legitimací.

Nairam

Docela by mne zajímalo, kde je Kupcovi konec…

Tomáš Sysel

Plzeňská ŠKODA se o něho postará, ne?

Octupus ods

šéf Čd nemusí být bezpečnostní prověrku? že se hlásí Kolář…

Dáda

člen představenstva?

LiborV

Michal Kraus, není to náhodou dlouholetý ředitel PMDP (Plzeňských městských dopravních podniků)?

Kubrt

Jojo, je to on.

Medvěd

ANO Kdypa nakoupí další mašinky z Plzně?