dpp

100 % na řepku. FlixBus zahájil ostrý provoz na bionaftu na trase dlouhé přes tisíc kilometrů

Zahájení provozu linky N724 na bionaftu. Foto: Voyages MorioZahájení provozu linky N724 na bionaftu. Foto: Voyages Morio

Spojení mezi francouzskými městy Brest a Grenoble se stalo nejdelší autobusovou linkou v Evropě, kde jezdí autobusy výhradně na bionaftu.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asd

Špatná zpráva pro přírodu i pro peněženky lidí. Ale na papíře všechno vypadá skvěle a někteří tomu i věří.

Jarda

1000km? jak dlouho ten bus jede? To snad ani nejde ne? A navic, kdo by tak dlouho chtěl dřepět v buse. To už je cesta tak pomalu pro letadlo, nebo alespon tgv.

Kubrt

Dálkové autobusy ve Francii (jakož i v Německu a jinde) představují produkt „pro cenově citlivé zákazníky“, prostě low-cost. Kromě toho, nikdo neříká, že každý musí ujet celou trasu, že.

M19

A proto jezdí linka Praha – Londýn, trasa 1261 km. Protože to nejde, že?

Marek Janík

a co teprve Oděsa – Plzeň

Jan

Pálení řepky je neskutečné plýtvání zdroji, koho to napadlo? Při výrobě paliva z řepky je vyprodukováno 5x více CO2 než při výrobě benzinu. Během pěstování je potřeba aplikovat 11 chemických přípravků, což kontaminuje půdu a poškozuje různé živočichy, nejen škůdce. Po odečtení energie na obdělávání půdy a zpracování a při zohlednění účinnosti spalovacího motoru vychází účinnost 0,3 kilowatthodiny na metr čtvereční. Oproti tomu z metru čtverečního solární elektrárny lze za rok získat zhruba 200 kilowatthodin energie. Po odečtení ztrát v měniči, nabíjení, přenosu energie jsme stále zhruba na 400-500x větším zisku energie! Biopaliva jsou nebezpečný nesmysl.

M19

Tak děkujeme za Pondělní chvilku demagogie a teď si přečtěte ten článek. Používá se řepkový olej co zbyl po zpracování řepky na jiné produkty a není použitelný pro lidskou výživu. A taky doplňte důvěryhodné zdroje vašich tvrzení, děkuji.

ABC
M19

A oni jezdí na stará biopaliva? Nebo jen zaměřujete fakta s dojmy?

Kubrt

Saipol produkuje biopaliva první generace.

Hans

Odkud máte data? Stejně tak by mne zajímalo odkud mají data oni, když deklarují 70% pokles emisí CO2 oproti naftě.

Kubrt

Ten poslední PR odstavec si troufnu úvést do reality. V posledních letech v rámci EU (a Francie na tom nebude zásadně jinak) připadá na potravinářské využití asi 1/3 řepky, zatímco 2/3 mají energetické využití. Rozvoj energetického využití řepky v posledních cca 20 letech pak vedl k růstu její produkce, jednak zvýšením výměry (asi o 1/3), zejména ale vyššími výnosy.

Jeřdno

Řepka je navíc opravdu hodně dotovaná v porovnání s jinými zemědělskými plodinami, takže přebytky budou, protože se to zemědělcům vyplácí. Plus, když rovnou ví, že to nebude na lidskou spotřebu, tak to stříkají chemií jak diví.

Asd

Ta chemie není plus. Rozhodně ne pro přírodu.

Couler

Řepka není dotovaná absolutně nijak jinak než pšenice, mák, hrách, ječmen atd. Napsal jste naprostý nesmysl. Na dopravním fóru se nepouštějte do problematiky zemědělství, o které víte prd. A pokud už musíte, tak si o tom něco zjistěte, prosím. Evidentně máte velmi zkreslené info nebo žádné a pouze dojmy. Jediné „dotace“, které jsou na řepku, spočívají právě v podpoře bionafty, to může kosmeticky zvýšit výkupní cenu řepky. Řepka jako taková není dotovaná vůbec. Přebytky řepky je další váš absolutní nesmysl. Žádný přebytek není.

M19

A vy víte, od kterého výrobce je to palivo, nebo jen tvrdíte na základě, když i ostatní, tak i oni?

Kubrt

Ano, vím. Od firmy Saipol. Přečetl jsem si to v článku. A na titulní stránce této firmy jsem si přečetl, že vyrobí (ročně?) 1,2 Mt „obnovitelné energie“ a 0,9 Mt rostlinných olejů (patrně potravinářských).
Před 20 lety se dalo mluvit o přebytcích z potravinářství; od té doby produkce řepky v Evropě vzrostla na dvojnásobek. Stimulace produkce řepky poptávkou po biopalivech je zjevná.

M19

No vidíte, tak to chce dočíst celé. Většina produkce (1,6 Mt) je krmiva pro zvířata a olej z výroby obvykle není použitelný pro lidskou potřebu. Tak co s ním? Spálit ve spalovně? To jsou ty souvislostí….

Kubrt

Probůh, řepku nikdo nepěstuje proto, aby pokrutinama krmil dobytek, ale proto, aby vylisoval olej a ten nějak zhodnotil na trhu. Firma Saipol se sama propaguje jako průkopník výroby biopaliv.

M19

Průkopník být může, ale dle jejich vlastních stránek produkuje zejména vstupní suroviny pro výrobu krmiv. Řepku pěstují pro to, aby ji prodali, zbytek je váš konstrukt, to je zemědělci v celku jedno, co z toho kdo udělá. Jinak se řepka pěstuje i na zeleno, kdybyste o tom něco skutečně věděl.

Kubrt

OK, tak jim ten marketing baštěte. Tvrdit, že vyrábějí z řepky krmivo pro dobytek a při tom jako přebytek i nějakou tu bionaftu, je chucpe. Ale zjevně to má své posluchače. Podobně absurdní by bylo tvrzení, že ve vysokých pecích se vyrábí struska, skvělá složka cementu, a přitom holt odpadá i nějaké to železo. To bohužel není vhodné pro výrobu doplňků stravy, tak holt z něj chudák výrobce musí vyrábět i nějaké ty ocelové kolejnice, jako vedlejší produkt.
Z řepky na zeleno se olej ani krmivo vyrobit nedají, takže nevím, jakou to má souvislost s tématem bionafta.

ABC

zato kdyby to vyráběl Babiš, to by bylo uvědomělého řevu 🙂

M19

Řepka na zeleno má souvislost s vaším absurdním tvrzením, že zemědělci pěstují řepku pro to. Aby z ní někdo dělal olej, nikoliv proto, že za ní dostanou zaplaceno. Tolik k vaší logice. Mimochodem z některých odrůd se dá vyrobit krmivo i na zeleno, ale tím vás nebudu zatěžovat. A hlavně, ve zbytkových pokrutinách zůstává ještě dost oleje, který lze získat tak, aby byla využitelnost pro krmiva, ovšem nelze jej použít pro lidskou spotřebu. To jestli zrovna tahle část produkce je použita pro Flixbus, to ani netušíte, za to rovnou víte. To o něčem svědčí.

Kubrt

Ten olej vyextrahovaný z pokrutin po lisování se historicky používal i v potravinářství (ztužené tuky). Dnes to už není potřeba, protože je pro něj odbyt ve výrobě biopaliv. Zároveň produkce řepky výrazně vzrostla, zatímco poptávka po potravinářském oleji je víceméně konstantní. Samozřejmě to všechno souvisí. Za růstem pěstování řepky stála poptávka po biopalivech.

Kubrt

„olej z výroby obvykle není použitelný pro lidskou potřebu“
Co je míněno pojmem „olej z výroby“?

M19

olej vznikající při výrobě. CO asi tak jiného.

Kubrt

Výrobě čeho? Olej vznikající při výrobě oleje?

Cestující

Člověče, vy jste ještě nebyl v průmyslu, že ano? Řepkový olej se používá jako ekologická náhrada minerálních olejů a maziv tam, kde minerály mohou znečistit životní prostředí, tedy v lesnictví, ve vodohospodářství ale i k mazání u kovoobrábění. Žádná řepka se bezdůvodně nepálí! Pokud nevím ,neztrapňuji se a dovzdělám se!

M19

No,

M19

No, minerály mohou znečistit životní prostředí? Víte co je vůbec minerální olej. A biodegrabilní neznamená řepkový olej. P Ztrapnit se před nedouky nejde. To je jen v jejich hlavách. Otázka je konstatování? Ani zjevně nevíte má co odpovídáte.

Jiří Kocurek

Jo, můžou. Halit se ve válkách používal k zasolení půdy a zničení úrody na dlouhé roky. Bylo to ale neskutečně nákladné.

M19

Takhle ano, ale na to v běžném měřítku nenarazíte. Narážel jsem hlavně na to, že minerální olej, je jaksi produkt z ropy, což není minerál, ale pro mnohé překvapivě hornina.

Peeetr

Typickou rostlinou na krmení zvířat je kukuřice a odpočinkové seno či jetel. Kombinovaná je slunečnice, naopak ta řepka nejvíc ze všech maximalizuje olej.
Největší nesmysl je povinné malé přimíchávání do běžné nafty. Tenhle projekt 100% u autobusu je o něco rozumnější, ale jen pokud se to primárně pojímá pro krizové pouzití zasmluvněná vozidla v případech jako třeba třetí světová.

M19

Odpočinkové seno, je co rostlinu? A co je tolice? Víte co to je? Slunečnice je kombinovaná na co? Řepkové pokrutiny jsou častou složkou doplňkových krmiv. Oni jaksi zvířata nejsou jen krávy, to je častý omyl laiků. Kukuřice je častá na siláž, ale existuje také senáž.