Dálnice jsou vytížené jako nikdy předtím, prodej kuponů byl rekordní
Automobilismus loni lámal v českých zemích hned v několika ohledech rekordy. Nejnověji to potvrzují údaje o prodejích dálničních kuponů z
Automobilismus loni lámal v českých zemích hned v několika ohledech rekordy. Nejnověji to potvrzují údaje o prodejích dálničních kuponů z loňské emise, jejichž platnost definitivně skončila včera. Podle údajů Státního fondu dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem tržeb z dálničních známek, loni prodej samolepek vynesl téměř pět miliard korun (4,966 miliardy korun). To je o 4,4 procenta více než předloni (4,758 miliardy). V roce 2015 to bylo 4,4 miliardy.
Rekordní výnosy z dálničních kuponů přitom nelze připsat rozrůstající se dálniční síti. V loňském roce se nově otevřelo pouhých 17 kilometrů dálnic, což je z dlouhodobého pohledu podprůměrné číslo. Z toho navíc některé úseky byly od platby osvobozeny. Neměnila se ani cena kuponů. Růst tržeb ale téměř odpovídá přírůstkům v počtech nově registrovaných vozidel.
Počty registracích nových osobních vozidel v Česku za celý loňský rok stouply o 4,58 procenta, dosáhly tak nového rekordu 271 995 kusů. Prodeje aut rostou od roku 2013, v dlouhodobém horizontu se za posledních deset let zvýšily o devadesát procent. Ještě v roce 2008 se u nás ročně prodalo jen 143 tisíc aut.
Fond dopravy přitom na svých stránkách řidičům radil, aby se si koupili kupony z letošní emise včas nenechávali to až na přelom ledna a února. „Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech ročních dálničních kupónů na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech přechodně vyprodány a budou se muset obrátit na jiné prodejce,“ píše fond na svých stránkách.
Ani pro letošek se cena nezměnila, za roční známku zaplatí řidiči 1500 korun. Ministerstvo dopravy chce přitom po vzoru Rakouska do několika let upustit od samolepek a zavést virtuální viněty.
Nebývalou hustotu provozu na dálnicích dokreslují i výsledky mýtného systému, který vybírá peníze od nákladních dopravců. Výběry loni poprvé překonaly deset miliard, meziročně stouply o více než pět procent.