Svět se izoluje od Británie kvůli mutaci viru, stojí letadla i kamiony
Zrušení letů ČSA se dnes dotklo 218 cestujících. V převážné většině ve směru z Londýna do Prahy.
Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezuje řada zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly některé evropské státy včetně Česka a Polska, ale také například Kanada či Indie. Kolabuje i pozemní nákladní doprava mezi Británií a Francií. Na hranicích stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran tisíce kamionů, včetně českých, protože Francie uzavřela od půlnoci zatím na 48 hodin své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie.
Mezi zeměmi, které v noci na dnešek nebo dnes oznámily dočasný zákaz příletů na linkách z Británie, jsou Rusko, Kanada, Polsko, Dánsko nebo Norsko. Od dnešního poledne nesmějí letouny z Británie přistávat ani v Česku.
České aerolinie podle své mluvčí Vlaďky Dufkové zrušily dnešní let z Londýna do Prahy i let opačným směrem: „Zrušení se dotklo 218 cestujících. V převážné většině ve směru z Londýna do Prahy.“ České ministerstvo zahraničí nyní nemá informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi.
Už o víkendu oznámily obdobná opatření Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Irsko, Bulharsko či Turecko. „Evropa zavřela Británii dveře,“ píše dnes na titulní straně britský deník The Times.
Další panika, která zachvátila Evropu se projevuje na nebi opačným způsobem, než by si vlády přáli. Dopravci na poslední chvíli navyšují počty letů z/do UK. BA vyslala na linku do Madridu dokonce několik měsíců uzeměný Airbus A380. Vážně stále někdo věří, že zákazy mají smysl? pic.twitter.com/UAiKpXMWXX
— flyRosťa (@flyrosta) December 21, 2020
Cestování z Británie omezují například také Chorvatsko, Hongkong Argentina, Chile, Maroko a Kuvajt. Saúdská Arábie pozastavila mezinárodní lety na týden, zatímco Izrael zakázal vstup cestujícím z Británie s výjimkou izraelských občanů. Izraelci přilétající z Británie musí podstoupit dvoutýdenní karanténu.
Francie od půlnoci kvůli ochraně proti šíření nové mutace koronaviru z britských ostrovů přerušila dopravu pod kanálem La Manche. Železniční společnost Eurostar oznámila, že dnes a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.
Správa přístavu Dover oznámila, že do odvolání uzavírá terminál pro cesty do Francie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do francouzského Calais.
Na hranicích s Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran i stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádu milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.
Francouzská federace nákladních dopravců FNTR uvedla, že pro řidiče nákladních vozů, kteří uvázli v Británii, začala situace být katastrofální. Podle mluvčí FNTR mnozí skončili na parkovištích bez přístupu k toaletám.
Britská vláda spustila plány na odstavení kamionů v jihovýchodním hrabství Kent, které měla v záloze pro případ možného přerušení dopravy až 31. prosince skončí přechodné období po odchodu Británie z evropského bloku.
Podle šéfa britské Federace pro potraviny a nápoje (FDF) Iana Wrighta ovlivní nynější uzavírka vánoční zásobování v Británii i ve Francii. „(Britská) vláda musí velmi rychle přesvědčit francouzskou vládu, aby ze svého zákazu vyjmula kamiony,“ dodal.
Druhý největší britský supermarketový řetězec Sainsbury’s uvedl, že výpadky některých druhů sezonní zeleniny v supermarketech se projeví v řádu dní, pokud se situace nezmění. Premiér Boris Johnson mezitím jedná s krizovým štábem o tom, jak vánočnímu výpadku v zásobování zabránit.
Nová mutace koronaviru se v Británii objevila už v září; v listopadu tvořila zhruba čtvrtinu případů infekce v Londýně. V polovině prosince už to byly téměř dvě třetiny, píše BBC. „Anglická“ mutace koronaviru se objevila i v Austrálii, Dánsku, Nizozemsku či Itálii.
ČTK