regio-vlak

Po zkrachovalé cestovce Azur Reizen zbyly dluhy 36 milionů korun, nejvíce dluží svému šéfovi

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaLetiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Po zkrachovalé cestovce Azur Reizen, která letos v září přestala nabízet zájezdy a vyhlásila úpadek, zůstaly dluhy nejméně ve výši

Po zkrachovalé cestovce Azur Reizen, která letos v září přestala nabízet zájezdy a vyhlásila úpadek, zůstaly dluhy nejméně ve výši 36 milionů korun.

Vyplývá to z insolvenčního návrhu, který firma poslala soudu. Krach Azur Reizen byl letos největším mezi českými cestovkami, pojišťovna se musela postarat o zhruba tisíc lidí, kteří byli buď v zahraničí nebo je teprve čekal odlet. Všem už vyplatila peníze.

V insolvenčním návrhu firma vysvětluje, jak se po dvaceti letech existence dostala až ke krachu. Jedním z důvodů byla velká orientace na zájezdy do Egypta, Tuniska či Turecka, kam v roce 2016 došlo kvůli teroristickým útokům k velkému poklesu zájmu. „Turisté omezili své cesty do dříve oblíbených destinací z důvodu obav z teroristických útoků. Na druhou stranu dlužník musel letenky objednávat a zaplatit v předstihu, ať jsou místa v letadle obsazena či nikoliv,“ uvádí v návrhu jednatel firmy Adel Dridi.

Podle něj ještě prodeje klesly po červencovém terostickém útoku v Egyptě, kdy zahynula čestká turistka. Statistiky Letiště Praha ale naopak ukazují, že počty dovolenkářů mířících do Egypta letos přes léto výrazně stouply.

Došlo k výraznému snížení celkového prodeje zájezdů, které se musely prodávat také za snížené ceny a to vše ve svém souhrnu vedlo ke vzniku dluhů,“ dodal Dridi. Ten se sám v návrhu označil jako největší věřitel, firmě půjčil přes 13 milionů korun. Další peníze firma dluží za hotely v Turecku, Tunisku či Řecku. Nejvíce pak 4,7 milionu turecké firmě Mavisu Fibula Travel. Mezi věřiteli jsou s nesplacenými úvěry přes milion korun také Česká spořitelna nebo Komerční banka. Azur Reizen dluží i České podnikatelské pojišťovně za pojištění klientů, u stejné pojišťovny byla firma pojištěna proti úpadku na téměř 32 milionů korun.

Cestovka dluží i České správě sociálního zabezpečení nebo zaměstnancům. V síti  nezaplacených faktur uvízly i cestovky Exim Tours, Čedok, Thomas Cook nebo Blue Sky Travel.

Úpadek v září vyhlásila i cestovní kancelář Maxi Reisen, která personálně i majetkově s Azur Reizen propojená. Dosud ale na sebe nepodala insolvenční návrh. Podle poslední dostupné výroční zprávy tržby Azur Reizen v roce 2014 dosáhly 127 miliónů korun.