Dubajský aerosalon: Airbus věří v objednávky A380, Boeing boduje s Dreamlinerem
Ve stínu poklesů zisků dopravců z Perského zálivu i ochlazení vztahů některých zemí s Katarem začala v Dubaji jedna z
Ve stínu poklesů zisků dopravců z Perského zálivu i ochlazení vztahů některých zemí s Katarem začala v Dubaji jedna z největších leteckých přehlídek na světě. Pro dva hlavní výrobce letadal na světě – Airbus a Boeing – jde o jednu z klíčových akcí, která jim může zaplnit objednávkové knihy na další roky dopředu.
Pro Airbus by mohl být aerosalon šancí, jak letos dohnat náskok Boeingu v nových objednávkách. Zatím ale hned první den ohlásil velký kontrakt Boeing. Místní společnost Emirates oznámila nákup 40 Boeingů 787-10 Dreamliner v přepočtu za 331 miliard korun. První mají převzít v roce 2022. Pro Emirates jde o zcela nový typ ve flotile, která je už složená jen z Airbusů A380 a Boeingů 777.
Po rekordním roce 2013 letos nečekají analytici takové objemy zakázek. Důvodů je více. Dopravci z oblasti Perského zálivu nakupovaly intenzivně v minulých letech a zjišťují, že letadel mají už příliš na to, aby je naplnili. S poklesem cen ropy se navíc výrazně zhoršila ziskovost dopravců z těchto zemí, protože klesla zejména poptávka po prémiových třídách, někteří dopravci spadli do ztráty.
Podle zdrojů agentury Reuters by měly Emirates na aerosalonu oznámit dohodu s Airbusem na dodávku dalších až 38 letadel A380. Pro výrobce letadel by šlo o klíčovou vzpruhu pro největší osobní letadlo na světě, jehož výroba musí kvůli nedostatku nových objednávek zpomalovat. Nová zakázka na letadlo nepřišla přes dva roky.
Po mnoha úspěšnějších letech Airbus letos na Boeing v objednávkách výrazně ztrácí. Na konci září zaznamenal evropský výrobce za letošek 271 nových objednávek, zatímco Boeing už 460. Před tím čtyři roky vyhrál na nové objednávky Airbus.
Kromě civilních letadel je dubajský veletrh i velkým odbytištěm pro vojenskou techniku. Jen první den podepsalo ministerstvo obrany Spojených arabských emirátů (SAE) podepsalo obchody v hodnotě zhruba 39 miliard korun, například na vylepšení 80 F-16.