Němci řeší spor o pojmenování vlaků. DB si za vlakem Anne Franková stojí
Zatímco v Česku se s nástupem nového jízdního řádu řeší maximálně spor o konec názvů jako Šohaj či Galán, v
Zatímco v Česku se s nástupem nového jízdního řádu řeší maximálně spor o konec názvů jako Šohaj či Galán, v Německu běží spor o pojmenování jednoho z 25 nových rychlovlaků ICE-4.
Deutsche Bahn se je rozhodly pojmenovat po 25 známých a již nežijících osobnostech. 24 jmen jako Albert Einstein či Willi Brandt prošlo bez povšimnutí, německou veřejnost rozděluje jedno jméno: Anne Franková.
Německý státní dopravce čelí kritice, že pojmenování po židovské dívce, která zahynula v koncentračním táboře Bergen-Belsen, je výrazem neúcty. I proto, že DB jsou následníkem Deutsche Reichsbahn, které provozovaly i vlaky do koncentračních táborů. Anne Franková si během druhé světové války v úkrytu v Amsterdamu vedla deník, který byl po válce vydán knižně a stal se jednou ze zásadních připomínek holokaustu.
V seznamu nově pojmenovaných vlaků je například Konrad Adenauer či Willy Brandt, ale také například Karl Marx či Marlene Dietrichová.
Nadace Anny Frankové v prohlášení uvedla, že chápe, že podobné nápady vznikají s dobrým úmyslem, DB ale za jejich nápad rozhodně nepochválila. „Spojení Anny Frankové s vlakem vyvolává asociace s pronásledováním Židů a deportacemi během druhé světové války,“ citoval The Guardian vyjádření nadace.
DB na pojmenování trvají. Podle posledního vyjádření bylo cílem pojmenování nových vlaků uctít významné osobnost a udržet je v živé paměti. „Anne Franková je známa pro svoji toleranci a mírové spolužití více kultur vedle sebe. Takové vlastnosti jsou v dnešní době důležitější, než kdy jindy,“ řekla ředitelka marketingu DB Antje Neubauerová.
Nová jména pro rychlovlaky ICE4 vybírala odborná porota z více než 19 tisíc návrhů.
Na české železnici je podobný příběh, který ale nevyvolal žádné kontroverze. Od loňského roku jezdí mezi Prahou a Děčínem rychlík Petr Ginz, který nese jméno všestranně nadaného chlapce nejprve vězněného v Terezíně a později zavražděného v Osvětimi. S nápadem na pojmenování přišla židovská obec. Vlak nesoucí jeho jméno projíždí i Bohušovicemi, odkud za války chodili deportovaní Židé pěšky do Terezína