Informační technologie Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava Zprávy

ZMĚNA MÝTNÉHO SYSTÉMU – všechny podstatné informace na jednom místě

Satelitní palubní jednotka. Pramen: CzechToll
Satelitní palubní jednotka. Pramen: CzechToll

Technologii mikrovlnného mýtného systému nahradí po třinácti letech od 1. prosince 2019 nový mýtný systém na bázi satelitního sledování vozidel. Konsorcium CzechToll/SkyToll přináší dopravcům i dalším zájemcům všechny podstatné informace k registracím, otázky a odpovědi i termíny v nové příloze deníku Zdopravy.cz.

Státu přinese nový mýtný systém značné úspory – oproti mikrovlnné technologii ušetří jen na provozních nákladech řádově 1 miliardu korun ročně. Z vybraných peněz od dopravců se tak dostane do státního rozpočtu více peněz, které bude možné použít na investice do dopravní infrastruktury. Pro dopravce přináší generační změna mýtného systému povinnost registrovat se u nového provozovatele a instalovat ve vozidlech novou palubní jednotku. Tuto povinnost mohou splnit dopravci od 22. září 2019.

Satelitní mýtný systém představuje modernější a flexibilnější řešení pro provoz elektronického mýtného systému. V České republice je doposud díky omezeným technickým možnostem vnímaný mýtný systém chybně jako jednoduchý nástroj, jak vybrat co nejvíce peněz od dopravců za používání pozemních komunikací. Díky satelitní technologii lze však udělat z mýtného systému strategickou službu státu, která umožní flexibilně řídit dopravu i investice do dopravní infrastruktury.

Díky podstatně levnějšímu vybudování i provozu satelitního mýtného systému lze operativně měnit síť zpoplatněných komunikací bez nutnosti stavět desítky či stovky mýtných bran. Satelitní mýto tak otevírá cestu k lepším a bezpečnějším silnicím, ze kterých budou profitovat nejen řidiči osobních automobilů, ale i nákladní dopravci.

Z hlediska ekonomiky je zcela zásadní pokles nákladů na provoz systému. Zatímco provoz dnešního systému stojí český stát řádově 1,5 miliardy korun ročně, provoz satelitního mýta společností CzechToll na širší síti zpoplatněných komunikací bude stát řádově třetinu. Roční úspora přesáhne jen na provozních nákladech jednu miliardu korun.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
coolio

Musí ten bazmek být zapnutý
a) mimo území ČR
b) v ČR mimo zpoplatněné silnice?

Je legální mít tuhle krabici za sklem ve výhledu řidiče, když držák na mobil tam mít řidič nesmí?

Jaká je pokuta pro řidiče/dopravce, když ten krám nebude fungovat? Tranzitující balkánští řidiči třeba z ČR do SR budou muset na hranicích zastavit, a vyndat ze zásuvky českou a zandat slovenskou krabici a počkat až se chytne, což je 5 až 10 min, je na to na hranicích místo?

Honza D.

Proboha, kdo to psal? Zní to jako úvodník Rudého práva z roku 1975, chybějí už jen sociální jistoty a ožebračení dělníci z kapitalistických zemí.

Ulafme

Mohl by prosím někdo poslat tento článek panu Unuckovi do Ostravy?
Nedávno totiž tvrdil starostům, že zavedení mýta na I/56 není možné, protože výstavba mýtných bran (!) by se pro malou intenzitu nákladní dopravy (!) na dané munikaci nezaplatila.
Tento náměstek hejtmana pro dopravu (!) nemá ani tušení, že za pár měsíců bude spuštěn nový systém vybírání mýta na úplně jiném principu.
Informace o výše uvedeném mám přímo od účastníka této schůzky…

IBM

Dotaz: Byly už před třinácti lety technologie, které by umožňovaly dnešní řešení?

Dalibor

ano

IBM

Díky za odpověď, ještě jeden: byly v té době jen technologie nebo to již v některém státě fungovalo (popř. kde)

Dalibor

Maďarsko, Německo a Slovensko, jestli se nepletu. Mikrovlnky Belgie, Česko, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko. U nás byl naplánován kočkopes, na dálnici mikrovlny mimo satelit, ale zůstalo nakonec jen u mikrovln. Chvílu se to provozovalo v testovacím provozu, ale pak to Nečas z ODS a jeho vláda zařízla.

Ivan

Konečně rozumná změna.
Máme v práci elektronické knihy jízd a funguje to skvělé tohle je obdobný systém. Logicky by to mělo ušetřit ještě více, protože stačí jen vhodný SW a krabičku si dokoupí každý sám. Toť vše.