LOT 3a leaderboard

Zakladatel Minecraftu investoval do nových aerolinek pro gastarbeitery

Airbus 319 společnosti Ernest Air. Foto: Ernest AirAirbus 319 společnosti Ernest Air. Foto: Ernest Air

Švédský miliardář Jacob Porsér, kterého proslavila především hra Minecraft, je novým investorem v letectví. Na rozdíl od řady jiných zámožných

Švédský miliardář Jacob Porsér, kterého proslavila především hra Minecraft, je novým investorem v letectví. Na rozdíl od řady jiných zámožných investorů ale neinvestuje již do zavedené společnosti, ale prakticky nové aerolince Ernest Airlines.

Na jeho investici upozornil švédský list Dagens Industri. Podle listu koupil 71% v aerolince, která má svoji základnu v italském Milánu a netají se ambicemi na velký růst.

Podle šéfa aerolinek Davida Girhammara chce mít dopravce příští rok 6 letadel, zatím má ve flotile jeden Airbus A320 a jeden Airbus A319. Firma počítá, že bude letos v zisku.

„Nechceme soupeřit s Ryanairem či easyJetem. Zaměřujeme se na lety do zemí jako jsou Ukrajina, Rumunsko či Albánie pro cestující, kteří chtějí navštěvovat své rodiny,“ řekl Girhammar. V této oblasti mu bude nejvíce konkurovat Wizz Air. Oproti němu chce být Ernest Air méně „nízkonákladový“. „Nechceme trestat někoho za to, že jeho zavazadlo má 20 gramů nadváhu,“ dodal.

Po letech mezi italskými městy a albánskou Tiranou firma otevřela nové spojení z Itálie na Ukrajinu, zatím linkou z Bergama do Lvova. Postupně přibude i spojení do Kyjeva. Firma chce být největší nízkonákladovou aerolinkou v Itálii.

Porsér vydělal na prodeji firmy Mojang, která hru Minecraft vyvinula. V roce 2014 společnost koupil Microsoft za 2,5 miliard dolarů. V žebříčku nejbohatších Švédů je na 53. místě. Porsér není jediným z kolegů, který investoval peníze do letadel. Jeho dřívější společník Markus Persson vstoupil do firmy Notch Air, která se zabývá provozem bizjetů.

Tagy Ernest Air
1 komentář