Infrastruktura Silnice Zprávy

Zákaz billboardů platí, smetl Ústavní soud námitky senátorů

Billboard u dálnice. Pramen: MDČR
Billboard u dálnice. Pramen: MDČR

Ústavní soud nedal za pravdu skupině sedmnácti senátorů v čele s Václavem Chaloupkem (Občané patrioti), která protestovala proti zákazu billboardů u dálnic a silnic I. třídy. Soud to oznámil v tiskové zprávě. Zákonodárci podali před rokem a půl k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, která se billboardů týká.

Novela zákona o pozemních komunikacích z roku 2012, která zákaz billboardů přinesla, podle senátorů porušila principy právní jistoty a zákaz retroaktivity, zasáhla do práva na podnikání a byla v rozporu s mezinárodní ochranou investic. Provozovatelé reklamních ploch dokonce mluvili o znárodnění. Návrh pro senátory zpracoval bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.

Ústavní soud tyto argumenty smetl a připomněl, že „princip právní jistoty nelze ztotožnit s požadavkem na absolutní neměnnost právní úpravy, která podléhá mimo jiné sociálně ekonomickým a technickým změnám, jež mohou vyžadovat i reflexi v nárocích kladených na bezpečnost silničního provozu a na okolnosti s ním spojené.“ Upřednostnil tak veřejný zájem.

Rovněž dodal, že stát přistoupil k věci ohleduplně, když dal majitelům a provozovatelům ploch pětileté přechodné období. Podle novely z roku 2012 musely billboardy zmizet k září 2017. Jinou věcí pak je, že se ministerstvu dopravy dosud nepodařilo všechny nelegální plochy zlikvidovat nebo k tomu donutit jejich provozovatele. Kolem dálnic a silnic první třídy jich jsou stále stovky.

Podle novely nesmí být reklamní poutač v pásmu 250 metrů podél dálnice a 50 metrů podél silnice I. třídy. To neplatí v obcích. „Pro nás to znamená jediné: na základě rozhodnutí Silničního správního úřadu pokračujeme v likvidaci billboardů,“ komentoval rozhodnutí soudu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Na Ústavní soud se kvůli billboardům obrátili tito senátoři:  nezařaení: Lumír Kantor, Zdeněk Papoušek, Renata Chmelová, Jitka Seitlová a Zdeněk Brož. Jaromíra Vítková, Alena Šromová a Jiří Carbol za KDU-ČSL, Jaroslav Kubera a Jiří Oberfalzer z ODS, Karel Kratochvíle a Hassan Mezian z ČSSD, Michael Canov a Jiří Vosecký ze Starostů pro Liberecký kraj, za TOP 09 Tomáš Czernin, za STAN Jan Horník.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
a8n

A pod článkem reklama Exkluzivní reklamní plochy na dálnicích. Pobavila.

LKB

Bohuzel velke mnozstvi lidi vcetne novinaru ve vetsine clanku zapomina na silnicni ochranne pasmo, ve kterem nemaji byt reklamni zarizeni ani jine neoduvodnene stavby take: 15 m od osy vozovky nebo od osy přilehlého jízdního pásu silnice II. třídy nebo III. třídy a místní komunikace II. třídy. A netyka se to jen reklamnich zarizeni, ale obecne staveb, ktere nespadaji do vyjimek (napr. .stavby čekáren linkové osobní dopravy, zařízení tramvajových a trolejbusových drah, telekomunikačních a energetických vedení a pro stavby související s úpravou odtokových poměrů). Cloveku pak zustava rozum stat, jak muze soudny clovek vubec povolit a provozovat nektere krizovatky na… Číst vice »

LKB

Omyl, obec Mnich, okres Pelhrimov, kraj Vysocina.

MirK

Díky za uveřejnění jmen těch senátorských lobbistů, škoda, že neznáme výši jejich honoráře 🙂

VRT

Ten medvědář bude asi pěknej blb… A sláva, Ústavní soud má rozum.

J.L.

Sláva, aspoň někdo má v tomto státu všech pět pohromadě.
Mně se taky nelíbí „zákon o bramborách“ (157/2003 Sb), ale že by byl protiústavní?

Jakub

vyhláška