umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Informační technologie Infrastruktura Silnice

Za zapomenutou nálepku na předním skle hrozí pokuta až 2500 korun

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR
Obecně na čelním skle nesmí být nic nalepeno. Legislativa, která to umožňovala, už neplatí.

(Aktualizováno v 11:40, doplněn 3. odstavec s vyjádřením MDČR)
Česká republika se s koncem ledna po čtvrt století definitivně rozloučila s nalepovacími dálničními známkami. Nahradil je systém elektronických vinět, které jsou vázány na SPZ vozidla. Státní podnik Cendis jako provozovatel systému, policie a celní správa dnes ve společné tiskové zprávě upozornily řidiče, aby se nezapomněli zbavit starých nálepek.

„Důvodem je legislativa – obecně na čelním skle nesmí být nic nalepeno. Legislativa, která to u starých dálničních známek umožňovala, už neplatí,“ sdělil mluvčí Cendisu Martin Opatrný. Podle něj hrozí řidičům za ponechání staré nálepky na skle pokuta 2000 korun na místě a až 2500 korun ve správním řízení.

Jak ale později na dotaz deníku Zdopravy.cz doplnil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, platných kuponů se to netýká. Zahraniční platnou nalepovací známku tak mohou řidiči na skle mít. Jemelka připomněl znění vyhlášky: „Vozidlo v zorném poli řidiče nesmí být vybaveno žádnými předměty, např. okrasné a upomínkové předměty, které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku“.

Platby za české dálnice se budou nadále kontrolovat už jen elektronicky. „Systém kontroly elektronických dálničních známek je dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Obojí dělá totéž. Snímá SPZ a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek, či nikoliv,“ řekl Opatrný.

Policie má k dispozici 43 mobilních sad, celní správa 15. Kamery na mýtných branách přitom neslouží k okamžitému potrestání viníka, pouze pošlou informaci mobilní hlídce. Šéf dopravní policie Jiří Zlý si nicméně nový systém pochvaluje. „Znamená pro policisty zjednodušení práce, neboť nebudou odkázáni na manuální vkládání registračních známek do databází. V praxi tak bude mnohem jednodušší zjistit vozidlo, které neuhradilo dálniční poplatek,“ uvedl Zlý.

Policie od 1. ledna řešila 641 přestupků v příkazním řízení a udělila pokuty v souhrnné výši 541 tisíc korun. Celní správa vydala 516 příkazů na místě, celková výše uložených sankcí byla 596 tisíc korun.

Klasické dálniční kupony často nejdou odlepit, v očích zákona jde ale o přestupek. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Klasické dálniční kupony často nejdou odlepit, v očích zákona jde ale o přestupek.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Odebírat
Upozornit na
guest
137 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
popo1@seznam.cz

Takže tam nesmí být nic, A co tedy zelená plaketa euro. Tu si mám dát na čelo?

Jirka

Toto nemůže ve správním řízení obstát. Důvod, proč zákon stanoví, že na čelním okně nesmí být nic nalepeno, je výhled z vozidla. Pokud dálniční známka doteď nepřekážela výhledu, tak nepřekáží ani teď -> chybí společenská škodlivost, která je obligatorním znakem přestupku. Nehledě na to, že zákon říká „v zorném poli“, zorné pole je obecně definováno jako oblast stíraná stěrači a na spoustě aut je dálniční známka místě, kde stěrače nestírají…
Takže nic neplatit, nic nepodepisovat.

Bifidus

Tak tak, nelze prokázat materiální znak prestupku.

Petr

A není jednodušší tu známku odlepit?

bkv

Zajímal by mě důvod, proč někteří potřebují mít na okně neplatnou dálniční známku?

mgr.pavel

Protože se mi s tím šmejdem neodlepitelným nechce ztrácet čas a nervy. Navíc v zimě.

Kdyby se to dalo sloupnout během pár sekund, OK. Ale vy už jste zapomněl, ajké nesmyslné martyrium to sundávání je? (argument „to je proti přelepování jinam“ neberu. vždyť tam musí být napsaná SPZ a klidně to lze řešit i jinak..)

bkv

těch pár minut venku na ulici je martyrium?

Tomas

Martyrium? vzdyt je to práce na dve minuty… z toho většinu času zabere sednutí na sedačku spolujezdce.

Johnczek

To je takovy problem znamku pred nalepenim otrit o textil? Nebo jste nalepoval znamku poprve v zivote?

Petr

1 minuta

...

A co je vám do toho?

kulhán

Stejnej jako, že lidi vozej na autech samolepky dealera, kterej jim nedal ani korunu za reklamu.
Nebo reklamu na rámečku pod značkou.
Prostě to neřeší.

Jan Sova

Tak 03.02. jsem to sloupl. Roztrhlo se to v tahu jen na asi 3 ks, lepidlo ovšem na skle nezůstalo, což je to hlavní.

ketchup1970

Tohle pokutování předmětů ve výhledu řidiče se začalo někdy v osmdesátých letech, 85-87 nepamatuji přesně. Protože se pak těch opiček na gumičku a vlaječek spartaku na zrcátku objevovali tuny. Byla o tom i reportáž v A-M-R v ČST. Dnes zase by mohli jít po rouškách zavěšených na středovém zrcátku, růžencích, atd.
Přiznávám, že ji tam ještě mám, spolu s německou grüne plakete (ještě na německé číslo, takže neplatná)
Hned ráno sundám, ať nedělám nějakému strážmistrovi prémie.

Anonym

Chápu, že dříve, když byla na vozidle stará nálepka, tak se policii na dálnici za jízdy automobilu hůře kontrolovalo zda má zaplacený poplatek či nikoliv. Ale dnes, kdy papírová dálniční známka ztratila význam, pokuta 2 500 Kč ?

Jan Sova

Nebojte, nic nehrozí. Jenom novinářská kachna, kterou vypustil mluvčí z Cendisu a podobní odborníci. Právo přeje bdělým…

Joseph

To je pěkný legislativní paskvil. Když někdo není připoutaný či jede rychleji. Tam je pokuta i na místě. Ale za tohle by měl dostat autor zákona a zákonodárci dostat flákanec.

Zdeněk

Patrně řidiči páchají málo přestupků, tak je třeba vymyslet další, a na nich řidiče patřičně dusit, byť se jedná o kraviny. Zapomenutou dálniční známkou na skle nemohu nikoho ohrozit, ani kdybych chtěl! Nebo že bych dříve tou dálniční známkou někoho ohrožoval, a nevěděl o tom? Na prostý lid holt musí být přísnost! A propos: zažili jste v poslední době policejní kontrolu? Pokud ano, nemohlo vám uniknout, že tak komisní jednání ze strany dopravky jako nyní zde nebývalo ani za soudruhů! Buzerace jen kvete! 🙁

kulhán

Proč kvete? Protože Bureš Babiš rozdává miliardy a hrabe pod sebe a je to potřeba začít vracet.

Zdeněk

Buzerace zde kvetla i dříve. Mimochodem, to, že z repertoáru policejních řešení přestupků zcela zmizela domluva, o něčem svědčí. Právě u tohoto přestupku by byla domluva na místě! Ostraňte si tu nálepku hned teď přede mnou, a odjedete bez pokuty – tohle by byl normální, lidský přístup. Jenže to by stát na takovém řidiči nic nevydělal….

Jan Sova

On občas ten lidský přístup ze strany Policie ČR je, ale většinou se o tom nepíše. Lepší je vystřelit do světa kachnu, že je to trestné, i když to trestné není.

Miky

Vecne byla stara, neplatna DZ spatne proto, ze komplikovala optickou kontrolu tech platnych. Kdyz na skle bylo nekolik neplatnych, policie tezko v te rychlosti zjistovala, zda je mezi nimi ta spravna. Pokud uz ale zadnou platnou DZ nemame (tedy ceskou), pak stara znamka nemuze komplikovat optickou kontrolu, protoze ta uz neprobiha. Ciste technicky, vecne. Ovsem jako zaminka pro uredni buseraci je to porad dobre.

Joseph

Přesně… legislativní paskvil hodný flákance.

Frantisek

Jděte už do háje s tím mlácením a buďte rád, že máte lepší výhled.

Joseph

Nevím jak Vy, ale já měl nalepenou dálniční známky v pravém dolním rohu. A vůbec mi nebránila ve výhledu. Tohle je opravdu ze strany státu buzerace.

kulhán

Autobusy Regiojetu vozí za sklem na tom nejhorším místě (v pravém dolním rohu) ceduli odkud kam jedou a leta to nikomu nevadí po celé Evropě a ani při vnitrostátních linkách. A to mají ty cedule i 30×40 cm. Když přechází chodec z pravé strany, tak řidič nemá šanci vidět hlavu a sejme ho.

Jiří Kocurek

To není jenom Regiojet. Autobusy NAD mají ceduli běžne.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Beroun%2C_Duslova_vila_a_autobus_NAD.jpg

A kolik že bylo těch sejmutých chodců?

kulhán

Já vím o jednom někde u Mostu a to chodec nepoužil přechod ačkoliv byl tak blízko a měl.
Bylo to za tmy a deště.

Jiří Kocurek

Tak to je ale 100% vina chodce. Těžko žádat po řidiči, aby předvídal nezákonné jednání jiných účastníků.

kulhán

No to taky, ale kdyby tam neměl tu ceduli tak by viděl, že se dal chodec do pohybu.
A třeba by ho jen odrazil a nenaroloval pod bus.

Bifidus

Pozor na princip omezené důvěry 🙂 .

Tomas Maly

A co emisní plakety….v cizině jsou nutné pri vjezdu do měst?

Halamus

Přečtěte si článek znova
„…s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů…“

Petr

Podle mého je úplný nesmysl někoho pokutovat za to že má na okně neplatnou známku. Všichni vědí, že již neplatí a pokud tam nevadila celý loňský rok, proč by měla vadit. Ale ouřední šiml je ouřední šiml a ta neposlušná verbež musí poslouchat že

Pepan

Nevadila, protože platila ! Zákon hovoří jasnou řečí : neplatné odstranit. Vykládejte něco ignorantům…

Zdeněk

Každá doba má svoje evergreeny, na kterých budou fízlové lidi buzerovat. Jednou to byly lékárničky a jejich obsah, který se co chvíli vyhláškou měnil, takže málokdo pořádně věděl, co v ní být má nebo nemá. Jindy tím evergreenem byla zase kontrola tlaku v rezervním kole, pak zase ty malé, stříbrné nálepky na zadní SPZ, které naštěstí zcela zmizely, neb se zjistilo, že jsou k ničemu. No,a teď je tím evergreenem zapomenutá dálniční známka. Lze se jen dohadovat, jakou další buzeraci si na nás vrchnost vymyslí, až staré dálniční známky odvane čas…

Honza

To, že se to dá pokutovat ještě neznamená, že to policie bude dělat.
Standardně to funguje tak, že když tě zastaví benga a ty je budeš sr*t svými moudry , tak tě osolí. Když řekneš, sorry chlapi, já to přiznávám, že jsem se na to vys*al a ve spěchu nesundal, buďte, prosím, shovívaví, já to hned dám pryč, tak je to za domluvu. To je na 99% jasný.

kubiqcz

Záleží taky na policistech. Ano s většinou se dá takhle domluvit, ale když narazíš na deb*la, tak s ním prostě nehneš.

Jiří Kocurek

„Policie od 1. ledna řešila 641 přestupků v příkazním řízení a udělila pokuty v souhrnné výši 541 tisíc korun.“

Tohle znamená, že dávali většinou 1000 Kč pokuty. Tj. policie už to dělala a to znamená, že to dělat bude dál.

BND 30

Což asi nebylo za loňskou dálniční známku, spíš za jízdu úplně bez ní.

Žabák

Výhled řidiče smí omezit jen státními složkami vnucené předměty, neboť tyto jsou průhledné, a fakticky tak není naplněna skutková podstata omezení výhledu řidiče, jež je legislativou vyřčena. Jinými slovy. Jistě to tu čte někdo z MD nebo od Policie, zamyslete se 😉 😀

Honza D.

Určitě to tady čte někdo z MDČR – jak je to s mýtnými jednotkami? Chápu správně, že „funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného“ se u nás vztahuje pouze na jednotku CZ mýta a jiná jednotka tam správně nemá co dělat? Ono totiž až na vyjímky co stát, to jiná krabička. Má si je řidič vždy na hranicích vyměňovat? To by znamenalo zastavit, sundat starou, připevnit novou, zapojit napájení, počkat až se v případě satelitního mýta jednotka „najde“, přísavky na aktuálních CZ krabičkách stojí za h…o, neboť pořád padají… Zkrátka podmínky pro řidiče MKD jsou stále lepší a lepší. Asi před… Číst vice »

A A

Běžně jsem vídával třeba autobusy s několika „krabičkami“ na čelním skle. Co by na to plicie, netuším. U malých mikovlnných je to jedno. Velké satelitní, které mají napájení z 12V „cigaretové“ zásuvky, už z principu nemohou jít současně.
Co se týče společného evropského systému, řadu let už jsou na to připraveny dohody a předpisy, ale jednotlivé státy se nechtěhjí vzdát kontroly.

Greta

Cizí krabičky stejně jako např zelené zóny do Německa na skle být mohou, v zákoně je podle platných právních předpisů ale u nás platí i předpisy EU. Každopádně na předním skle mám německou nálepku a ani policie ani STK nikdy nic neřekli.

Honza D.

Nálepka se sundat nedá, krabička dá. Schází jednotný výklad – co u jednoho příslušníka není problém, u druhého problém je.

bkv

Tak to nevím čím si jí lepil. Já jí sundal cca za 5 minut venku na ulici bez nějakých pomůcek.

Zrzek

Takže mám českou, slovenskou ty jsou na přísavky a věčně padají, takže o zábavu postaráno. Dále Belgie o stejné velikosti a ten samý patent. Belgie nahrazena jednotnou pro D, A, F, která je nalepena napevno na okně (DKV, Eurowag). Ještě existuje D maut, kde je snímač též nalepen napevno. A potom rakouská emisní plaketa, německá a francouzská. A může mě někdo buzerovat za navigaci na okně, když ty kraviny zaberou mnohem víc plochy. Jo a musíš být vybaven min 2 už zásuvkami, protože naši podle jejich doporučení máš zapnout asi 30minut před vjezdem na území a cizí ještě opuštěním musí… Číst vice »

Cojetidotoho

Jó Buzerovat to by jim šlo. Ale kontrolovat přetížený kamiony co kurví silnice to ne.

jirka

stát buzeruje a řeší malicharnosti to by šlo, a velké věci na to je úřad posr****ej

Zrzek

A co dodávky kdy celková je do 3,5t a klidně váží 6t.

vlk

Buzeruje se tam, kde je to nejjednodušší, kdo by se tahal s váhama, když na vás počítač zařve, že Pepa nezaplatil dálnici a stačí poslat dopis s fotkou. Proč by se mělo měřit u školy, když za humny se jezdí víc rychle, no a co, že je tam 10km rovinka?

Štoural

Nechápu proč ta zkorumpovaná pakáž ve vládě, neudělala alespoň třídenní dálniční známku!

jirka

navrhuju libovolnou volbu doby
a pokud ne tak min 1 denní, týdenní, měsíc, dva měsíce, čtvtletí , pololetní a roční !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kalina

Jasně třídenní a maximálně za 15Kč, za jinou cenu je to zkorumpované;))

Štoural

Slušný člověk aby se za tu pakáž (co tohle vymyslela )styděl!
A ty vylízaní benga co by tohle pokutovala-to jsou jenom ubožáci co na rozkaz klidně zmlátí obuchem i svoje staré rodiče.Je mi z toho z téhle pakáže zle!

Honza

Ty jsi úplně mimo, viď? Ty jsi ukřivěný, že jsi dostal botičku a pak, že si benga dovolili ti dát flastr, že jsi se vykecával do telefonu, když si řídil….
Tady jsi hrdina, ale když tě někde benga zastaví, tak se pose*eš a ani nezabučíš, jak se opotíš až na pr*eli.

Démon

A co rakouská dálniční známka?

Kvetoslav

V článku je to napsáno.

Démon

místo toho, aby se někdo zamyslel nad tím, proč to sem píšu, tak lup „-“
jde o to, co říká mluvčí Cendisu. jak je to absurdní!!!

Halamus

Tiskový mluvka Cendisu citoval ustanovení zákona. tam je to jasné. Přidal k tomu i výklad, pokud máte jiný názor, tak o tom můžeme diskutovat 😉

Martin V.

Já bych dotaz upřesnil, když už dostal 11x mínus:
A co neplatná rakouská (slovinská) dálniční známka, které si lepím za zpětné zrcátko tak, že nejsou v zorném poli řidiče?
Právě z toho důvodu, že je z místa řidiče nevidím (ani růžek nevykukuje), tak na ně obvykle zapomenu, když jejich platnost vyprší. Nevím, jestli v Rakousku či ve Slovinsku nevadí, že je tam nalepená neplatná známka (která může mást hlídky při kontrole dalekohledem).

looking4bucho

Tak predpokladam ze pokud by uz nekoho kvuli tomu zastavili, tak by se to resilo domluvou ne? Alespon v nasledujicih mesicich. Zaroven by na toto mohl byt ridic upozornen pri kontrole zamerujici se na neco jineho. Snad nejsme takovy absurdistan aby se za to opravdu davaly pokuty.

Démon

„Důvodem je legislativa – obecně na čelním skle nesmí být nic nalepeno. Legislativa, která to u starých dálničních známek umožňovala, už neplatí,“ sdělil mluvčí Cendisu Martin Opatrný.
Tedy za roční rakouskou dostanete 2000 pokutu? Mluvčí by měl asi i trochu myslet ne?

Jiří Kocurek

Mluvčí je od mluvení. Od myšlení je myslivec.

mirek

Myslivci myslí? Odkdy?

55p

V následujících dnech budiž, ale proč následujících měsících? Do 14 dnů by si tu chvilku na sundání mohl majít každý.

looking4bucho

Protoze ne kazdej jezdi kazdej den a kdyz uz jede, tak si na to zrovna nemusi vzpomenout. Dusledek toho ze si ji nesundate neni z hlediska bezpecnosti silnicniho provozu vubec zadny, pouze nesplnujete paragraf. Ten navic bude stejne muset byt upraven aby myslel na znamky ktere potrebujete v jinych zemich. Takze si myslim ze 2-3 mesice by to opravdu mohli policiste „prezit“ bez pokut a zamerit se na daleko podstatnejsi problemy.

Honza

Ano, to že to je legislativa, to je jedna věc.
Je to vždy na uvážení policisty, takže pokud nebudeš hubatej a namistrovanej, tak ti domluví, ale když se začneš vztekat a ohánět se paragrafy a právy, tak si piš, že si tě bengo vychutná.

Jimbo Jones

Holt to zas bude někdo muset dotáhnout do správního řízení a omlátit úředníkům o hubu, že absentuje materiální znak přestupku vzhledem k tomu, že „zahraniční“ (platná) známka nebo ekoplaketa by fakticky „omezovala výhled“ úplně stejně (nemluvě o tom, jaká další poškození čelního skla jsou přípustná u technické způsobilosti vozidla), a ať s tím policajty posílají do prdele rovnou a ne ještě kvůli tomu tahat někoho na úřad.
Jemelka je jen placený papoušek.

...

Jemelka tady vytáhl vyhlášku o schvalování technické způsobilosti motorových vozidel, která se vás bude týkat, až povezete nějaký prototyp motorového vozidla schválit do zkušebny…

Jimbo Jones

Tak týká se mě §5 odst. 1a zákona 361/2000 Sb. o použití vozidla splňujícího technické podmínky podle této vyhlášky, o tom žádná. Ale právě proto je třeba se odkázat na to, jaké další závady v zasklení jsou přípustné a neovlivňují provozní vlastnosti vozidla (zjednodušeně, na STK dostanete „A – lehká závada“), kam jedna exnálepka zapadne úplně s přehledem. Čili navléknout to na technickou nezpůsobilost nepůjde. Ale hlavně ze zákona 13/1997 Sb. vypadl §21e odst. 1d), který explicitně vynucoval odstranění neplatného kupónu (protože to ztěžovalo kontrolu). V tuto chvíli je „neplatná známka“ na úrovni čehokoli jiného přilepeného na skle, třeba mokrého… Číst vice »

Jiří Kocurek

Navíc je většinou v místě, které stěrače nestírají. Tolik k nepostradatelnosti daného zorného úhlu.

bkv

Proč to házíš na jiné. Vždyť to do správního řízení můžeš dotáhnout ty sám.

Osman

Výbavou vozidla jsou věci, které jsou určeny k zajištění provozu, údržby a opravám vozidla, nebo k ochraně a zajištění přepravovaných osob nebo nákladů před újmou na zdraví, poškozením nebo před nepříznivými vlivy různého charakteru, nebo pro zvýšení komfortu jízdy a příjem nebo předávání informací z vozidla, například náhradní kolo, nářadí, výstražný trojúhelník, prostředky pro připevnění nákladů, lékárnička, jednotka úpravy vzduchu, rádiový přijímač.

I s velkou fantazií tam dálniční známku nevidím. Co tam má MDČR dál?

Jiří Kocurek

Ikdyby to mělo zachránit jediného mrtvého! 😀

xxx

Hlavně že to 30let nikomu nevadilo že dálniční známky zabraňují ve výhledu. Když se konečně rozhoupali k eznamkam tak je to najednou zločin.. Pomáhat a chránit..

Michal Fiala

Já teda nevím, ale není to mnoho povyku pro nic?
Neplatilo náhodou už v minulosti to, že člověk mohl dostat pokutu za to, že má nalepenou neplatnou známku? Ať už českou nebo japonskou?
Řekl bych, že se tedy nezměnilo nic.

viz v článku:
„Vozidlo v zorném poli řidiče nesmí být vybaveno žádnými předměty, …., s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla …. platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku“.

Je tam a řekl bych, že tam i vždy bylo to slovíčko PLATNÝ

Antonín

Omyl, vždy vadila neplatná

Honza

By mě zajímalo, jaká je pravděpodobnost, že tě chytnout na dálnici bez uhrazeného poplatku,….když nefunguje automatická kontrola mýtnými kamerami….

cestující

stejnou databázi a čtečku RZ má i Police a Celní správa ve svých autech, takže hned na místě …

Kalina

Jak jste přišel na to, že „nefunguje automatická kontrola mýtnými kamerami“, když v článku je uveden pravý opak?

Honza

Na Slovensku nebo třeba v Maďarsku kamery automaticky posílají obsílky…..

Kalina

Je to jen otázka přizpůsobení legislativy. Technicky to není žádný problém ani teď a i automatické avízo je kvalitativně řádový posun proti původní neefektivní kontrole známek dalekohledem;)

ketchup1970

Dost velká, dnes jsem nahonem platil nálepku, poněvadž jsem vyjel jako by se nechumeliloa pak mi to docvaklo… Tak po telefonu manželka zaplatila a já čekal na čerpačce, až mi dojde sms s ujištěním, že zaplaceno. A na dalším výjezdu jsem se zrovna setkal s autem celní správy… D11/výjezd 39 a pak to otočili a jeli spátky na D11 , lovili asi jak kamiony tak hříšníky bez e-nalepky..
Na Slovači bych byl v klidu, do půlnoci zaplatím, u nás ne.. na místě a bez pardonu.

Vlk

Nechápu, jak někdo může řešit takovou hovadinu, když ve finále už známky neplatí !

cestující

A co čekáte? Kdyby jste četl Švejka, tak víte že:“na prostý lid musí být erár přísnej!“ Mocnářství už sice není, ale český stát je stejný debil!

Peeetr

No tak konečně se efektivně přistřihnou křídla těm vlastizrádným pendlerům, co pracují v zahraničí, a platí hlavní evropské zaměstnanecké daně tam 🙂

Jiří Kocurek

Některým lidem závist zakalila rozum.

jkt

…nebo jste nepochopil ironii. Dle smajliku spis b).

Petr766

Samozřejmě, je to zločin a je nutno vybírat (snadné) pokuty. A vůbec, na neodlepenou známku určitě připadají tak 4 lidi v nemocnici….

ketchup1970

Já bych poslal ty 2000,- na charitu, jako nejmenovaný Naganobrankář …

...

Bububu. Zákon, který explicitně nařizoval odstranění staré dálniční známky, byl zrušen. Nyní tam pouze nesmí být umístěno nic, co by bránilo výhledu, což ovšem jaksi v pravém horním rohu skla moc nehorzí. Že tam je umistěna německá umweltplakette a rakouská, švýcarská, slovinská atd. DZ, to ale nikoho evidentně netrápí… Čili přestupek to není, protože tím je „společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem“. Čili autor tohoto textu (ale i úředník, který o postihu za takový skutek bude rozhodovat) by se měl popasovat se dvěma otázkami: 1. Co je na… Číst vice »

Martin

No a je to takovy problem ty stare neplatne znamky sloupnout? Nebo jste tak busy, ze pet minut vaseho zivota tomu proste nemuzete venovat? Fakt k smichu…

...

O to přece vůbec nejde. Jde o to, je nepřijatelné veřejnost nebo obecně kohokoli strašit hrozícím postihem za něco, co není protiprávní.

Kalina

Pán si jen tak „hrdinsky“ česky (z bezpečí od klávesnice) švejkuje, není třeba mu věnovat pozornost;)

Jiří Kocurek

A tak označili zpětné zrcátko za přetupek. Je nalepené na čelním skle a brání výhledu. Když se mohlo pokutovat za třetí brzdové světlo, tak proč ne zpětné zrcátko?

Kalina

„v zorném poli řidiče nesmí být… s výjimkou schválených označení či zařízení povinně umisťovaných…“

p22

Souhlas, nicméně jsou na světě výjimky. Viděl jsem německého borce s polovinou čelního skla zaplněným známkami, už měl trochu problém vidět kam jede 🙂

Jan Sova

Přesně. Zákonné ust. § 42a odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění, bylo změněno, a to s účinností od 01.01.2021, takže opravdu nechápu, že se kromě zpráv na Primě a Nově, snížila zdejší redakce ke strašení řidičů, aniž by to mělo opodstatnění. Mluvčí z Cendisu je jen najatý ňouma, který o tom ví …..

Zbyněk

Ten zákaz teda platí obecně, nejen pro staré české známky? Takže když mám roční známku do Rakouska, mám si po každém přejezdu hranic známku sloupnout a znehodnotit? Nebo na hranicích přesednout do svého druhého auta, na kterém nic nalepené není, a tím jet domů a při další cestě do Rakouska zase na hranicích přesednout?

Martin

Za platnou cizi znamku Vas nikdo pokutovat nebude. Stejne jako za ty vsechny eko-plakety a povoleni k vjezdu. Navic, v Rakousku uz par let maji elektronickou, tak nevidim duvod, proc si neco lepit na okno…

yxc

V článku se cituje: “ výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku“.“
Ja to tedy chápu tak, že už není žádný právní předpis pro lepení české známky, takže ta tam být nemůže. Ale nepíše se tam, že jde o výlučně české právní předpisy, tudíž je pak zahraniční dálniční známka možná.

Zbyněk

Už je to tam doplněné, MD poslalo odpověď, když jsem dotaz psal, tak ještě nepřišla 🙂

Jan Novak

Jestli za tohle budou místo domluvy rozdávat pokuty, tak by mě opravdu zajímalo, co si pod sloganem POMÁHAT A CHRÁNIT představují. Ale přeci jen nějak doufám v jejich lidskou slušnost, snad nejsem moc naivní.

Martin

Na chudý plebs musí být přísnost, kam by jsme došli se slušností k plebsu … až budete bohatý, skočte si k nám do Liberec do Bíleho mlýna na pivko a oběd ….

Bifidus

Který konkrétní zákon zakazuje nálepky na předním skle ?

Pe.tr

Zákon č. 361/2000 (tzv. silniční zákon) A nejen nálepky ale i různé držáky . I po změně 2006 . Většinou se bere střed sítnice kolmo vpřed nebo to co zabírají stěrače , co je z výroby je o.k. včetně monitorů výhledu bránícím , snímače mýta , a bezpečnostní asistenty kolikrát násobně překračující plochu nálepky někde v rohu

...

Zákon č. 361/2000 Sb. není tzv. silniční zákon, k něčemu takovému má výrazně blíž zákon č. 13/1997 Sb… 🙂

Jediné relevantní ustanovení v zákoně č. 361/2000 Sb je § 52 odst. 1:
(1) Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.

Vidíte tam něco o bránění výhledu z místa spolujezdce?

vlk

§34 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb.

V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče „všemi směry“, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla.

Osman

§34 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb. již neexistuje.

vlk

No dobře, dobře, dnes to může být např. Příloha č. 12 k vyhlášce č. 341/2014 Sb písm. G) odst. 3 – Technické požadavky na konstrukci a stav výbavy, zítra to může být jiný zákon, ale text je stále stejný, gro je v tom výhledu všemi směry a vždy tomu tak bude.

Osman

Ano. § 31 Požadavky na konstrukci a stav výbavy (K § 76 odst. 1 zákona) V příloze č. 12 k této vyhlášce jsou stanoveny….. f) technické požadavky na výbavu vozidel doplňkovými zařízeními, v části G, § 76 (1) Výbavu lze použít, pokud svou konstrukcí a technickým stavem odpovídá technickým požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem. Výbava, která je určena prováděcím právním předpisem, musí mít schválenou technickou způsobilost. § 75 Výbavou vozidla jsou věci, které jsou určeny k zajištění provozu, údržby a opravám vozidla, nebo k ochraně a zajištění přepravovaných osob nebo nákladů před újmou na zdraví, poškozením nebo před nepříznivými vlivy… Číst vice »

vlk

Nic ve zlém, ale mám pocit, že se příliš soustředíte na dálniční známku jako takovou, nicméně tento předpis v tomto bodě v prvé řadě stanovuje podmínky zasklení vozidel (v souladu s předpisem EHK č. 43), což je mj. výhled všemi směry, a o tom byl také můj komentář, ale také stanovuje výjimky těchto podmínek, a to nalepení schválených označení atd., což je jistojistě míněna i dálniční známka a to i jiného, minimálně ze států EU. Aby to někdo nemusel hledat, tak to sem také postnu: 3. Úpravy a opravy zasklení vozidel, které mají za následek snížení světelné propustnosti, je možno… Číst vice »

Osman

Ja se nesoustředím na dálniční známku, ale na zákon, který stanovuje, co je výbava vozidla. Vše co není definováno jako výbava mě nezajímá.
I kdybych zavřel obě oči a bez dalšího bral v potaz citované ustanovení, tak by ta známka tam nemohla být nikdy. Nevšiml jsem si, že by na ní byl ATEST. Toto celé vzniklo neschopností zákonodárce. A co si pamatuji, tak v ustanovení bylo jako přestupek neplatná známka v úseku časového zpoplatněni. Dnes zrušeno.
Tím chci řici, že není přesně dáno jaký zákon jsem porušil. O materiálním aspektu ani nemluvím. Prostě bububu.

vlk

Kdyby byly zákony jednoduché, tak nebudeme potřebovat právníky. A jsou zákony staré a nové, platné a neplatné, špatné a dobré atd. To, že se na sklo auta něco lepí, to řeší legislativa ke každému takovému prvku, ale příslušnou směrnici si dohledejte sám (např. asi řešení zpoplatnění silnic a dálnic). Ten problém, co se tu řeší je ale někde jinde a to je popsáno právě zde, jak jsem již uvedl, v novelizováném zákoně č. 341/2014, nyní verze 5 tuším, o schválení technické způsobilosti vozidel, ale to řešení platilo už v té době, co vznikla povinnost nějakou známku lepit a zákon měl… Číst vice »

...

Mimochodem, jste si opravdu jist, že je ta DZ v zorném poli řidiče, byť je na čelním skle? Pokud k tomu musíte otočit hlavu, pak v zorném poli řidiče rozhodně není.

vlk

Zkusím na to ještě reagovat. Za zorné pole řidiče nelze považovat jen průzor co vám setřou stěrače, podle mnohých názorů jen ten u řidiče :-D, zorné pole řidiče je i tam, kam zrovna při řízení nekoukáte, ale může se stát, že koukat budete a tím byste mohl např. zabránit dobravní nehodě, a to opravdu nechci přehánět, že za starou neodlepenou známkou bude schovaný chodec, co vám vbíhá pod vozidlo. To se týká celé plochy čelního skla, všechny boční i zadní okna a jistě potřebujete i nějaké to zrcátko. Při couvání také nekoukáte jen do předního. To že stát chce, abyste… Číst vice »

...

V takovém případě by nesmělo nic být ani na zadním a bočních sklech a ani by v kufru nesměl být náklad, který by bránil ve výhledu dozadu. Co potom kupříkladu vozidla s plechovými zadními dveřmi bez oken, že… To, co tu předvádíte, je přesně to, co Ústavní i Nejvyšší správní soud už několikrát zavrhly právní větou Mechanická aplikace abstrahující, resp. neuvědomující si, a to buď úmyslně, nebo v důsledku nevzdělanosti, smysl a účel právní normy činí z práva nástroj odcizení a absurdity. Dohledejte si ji, třeba v Pl.ÚS 33/97, 1 Afs 31/2009-81 atd. 🙂 Prostě právo sleduje nějaký zájem společnosti.… Číst vice »

...

Jenže tuhle vyhlášku jaksi může jen velmi obtížně vymáhat policie na silnici, když se sama o sobě jmenuje „o schvalování technické způsobilosti motorových vozidel“ a je primárně určena pro pracovníky zkušeben a automobilek. Pokud vozidlo s nalepenou dálniční známkou prošlo STK, nelze hovořit o jeho nezpůsobilosti v době platnosti oné technické kontroly…

vlk

To bych neřekl, policie v některých případech moc dobře ví, jak má technická způsobilost vozidla nebo nějakých doplňků vypadat a tím, že si něco ledabyle namontujete dodatečně neznamená, že jste neporušil tento zákon, vozidlo má být totiž způsobilé po celou dobu provozu a tato vyhláška říká, jak to má vypadat. No, navíc, u těch nálepek, které řeší tento článek je to nanejvýš jasné i tomu nejpomalejšímu policajtovi. K STK, stalo se mi jednou, že před vydáním protokolu jsem musel starou zapomenutou známku strhnout. Tak asi tak.

...

Tohle je zhruba tak to, co může policie řešit ohledně technické způsobilosti či nezpůsobilosti vozidla:

https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Technicka-zpusobilost-k-provozu

Kde tam vidíte dálniční známku? 🙂

vlk

Někdo hledá problémy tam kde nejsou a pak se bude divit. Nekteré zde uváděné argumenty, které se to pokouší vyvrátit, aby se vám to více líbilo, jsou jako hledání svatého grálu. Vy tady odkazujete, co je to technicky nezpůsobilé vozidlo, ale berete to zase z druhého konce. Já tady jen reagoval, v jakém bodu zákona je stanoveno, že nemůžete nechat vylepený neplatný kupón a dle kterého se to bude případně řešit, až pojedete se starou známkou, nebo třeba s nalepeným Mickeymausem na skle. Doporučuji přečíst pozorně uvedený odstavec, ten z toho zákona 341, výše v komentářích jsou i úryvky. Důležité… Číst vice »

...

„zákona 341“ — vyhláška č. 341/2014 Sb. není žádný zákon. Platí jen v rámci zmocnění, daného jiným zákonem, přičemž technická norma nemůže přímo ukládat nějakou další povinnost nad rámec tohoto zmocnění a ani ji tak nelze vykládat.

vlk

Jsem přesvědčen, že vy to těm soudům natřete…

Osman

Tak jsem to probral zleva, zprava a mǎm otázku. Na základě čeho si mám něco lepit na čelní sklo?
? zák 13/1997 sb. par.20 zpoplatnění silnic a prováděcí vyhláška 306/2015?

Neonym

„Důvodem je legislativa – obecně na čelním skle nesmí být nic nalepeno“ No nevím, člověk, který jezdí po Evropě, má čelní sklo polepené jako výlohu cestovní kanceláře.

Libor

Taky mě to napadlo. Nalepím si rakouskou dálniční známku na sklo. Když s ní pojedu u nás, vystavuju se riziku pokuty?

notfake

a co taková emisní plaketa z DE či F? To ji mám dát pokaždé, při cestě do ČR, pryč?

Kalanis

Nota bene když český právní řád plakety zná. Sice vlastního tvaru, ale zná.

Kajman

Právě. Už se těším na dohadování, jaktože mám nalepenou rakouskou a slovinskou známku.

Martin

Pokud je platna, tak zadne dohadovani nebude. Pokud je neplatna, dostanete pokutu. Jednoduche…

ABC

Tak už vidím jak bude policajt informován o všech libůstkách platných ve všech státech. Ostatně i ta česká platila už v prosinci před a lednu po napsaném roku.

Jiří Kocurek

To vysvětlujte německému řidiči, že emisní plaketa v čr platná není a tak dostane pokutu.. Protože není platná podle českého zákona, navíc má mercedes a tak určitě má prahcy na pokutu. A pokud ne … ozbrojená loupež.

Kajman

Vy jste se nikdy s orgánem nedohadoval, že ne?

Kalanis

Poslední, s kým se orgán chce hádat, je právník v daném odvětví. Takže simulovat toho.

Partneři

Škoda transportation
podcast