Infrastruktura Letectví Letiště

Z pražského letiště zmizí kuřárny, zbudou jen venkovní popelníky

Zákaz kouření na Letišti Praha, zatím jen ve vizualizaci. Autor: Letiště Praha
Zákaz kouření na Letišti Praha, zatím jen ve vizualizaci. Autor: Letiště Praha

Letiště Václava Havla Praha se od 1. května stane zcela nekuřáckým, alespoň pokud jde o vnitřní prostory. Letiště zruší dva poslední kuřácké koutky v tranzitním prostoru, cestujícím tak zbudou už jen vyhrazená místa před terminály.

„Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat a chceme jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců,“ uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

Podle něj je Ruzyně středně velkým letištěm s minimálním počtem transferujících cestujících, takže může nároky kuřáků uspokojit venkovními popelníky. Kuřákům bude nadále k dispozici 14 vyhrazených míst před vstupy do terminálů.

„Rozhodnutí předcházela důkladná analýza dosavadního fungování provizorních kuřáckých prostor, včetně stížností cestujících, které je doprovázely, zvážení provozních a bezpečnostních rizik, stejně jako nutných investic na vybudování trvalých kuřáren splňujících přísné legislativní nároky,“ doplnilo letiště v tiskové zprávě.

Odvolává se přitom na zahraniční příklady, kdy nekuřácká už jsou letiště například ve Velké Británii nebo Španělsku.

Letiště Praha již o změně informovalo letecké společnosti i cestovní kanceláře.

Aktuální lokace kuřáckých koutků na Letišti Praha

· Kuřácký koutek na příletech v celništi Terminálu 1 (již za příletovou pasovou kontrolou)
· Kuřácký koutek na příletech v prstu D Terminálu 2 – mobilní

+ historicky ještě existuje kuřácký koutek od bývalé provozovny Pause Café v tranzitním prostoru Terminálu 1, ten by se zrušil bez ohledu na nové omezení, jelikož po ukončení smlouvy bude tato provozovna nahrazena jinou

11 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • v posledni dobe jsem navstivil prave zminovanou kurarnu na Ruzyni a pak na Schipholu a trosku nebe a dudy.. letiste by melo vyjit vstric svym zakaznikum a tohle vidim, jako krok zpet.. na druhou stranu chapu, ze naklady na nejakou seriozni kurarnu jsou vysoke a proto tohle „zdrave“ rozhodnuti..

 • Koureni je DROGOVA ZAVISLOST – nevidim jediny dovod to jakkoli podporovat. Krok letiste chapu jen jako mezikrok k ulnemu zakazu koreni v komplet celem arealu letiste. Poruseni velmi tvrde trestat!!!

  • Na čokoládu, kafe, alkohol může být taky závislost a zdraví prospěšné látky to nejsou. Tak jejich konzumaci taky postupně zakážeme? Pak přijde daň z tuku, zákaz opečených klobás. Co nám zbyde nakonec k požívání – voda a okurka? Díky, o takový „dokonalý“ život nemám zájem..

   Btw, že vám nevadí splodiny z letecké dopravy, vibrace a hluk. Vy se vezete, lidi v Hostouni, Jenči, Hostivicích, Dobrovízi a okolí trpí – to je v pořádku?

 • Takže jak se projde prohlídkou je člověk už třeba i dvě hodiny před odletem bez cigára.
  Kolik že je pokuta za kouření na WC ? Myslím, že pár odvážlivců to bude zkoušet.

 • Letiště s nadbytečným dovětkem v názvu ani nenaplňuje poselství českého Velikána. Žádný nómen ómen se nekoná. Přitom prominentní diSSident Vašek doslova k smrti miloval BTčka, či jak by možná nějaký dobře placený badatel upřesnil. Až k tomu zatrhnou v dutyfrýšopech prodej alkoholu, tak už úplně zcela pozbyde smyslu.

 • Je pravda, že na pražském letišti jsou kuřárny cítit, ale jak to dělají jinde, že cítit nejsou? V Dubaji jsem si kouře před kuřárnou nevšiml, taktéž jsem minul několik kuřáren na nádražích v Japonsku – a nic. Možná „předsíň“ s pořádným odsáváním?

  Nicméně před letištěm to tedy stojí za to, tam by si to kuřárny zasloužilo, a tato úprava to podle mého ještě zhorší. Stejně, jako protikuřácký zákon vyhnal kuřáky na chodníky a třeba Na Poříčí by to už chtělo plynovou masku.

  • Řešení je překvapivě jednoduché – v kuřárně (stejně jako v digestoři) musí být dostatečný podtlak, aby kouř šel do komína a ne do okolí. Obzvlášť zrušení kuřáren v transitu považuji za hloupost a docela krutý žert pro opravdu závislé kuřáky. A to říkám jako nekuřák a odpůrce kouření v restauracích. Kuřárny s pořádným odtahem na střechu jsou optimální pro všechny, ale něco to stojí a musí se to udržovat (jinak přijdou stížnosti). Pro vyhnání kuřáků ven stačí koupit pár cedulí a ještě vypadáte moderně a zásadově…

  • Tato úprava prakticky nic nezhorší.

   Nevím, jak je to na terminálu 1, ale na terminálu „2“ byla kuřárna v podobě mini-telefonní budky s kapacitou cca dvou, třech kuřáků současně . Pokud se tito přesunou před terminál, tak se to nepozná.

Newsletter

Partneři


Výběr editora