Infrastruktura Letectví Letiště

Z pražského letiště zmizí kuřárny, zbudou jen venkovní popelníky

Zákaz kouření na Letišti Praha, zatím jen ve vizualizaci. Autor: Letiště Praha
Zákaz kouření na Letišti Praha, zatím jen ve vizualizaci. Autor: Letiště Praha

Letiště Václava Havla Praha se od 1. května stane zcela nekuřáckým, alespoň pokud jde o vnitřní prostory. Letiště zruší dva poslední kuřácké koutky v tranzitním prostoru, cestujícím tak zbudou už jen vyhrazená místa před terminály.

„Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat a chceme jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců,“ uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

Podle něj je Ruzyně středně velkým letištěm s minimálním počtem transferujících cestujících, takže může nároky kuřáků uspokojit venkovními popelníky. Kuřákům bude nadále k dispozici 14 vyhrazených míst před vstupy do terminálů.

„Rozhodnutí předcházela důkladná analýza dosavadního fungování provizorních kuřáckých prostor, včetně stížností cestujících, které je doprovázely, zvážení provozních a bezpečnostních rizik, stejně jako nutných investic na vybudování trvalých kuřáren splňujících přísné legislativní nároky,“ doplnilo letiště v tiskové zprávě.

Odvolává se přitom na zahraniční příklady, kdy nekuřácká už jsou letiště například ve Velké Británii nebo Španělsku.

Letiště Praha již o změně informovalo letecké společnosti i cestovní kanceláře.

Aktuální lokace kuřáckých koutků na Letišti Praha

· Kuřácký koutek na příletech v celništi Terminálu 1 (již za příletovou pasovou kontrolou)
· Kuřácký koutek na příletech v prstu D Terminálu 2 – mobilní

+ historicky ještě existuje kuřácký koutek od bývalé provozovny Pause Café v tranzitním prostoru Terminálu 1, ten by se zrušil bez ohledu na nové omezení, jelikož po ukončení smlouvy bude tato provozovna nahrazena jinou

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vojta
Host
Vojta

v posledni dobe jsem navstivil prave zminovanou kurarnu na Ruzyni a pak na Schipholu a trosku nebe a dudy.. letiste by melo vyjit vstric svym zakaznikum a tohle vidim, jako krok zpet.. na druhou stranu chapu, ze naklady na nejakou seriozni kurarnu jsou vysoke a proto tohle „zdrave“ rozhodnuti..

Johnny Gomez
Host
Johnny Gomez

Koureni je DROGOVA ZAVISLOST – nevidim jediny dovod to jakkoli podporovat. Krok letiste chapu jen jako mezikrok k ulnemu zakazu koreni v komplet celem arealu letiste. Poruseni velmi tvrde trestat!!!

Romanero
Host
Romanero

Na čokoládu, kafe, alkohol může být taky závislost a zdraví prospěšné látky to nejsou. Tak jejich konzumaci taky postupně zakážeme? Pak přijde daň z tuku, zákaz opečených klobás. Co nám zbyde nakonec k požívání – voda a okurka? Díky, o takový „dokonalý“ život nemám zájem..

Btw, že vám nevadí splodiny z letecké dopravy, vibrace a hluk. Vy se vezete, lidi v Hostouni, Jenči, Hostivicích, Dobrovízi a okolí trpí – to je v pořádku?

Honza
Host
Honza

Takže jak se projde prohlídkou je člověk už třeba i dvě hodiny před odletem bez cigára.
Kolik že je pokuta za kouření na WC ? Myslím, že pár odvážlivců to bude zkoušet.

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Letiště s nadbytečným dovětkem v názvu ani nenaplňuje poselství českého Velikána. Žádný nómen ómen se nekoná. Přitom prominentní diSSident Vašek doslova k smrti miloval BTčka, či jak by možná nějaký dobře placený badatel upřesnil. Až k tomu zatrhnou v dutyfrýšopech prodej alkoholu, tak už úplně zcela pozbyde smyslu.

petr.r
Host
petr.r

přitvrdit, nevím proč by někdo měl dotovat něco za kuřáky.

AAA
Host
AAA

Letistě je snad státní?

mikiqex
Host
mikiqex

Je pravda, že na pražském letišti jsou kuřárny cítit, ale jak to dělají jinde, že cítit nejsou? V Dubaji jsem si kouře před kuřárnou nevšiml, taktéž jsem minul několik kuřáren na nádražích v Japonsku – a nic. Možná „předsíň“ s pořádným odsáváním?

Nicméně před letištěm to tedy stojí za to, tam by si to kuřárny zasloužilo, a tato úprava to podle mého ještě zhorší. Stejně, jako protikuřácký zákon vyhnal kuřáky na chodníky a třeba Na Poříčí by to už chtělo plynovou masku.

Martin V.
Host
Martin V.

Řešení je překvapivě jednoduché – v kuřárně (stejně jako v digestoři) musí být dostatečný podtlak, aby kouř šel do komína a ne do okolí. Obzvlášť zrušení kuřáren v transitu považuji za hloupost a docela krutý žert pro opravdu závislé kuřáky. A to říkám jako nekuřák a odpůrce kouření v restauracích. Kuřárny s pořádným odtahem na střechu jsou optimální pro všechny, ale něco to stojí a musí se to udržovat (jinak přijdou stížnosti). Pro vyhnání kuřáků ven stačí koupit pár cedulí a ještě vypadáte moderně a zásadově…

Jen tak
Host
Jen tak

Tato úprava prakticky nic nezhorší.

Nevím, jak je to na terminálu 1, ale na terminálu „2“ byla kuřárna v podobě mini-telefonní budky s kapacitou cca dvou, třech kuřáků současně . Pokud se tito přesunou před terminál, tak se to nepozná.

AAA
Host
AAA

Tranzitující se ovšem přes terminál přesunou dost obtížně