cargo

V Praze přerušují provoz dvě lanovky. Na Petřín kvůli údržbě, v zoo kvůli velké opravě

Lanová dráha v pražské zoo. Foto: Petr Hejna / DPPLanová dráha v pražské zoo. Foto: Petr Hejna / DPP

V zoologické zahradě se lanovka znovu rozjede až v březnu.

V Praze se dnes a v pondělí zastaví provoz dvou lanových drah. Od dnešního dne až do března potrvá výluka provozu sedačkové lanovky v pražské zoo, od pondělí do 23. října pak lanové dráhy na Petřín.

O omezení informoval Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v tiskové zprávě. Odstávka lanovky na Petřín bývá pravidelná. „V rámci nezbytné kontroly drážního tělesa lanovky na Petřín dojde k přesnému geodetickému měření jednotlivých prvků trati, rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku. V rámci pravidelné údržby např. vyčistíme navíjecí komory či osvětlení tratě a stanic. Kromě toho v horní stanici na Petříně nainstalujeme klimatizaci, která bude v zimním období fungovat i jako topení. Před opětovným otevřením proběhne neodmyslitelný úklid tratě, stanic a vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny LD Petřín.

Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. V současnosti DPP připravuje projekt modernizace lanové dráhy na Petřín a v průběhu letošního října chystá vyhlášení mezinárodní designérské soutěže na novou podobu vozů lanovky.

Od dnešního dne je přerušen provoz lanové dráhy také v pražské zoo. Do ledna 2022 na ní bude její majitel, Zoologická zahrada hl. m. Prahy, provádět generální opravu. Vymění bezpečnostní záchytné sítě, které jsou nataženy pod lanovkou, a také opraví spodní části nosné konstrukce lanovky. Na ni pak naváže pravidelná 10letá údržba DPP, která spočívá v opravě sedaček, kladkových baterií, převodovky nebo rozvaděčů lanovky. Kromě toho DPP na lanovce zrealizuje standardní strojní a elektrorevize. Lanovka v pražské zoo by se pro cestující měla opět otevřít v polovině března příštího roku.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp lanová dráha na Petřín Lanovka Petřín seznam ZOO Praha
3 komentáře