Ústeckým nevyšel tendr na stavbu vodíkové stanice, nikdo se nepřihlásil

Trolejbus 27Tr v Ústí nad Labem. Pramen: FB Dopravního podniku ÚnLTrolejbus 27Tr v Ústí nad Labem. Pramen: FB Dopravního podniku ÚnL

Zatím jediný vodíkový autobus v tuzemské MHD jezdil od roku 2009 v Neratovicích. Jeho provoz byl už ukončen.

Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem (DPmÚL) nevyšel tendr na stavbu vodíkové plnící stanice. Nepřihlásil se žádný zájemce, vyplývá z písemné zprávy na profilu zadavatele. Plnící stanice v areálu Spolchemie má být prvním krokem k vodíkové mobilitě v Ústí a okolí.

Podle písemné zprávy zadavatele nemělo výběrové řízení žádné účastníky. DPmÚL získal na výstavbu vodíkové plnící stanice dotaci a stavební povolení. Stavba měla být dokončena nejpozději do roku 2022, zřejmě se ale zpozdí. Odhadovaná cena byla v tendru 58 milionů.

„Nyní analyzujeme důvody, které bránily zájemcům se do tenderu přihlásit. Určitě máme zájem veřejnou zakázku opět vypsat. Jelikož analýza, právě skončeného, neúspěšného tenderu ještě nebyla ukončena, nejsem schopni odpovědět, zda a jak se podmínky v následující veřejné zakázce změní. Termíny se budou odvíjet od nově vypsané veřejné zakázky na výstavbu vodíkové plnící stanice,“ uvedla mluvčí DPmÚL Jana Dvořáková.

Vodíková plnící stanice bude umístěna v areálu Spolchemie, která vodík pro stanici zajistí. Vodík se tak nebude muset do stanice dopravovat. Stanice je plánována jako veřejná, bude tedy volně přístupná i pro vodíkové autobusy jiných dopravců a pro osobní automobily na vodík. Po dostavbě stanice chce podnik v první fázi koupit 15 vodíkových autobusů.

Vodíkovou budoucnost plánuje i vedení ostravské MHD. Tamní dopravní podnik (DPO) vypsal v dubnu výběrové řízení na dodání až deseti vodíkových autobusů. Předpokládaná celková hodnota je 185 milionů korun. DPO postupuje v souladu s Moravskoslezským krajem, který má dlouhodobé plány na zavedení vodíku ve veřejné dopravě. Plnící vodíková stanice vznikne na autobusovém terminálu Hranečník, hotová by měla být příští rok. Plnička se nyní projektuje.

Zatím jediný vodíkový autobus v tuzemské MHD jezdil od roku 2009 v Neratovicích. Jeho provoz byl ukončen, vůz podle dostupných informací už ani fyzicky neexistuje.

Tagy Dopravní podnik města Ústí nad Labem seznam vodíkové autobusy
7 komentářů