Letecké společnosti Letectví

United Airlines si došly pro peníze na záchranu na burzu, investoři si koupili akcie za více než miliardu dolarů

Boeing 767-300 společnosti United Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Boeing 767-300 společnosti United Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Jedna z největších leteckých společností na světě se rozhodla řešit svoji těžkou finanční situaci prodejem dalších svých akcií. Pokus zabral: investoři během jediného dne koupili akcie United Airlines v hodnotě 1,04 miliardy dolarů.

Firma úspěšnou emisi oznámila v tiskové zprávě, jde o vydání téměř 40 milionů akcií. Podle zprávy upsaly nové akcie banky Barclays a Morgan Stanley. Pro peníze si firma došla na burzu jen pár dní poté, co ji americká vláda schválila záchranný balíček ve výši pěti miliard dolarů, který kombinuje peníze na platy zaměstnanců a překlenovací úvěr.

Emise akcií navýší základní jmění aerolinek o zhruba 14 %. Firma je upsala za cenu 26,50 dolarů za jeden kus, při běžném obchodování se ostatní akcie firmy prodávaly za 27,88 dolarů. Aerolinky mají ještě opci vydat další necelé čtyři miliony akcií.

Letecké společnosti po celém světě řeší velký propad poptávky a uzemnění většiny letadel. Za poslední čtvrtletí United Airlines oznámila ztrátu 2,1 miliardy dolarů, tržby propadly o 17 %.

 

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří 24

To by mohly udělat i SW místo toho aby tahaly peníze z kapes daňových poplatníků. 😏

Peet

To by sice mohli, ale neudělají, ani kdyby čert na koze jezdil, protože by jim pak do toho mohli akcionáři kecat a měli by právo vědět o dění ve společnosti, a to Šimáně ani Vik nikdy nepřipustí!

Y.K.

…. poté, co ji americká vláda schválila záchranný balíček ve výši pěti miliard dolarů, který kombinuje peníze na platy zaměstnanců a překlenovací úvěr….

Filip

nemohli SW nejsou na burze, prvotní a sekundarní emise je dost velký rozdíl

Herold

Nabídka akcií na burze pro firmu, která na burze není (tzv. IPO) je minimálně rok tvrdé práce, spíš ale dva.

Peet

Ano, ale to neznamená, že to nejde ne? Nebo to je moc práce (a samozřejmě i náklady) tak raději natáhneme ruku?

Herold

Jde to, ale jednak příprava sama o sobě stojí miliony a jednak když potřebuju peníze dnes, abych nezkrachoval, za rok jsou mi k ničemu.

Ovšem je fakt, že pokud některá firma chce extra peníze, tak by to mělo být formou půjčky, která buď bude vratná anebo se kapitalizuje-zjednodušeně řečeno by se vydaly nové akcie společnosti, ty dostane stát výměnou za půjčku, následně se udělá IPO a stát prodá akcie na burze…to je ovšem moc logické, takže se bojím, že z toho u nás nic nebude.