Doprava ve městě Trolejbusy Trolejbusy

Trolejbusy pro Pardubice za pět měsíců podražily o 42 milionů korun

Trolejbus 30Tr. Autor: Škoda Electric
Trolejbus 30Tr. Autor: Škoda Electric

Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) zaplatí za patnáct nových trolejbusů o 42 milionů korun více, než musel. V první soutěži dostal nabídku na dodávku za 109,5 milionu korun, tendr ale zrušil. V druhé zakázce už cena stoupla na 152 milionů korun.

Ukazuje to porovnání obou zakázek a data z profilu zadavatele. Do první soutěže se přihlásily dvě firmy SOR Libchavy a Škoda Electric. SOR nabídl výrazně nižší cenu: 109,5 milionů korun, Škoda 127,5 milionů korun.

DPMP ale soutěž šest týdnů po podání nabídek zrušil. V písemné zprávě zadavatele to vysvětluje tím, že se jeden z uchazečů obrátil na ÚOHS. DPMP po dalším přezkoumání svých zadávacích podmínek usoudil, že jsou nastaveny tak, že by mohly být v rozporu se zákonem a proto tendr zrušil.

Zrušený tendr vypsal znovu na začátku července, kdy se ale SOR nepřihlásil a nabídku podala jen Škoda Electric. DPMP nastavil odhadovanou cenu na 118 milionů korun, nabídka Škody ale přišla za 152 milionů korun. Škoda se stala vítězem soutěže.

DPMP nechce rozdíl v soutěžích komentovat. „S tímto dotazem se musíte obrátit na účastníky zadávacího řízení – společnosti, které nabídku podaly,“ řekla mluvčí DPMP Jitka Malinská.

SOR Libchavy na dotaz, proč se do soutěže znovu nepřihlásil, neodpověděl. Mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá má jednoduché vysvětlení. V první soutěži se přihlásil výrobce s modelem 26 Tr, v druhém s 30 Tr. Zatímco první vyrábí s karoserií od Solarisu, druhý právě od SOR. Karoserie 30 Tr je přitom identická s trolejbusem SOR TNB12, který byl v první soutěži o 42 milionů levnější, než konečná nabídka Škody.

Rozdíl je zajímavý i z jiného pohledu. Obě firmy navíc mohou mít k sobě už teď mnohem blíže, než dosud. Podle zpráv z minulého týdne má majitel SOR Daniel Křetínský koupit právě Škodu.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Ruzicka

No, ja doufam, ze nedojde k uplnemu vyrazeni karoserii solaris, jsou velmi dobre na rozdil od soru…
Stejne podezrele jsou zakazky v Praze, kde zahadnym zpusobem je neustale uprednostnovan sor…

Hájek

Teď by měl DPMP opět jednat, soutěž znovu zrušit a Křetínského poslat k šipku. Novou soutěž vypsat tak, aby nešla na ruku pouze místním „tradičním“ výrobcům. Naopak být benevolentní a vyzvat i v Česku méně tradiční výrobce. Jinak si ŠkodaSOR bude s dopravníma podnikama nadále tradičně hrát jak chce.

Roman Srp

Hm, tak místo ÚOHS by teď měl jednat ÚOOZ!