umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Informační technologie Infrastruktura Silnice

Stát překonal hranici milionu prodaných elektronických dálničních známek. Více než 80 % přes e-shop

Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Vizuál k elektronickým vinětám. Pramen: MDČR/CENDIS
Stát doporučuje nákup dálniční známky s několikadenním předstihem kvůli možné opravě chyby.

Státní podnik Cendis dnes překonal hranici milionu prodaných elektronických známek. Data zveřejněná při příležitosti této hranice ukazují, že drtivá většina z nich nakupuje poplatek za využití tuzemské dálniční sítě přes e-shop na webu eDalnice.cz.

Cendis dnes rozeslal tiskovou zprávu, podle které se prodalo od prosince 1 040 088 kusů e-známek v celkovém objemu za přibližně 1,5 miliardy korun. Poprvé Cendis také zveřejnil rozložení prodejů podle jednotlivých distribučních kanálů.

Z nich vyplývá, že více než 8 z 10 majitelů vozidel kupuje dálniční známky přes státní e-shop, který dosud prodal 846 tisíc známek. Na pobočkách České pošty bylo zakoupeno zatím 103 tisíc známek, na čerpacích stanicích EuroOil 87 tisíc známek. V samoobslužných kioscích si motoristé zatím koupili 3 281 kusů známek.

Cendis znovu zopakoval radu, aby lidé nakupovali známku s předstihem. Pokud motoristé udělají chybu při vyplňování údajů (zejména registrační značky), je možné ještě provést opravu. Při koupi známky na poště či u čerpací stanice EuroOil je nezbytné ihned na místě vše zkontrolovat a případně do 15 minut požádat o opravu.

Řada řidičů nákup známky odkládá na dobu, až po zpoplatněném úseku pojedou poprvé. Nově totiž neplatí známka na kalendářní rok, ale libovolných 365 dnů. „Není tedy nutné pořizovat si ji k 1. 2., pokud chci na dálnici až někdy později,“ upozornil Martin Opatrný, mluvčí Cendisu.

Podle něj dochází při nákupu i k chybě u vyplňování e-mailů. I tento údaj je důležitý, protože do e-mailové schránky lidé dostanou potvrzení o úhradě společně s tzv. autorizačním kódem. Díky němu je možné přihlásit se na webu eDalnice.cz do správy známky a v případě potřeby například jednou opravit SPZ nebo posunout platnost zakoupené známky. Obojí je ale možné pouze pokud dálniční e-kupon ještě nezačal platit.

Pravidla se možná zdají tvrdá. Jsou ale od toho, aby lidé systém nezneužívali. Někdo by si ráno koupil známku, přes den využíval dálnice a večer by požádal o stornování platby. Samozřejmě chápu, že lidé mohou dělat chyby z nepozornosti. Nicméně je takřka nemožné rozlišit mezi skutečnou chybou a snahou to zneužít,“ vysvětlil Opatrný.

Povinnost pořídit si elektronickou známku platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny, která mají nejméně čtyři kola. Pro přípojná vozidla a motocykly tedy motoristé e-známky pořizovat nemusí. Čtyřkolky, i když jsou vedeny jako motocykly, ale dálniční známku potřebují.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Romanero

Hlavně se v tichosti zkrátila platnost roční známky ze 14 na 12 měsíců. Nikde o tom ani slovo..

BND 30

A jak často šla ta 14ti měsíční známka koupit ? 🙄

Romanero

Nerozumím

55p

14měsíční známku jsem nikdy nepoužil od 1.5. do 31.7. :-))

55p

…následujícího roku (ta nemožnost úpravy komentáře je trochu škoda)

Pavel

Netušíte, prosím, někdo, jak je to s platností dálníční známky po výměně registrační značky? Je nutné/možné žádat o změnu, přiřadí správně systém novou značku dle údajů v registru, nebo známka propadá?

nevim

edalnice.cz-Formuláře-Avizo o změně SPZ

Pavel Nikdo

Platí přesně rok od zakoupení,

David

„Někdo by si ráno koupil známku, přes den využíval dálnice a večer by požádal o stornování platby.“
Však to nemusí být hned o stornování platby. Například u roční či měsíční známky povolit po dobou 24h změnu SPZ přece nepovede k žádnému masovému podvádění a kolik problémů by se tím vyřešilo.

Pavel P.

Kdyby věděli, že na Slovensku si můžete koupit známku dokonce zpětně…
Prostě někam jedete, najedete na dálnici bez známky a do půlnoci toho dne si musíte známku koupit, jinak vám přijde pokuta.
(Jestli to tak jde pořád nevím, ale dva roky zpětně to šlo.)

Pete

Maďarsko to samé + regionální dálniční známky.

Johnczek

Řešíte tím problémy toho, že je člověk mentál. Tzn. řešíte zcela zbytečné problémy. Možnost změnit SPZ tam je, pokud i přesto nejsem schopný těch pár znaků nadatlit správně, neměl by mi správně patřit ani ten řidičák. 1500 v hajzlu je ten nejlepší lék. A klidně se vsadím, že už to daný jedinec podruhé neudělá 🙂 Pořád někoho vodit za ručičku jako malého fakana…

nevim

Elektronické známky nám tady spustili vlnu myšlenkového kutiliství.
Už jsem slyšel tolik variant, co by to mělo umět, jak by to mělo umět měnit nákupy atd, až je to k smíchu. Pokud se nejedná o okamžitou platnost je tam variant na opravu spoustu. SPZ se tam zadává do dvou polí, pokud chci okamžitě platnost a 2x napíšu špatně SPZ, souhlasím s vámi, že by asi vůbec neměl vyjíždět.

Rudolf Tuček

Spíš jde o to že když to zadávám někde cestou v mobilu tak se to s těmi malými tlačítky může stát že zmacknu číslo vedle.
Přijde mi že se tady míchají dvě věci dohromady, jedná je změna údajů ty by měli jít změnit, třeba kvůli strate nebo odcizení RZ a druhá storno již platné známky to by nemělo jít.

Otakar

A v mobilu si nekontrolujete co jste tam zadal?

bkv

Ale vždyť to funguje přesně jak píšeš. Tak co vlastně chceš?

Petr

No, já nevím, ale pokud si nevšimnu bezprostředně po nákupu, že jsem něco vyplnil blbě, tak jaká je pravděpodobnost, že si toho nějak všimnu někdy později? Jak bych na to přišel, když tu známku nemám běžně ve svém zorném poli? A pokud jsem tak pečlivý a po dvou dnech se znovu podívám někam na web, jestli to mám vyplněné správně, tak jak to, že jsem na to nepřišel do pár minut po nákupu?

jura

Protoze takto mozek nefunguje. Chybu po sobe v textu najdete spise za 2 dny nez za 2 minuty od napsani. Jednoduse: za ty 2 minuty mozek zamysleny text nezapomnel a kdyz text ctete, chyby mozek pri cteni opravuje na zamyslenou verzi. Po dvou dnech uz zadnou zamyslenou verzi v hlave nemate, tak podle ni nema mozek pri cteni jak opravovat. Jednoduse: chybu snadno vidite.

M19

Když si ji koupíte den předem, tak až do začátku platnosti může RZ opravit. Ve skutečnosti je jedná spíše o problém virtuální než reálný.

bkv

Ach jo, změnu SPZ můžeš provést do začátku platnosti. Jízdenku taky nemůžeš změnit, když začala její platnost. tak proč to zavádět tady?