Skandální rozsudek? Polský strojvedoucí byl odsouzen za sražení ženy sedící na kolejích

Vlak dopravce Koleje Śląskie, ilustrační foto. By SQ9NIT - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23823134Vlak dopravce Koleje Śląskie, ilustrační foto. By SQ9NIT - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23823134

Jde o první odsouzení strojvedoucího za takovouto nehodu v Polsku. Odbory jej rovnou označily za skandální.

Polská železnice aktuálně žije rozsudkem okresního soudu v hornoslezské Ratiboři nad strojvedoucím dopravce Koleje Śląskie. Strojvedoucí Dariusz Telęga byl odsouzen k ročnímu vězení s podmíněným odkladem za neúmyslné zabití ženy na trati mezi Ratiboří a Rybnikem.

K nehodě došlo v prosinci 2018 ve 4:45. Žena ve věku 84 let vešla s kolem na trať a usedla mezi koleje. Kolo držela před sebou. Jak uvádějí polská média, žena byla oblečena v černém oblečením a vyskytovala se v místě, kam je zákaz vstupu. Vlak řízený Telęgou ji srazil, zraněním žena podlehla.

Strojvedoucí vlak po nárazu zastavil, našel ovšem jen staré kolo, o kterém se domníval, že leželo osamocené u kolejí. Pokračoval v jízdě a teprve v Ratiboři se dozvěděl, že na trati byla sražena žena. Kamery ve vlaku prokázaly, že byla sražena vlakem, který řídil.

Strojvedoucí byl odsouzen i přesto, že polská drážní inspekce jej odpovědnosti za smrt ženy zprostila. Rozsudek je postaven mimo jiné na názoru znalce z oboru silniční dopravy, během procesu byl také proveden experiment. Jinému strojvedoucímu se podařilo vlak včas zastavit.

Právníci Telęgy, který jezdí 33 let, ale důkazy zpochybňují. „Pokud někdo se zdravým rozumem věří, že tento experiment provedený v červnu bude odpovídat tomu, co se stalo na konci podzimu nebo na začátku zimy, kdy je jiná viditelnost, – promiňte, tak nemá, mírně řečeno, žádné zkušenosti,“ cituje web Polsat News právníka Jakuba Lekstona. Doplnil, že trať, která byla v době nehody v rekonstrukci, byla mezitím opravena a neležely na ní žádné další kolejnice.

Jde o první odsouzení strojvedoucího za takovouto nehodu v Polsku. Odbory jej rovnou označily za skandální. „Nevím, co tady chtěla obžaloba dokazovat, vlak prostě nemůže zastavit na několika metrech. Strojvedoucí si navíc z nehody odnesl trauma, ostatně jako každý, kdo něco takového zažije,“ uvedl předseda polského Svazu strojvedoucích Leszek Miętek. Doplnil, že odsouzenému strojvedoucímu se dostalo od odborů právní pomoci, už bylo také podáno odvolání.

Tagy Koleje Śląskie Polsko soud strojvedoucí Top
103 komentářů