LOT 3a leaderboard

Ryanair ruší stovky letů. Kvůli dovoleným zaměstnanců a zpoždění

Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: RyanairRyanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Největší evropská letecká společnost Ryanair začala rušit stovky letů a řadě cestujících tak připravila nepříjemné chvíle. Důvod? Dovolené zaměstnanců. Firma

Největší evropská letecká společnost Ryanair začala rušit stovky letů a řadě cestujících tak připravila nepříjemné chvíle. Důvod? Dovolené zaměstnanců.

Firma sice tvrdí, že v následujících týdnech zruší jen 2% letů, při velikosti Ryanairu jde ale 40- o 50 letů denně. Jedním z hlavních důvodů je nezvykle vysoký počet palubního personálu na dovolených. Dopravce dosud počítá dovolenou v období od dubna do března, od příštího roku ale přechází na model kalendářního roku. V praxi to znamená, že zaměstnanci musí vyčerpat nárok na dovolenou do konce letošního roku. Jde o požadavek, který má irský úřad civilního letectví.

Ryanair, který se chlubí vysokou přesností letů, v posledních týdnech zvládl do cíle přepravit včas jen 80% cestujících. Horší výsledky dává za vinu nejen nedostatku personálu, ale i například stávkám řídících letového provozu v některých zemí nebo zpoždění způsobená špatným počasí.

Z rezervačního systému firmy zatím nevyplývá, že by se rušení letů týkalo i linek, které létají z Prahy.

Redukcí letového řádu o 2% se podle firmy podaří dostat na přesnost letů k 90%. Cestujícím slibuje, že je bude kontaktovat a nabídne jim překnihování na jiný let nebo plné vrácení ceny. Sociální sítě jsou ale plné reakcí rozhořčených cestujících, především kvůli tomu, že jim lety zrušil jen pár dní před odletem a nabídl termín o mnoho dní později. Reportér Reuters si například stěžoval, že překnihování není zdarma. Zrušili mu let z Dublinu do Barcelony 18. září, jiný let mu nabídli za příplatek 250 euro.

Problémy s rušením letového řádu přišly jen pár dní před tím, než Ryanair oslaví 4 roky od spuštění svého programu Always Getting Better, který měl zlepšit chování vůči zákazníkům.  Rušení letů se může firmě prodražit i kvůli tomu, že řadě cestujících vznikne nárok na kompenzaci podle evropského nařízení o právech cestujících v letecké dopravě.

Tagy Ryanair
1 komentář