cargo

ŘSD vypsalo opět dvoumiliardový tendr na silnici I/68. Levně se stavět firmám nechtělo

Vizualizace silnice I/68 Třanovice - Nebory. Foto: ŘSDVizualizace silnice I/68 Třanovice - Nebory. Foto: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic zkouší na druhý pokus vysoutěžit dodavatele více než pětikilometrového úseku silnice I/68 Třanovice – Nebory v Moravskoslezském

Ředitelství silnic a dálnic zkouší na druhý pokus vysoutěžit dodavatele více než pětikilometrového úseku silnice I/68 Třanovice – Nebory v Moravskoslezském kraji. Nová silnice  která má zlepšit dopravní obslužnost místních průmyslových firem v čele s Hyundai. Termín zahájení stavby ale stále není jasný, ministerstvo dopravy nedořešilo rozklady proti stavebnímu povolení.

První zakázka skončila nečekaně: ze hry postupně vypadli všichni soutěžící, kteří odmítli podepsat smlouvu. Nabídku totiž stavební firmy podaly v době, kdy nebylo moc práce a šly výrazně pod odhadovanou cenu. Když mělo dojít k podpisu, zjistily, že se situace na trhu značně změnila.

První v pořadí bylo sdružení Silnice Group a Váhostav, které nabídlo 1,468 miliardy. „První byla společnost Silnice Group, ale oni neposkytli ve lhůtě součinnost pro uzavření smlouvy. Nyní jednáme s druhou společností Geosan Group. Jim běží lhůta pro součinnost. Čekáme, jak vše dopadne,“ řekla v létě mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Podpis odmítl i Geosan i třetí Metrostav a postupně všech dalších deset firem či sdružení, které podalo nabídky. Většina z nich se totiž pohybovala na ceně o více než 400 milionů korun nižší než byl odhad. Podle Ledvinové je zadávací dokumentace stejná, jako při soutěži vypsané v září 2016.

https://www.youtube.com/watch?v=-09vvdxypyA

Nejde o jedinou komplikaci se stavbou. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové je podáno celkem šest rozkladů proti dvěma stavebním povolením. „Na základě usnesení rozkladové komise budou následně zpracovány návrhy rozhodnutí ministra dopravy,“ řekla Rezková.

Trasa silnice I/68 Třanovice – Nebory. Foto: ŘSD

Jedn z rozkladů podal Jan Vicherek z Havířova s dalšími rodinnými příslušníky. Na území, kde má silnice vzniknout, vlastní nemovitosti včetně rodinného domu. Podle jeho slov se s ním nikdo nechtěl bavit o odkupu daných nemovitostí, přestože v tom smyslu zaslal před vyvlastňováním ŘSD sedm dopisů. ŘSD ho ale začalo rovnou vyvlastňovat. Ke stavebnímu povolení se vůbec neměl možnost věcně vyjádřit. Vicherek tvrdí, že je potřeba se dostat rozkladem přes protiprávní postupy úřadů. Popisuje, jak ŘSD poslalo do výminku pětasedmdesátileté vdovy policii a přes odpor a na místě doložené dekrety svědčící o jejich vlastnictví ji vyklidili na ulici. Připomíná, že ve vyvlastňovacím dekretu, který byl na jejich nemovitost vydán, se uvádí, že podáním žaloby se odkládá právní moc a vykonatelnost rozhodnutí o vyvlastnění. Přesto i již v průběhu probíhajícího soudního jednání s ŘSD o vlastnictví a platnosti daného vyvlastňovacího dekretu, kde dal soud za pravdu rodině, si ŘSD za pomoci policie vymohlo násilné vyklizení.

ŘSD pochybení odmítá. „K vyklizení rodinného domu naší organizací došlo zejména z důvodů, že pan Vicherek nemovitosti nevyklidil sám. Vyklízení bylo panu Vicherkovi řádně a včas oznámeno a pro zajištění korektnosti celého procesu vyklízení byli po celou dobu přítomni policie, soudní znalec a notář. Všechny osoby byly přítomny na naši žádost. Veškeré vyklízené movité věci byly uschovány do kontejneru a panu Vicherkovi byl ponechán dostatečný čas na jejich vyzvednutí,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj byly nemovitosti v té době už ve vlastnictví ČR a lze doložit snahu se dohodnout na pokojném průběhu vyklízení. „Celý proces proběhl na základě pravomocného rozhodnuti o vyvlastnění, které pozbylo právní moci až nyní,“ dodal Rýdl.  

Nová  silnice o délce 5,5 kilometrů odvede dopravu z obcí Hnojník a Střítež, současně výrazně zkrátí dobu jízdy. I když jde oficiálně o silnici I. třídy, bude mít parametry dálnice, půjde o čtyřproudou silnici. 

 

Tagy I/68 Třanovice - Nebory Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
4 komentáře