ŘSD je odstřiženo po hackerském útoku i od e-mailů a datové schránky. Bude muset rušit zakázky

Ilustrační foto: madartzgraphics / pixabay.comIlustrační foto: madartzgraphics / pixabay.com

ŘSD plánuje zprovoznění webových stránek nejpozději do zítřka.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odkrylo další detaily, jak velkému výpadku IT systémů čelí. Situace povede ke zrušení některých zakázek.

Ve zprávě na stránkách ministerstva dopravy uvedlo, že nemá přístup ani do datové schránky nebo e-mailu. „Zadavatel dále nemá standardní přístup k datovým zprávám doručeným prostřednictvím informačního systému datových schránek ani k datovým zprávám doručeným prostřednictví e-mailu ve dnech 17.-18. 5. 2022. Zadavatel v tuto chvíli nemá postaveno na jisto, kdy dojde k plnému obnovení provozu dotčených systémů,“ uvedlo ŘSD v prohlášení. Webové stránky se podle vyjádření rozjedou nejpozději zítra.

Výpadek se týká i elektronického nástroje k administraci veřejných zakázek Tender arena. ŘSD zdůraznilo, že nejde o chybu provozovatele Tender areny. Výpadek znamená, že dodavatelé nemají zatím možnost podat nabídky. „Zakázky, u kterých skončila lhůta pro podání nabídek dne 17. 5. 2022, bude zadavatel nucen rušit z důvodu nemožnosti podání nabídek do Tender areny. Za vzniklé potíže se ŘSD ČR všem dodavatelům omlouvá,“ uvedlo v prohlášení.

U dalších zakázek ŘSD vyzvalo možné dodavatele, aby zprávy poslali znovu. I proto ŘSD prodlužuje lhůty pro podání nabídek u všech otevřených řízení a zjednodušených řízení o 7 dnů. Probíhající minitendry, veřejné zakázky malého rozsahu a dále veřejné zakázky zadávané v otevřeném a zjednodušeném podlimitním řízení, kterým končí lhůta pro podání nabídek nejpozději za 8 až 7 dnů budou dokončeny bez dalšího zásahu.

Problémy způsobil kybernetický útok v úterý ráno. Alespoň částečně se zatím organizaci ve středu dopoledne podařilo zprovoznit bezplatnou asistenční linku pro řidiče 800 280 281. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Bezpečně izolované a nenarušené podle ŘSD zůstaly i dvě důležité položky, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelech.

Tagy Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
19 komentářů