umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Doprava ve městě

První město ruší MHD zdarma, ve Valašském Meziříčí čekají na krajskou soutěž

Autobus ČSAD Vsetín. Pramen: Zlínský kraj
Autobus ČSAD Vsetín. Pramen: Zlínský kraj

Ve Valašském Meziříčí  budou od 4. listopadu lidé platit za městskou hromadnou dopravu (MHD). Dosud byla MHD ve městě zdarma. Jednorázová jízdenka dospělého vyjde na sedm korun, při pravidelném využívání MHD se vyplatí mít čipovou kartu, která je už v prodeji. MHD bude ve městě přechodně zpoplatněna do konce příštího roku.

MHD bude nadále zdarma pro děti do šesti let věku, cestující nad 65 let, lidi s průkazy ZTP, ZTP – P, držitele zlaté Jánského plakety a policisty ve stejnokroji. „Ostatní cestující si mohou zakoupit kartu, na níž budou mít nahrán tarif síťové jízdenky,“ uvedla Dagmar Hermannová z odboru komunálních služeb radnice. Dospělí cestující dají za jízdné na přechodných 14 měsíců jednorázově 70 korun, děti a studenti do 15 let 20 korun. Čipová karta stojí 130 korun.

Začátkem listopadu končí městu smlouva se současným dopravcem, novou veřejnou zakázku ale vypsat nemůže, protože zatím nezná přesný rozsah požadovaných služeb. Podle legislativy má prodloužení smlouvy do konce roku 2020 za následek částečné zpoplatnění MHD. Od roku 2021 se chce Valašské Meziříčí znovu vrátit k modelu bezplatné MHD. Dopravu ve městě zajišťuje ČSAD Vsetín.

Město čeká také na to, jak bude zajištěna autobusová doprava v kraji a jakou podobu budou mít příměstské linky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v dubnu zrušil zadávací řízení na veřejnou zakázku zajišťující linkovou autobusovou dopravu v regionu na dalších deset let. Autobusovou dopravu ve Zlínském kraji budou od prosince dočasně zajišťovat čtyři firmy, dopravci vzešli z jednacího řízení bez uveřejnění. Roční náklady na obslužnost regionu linkovými autobusy se ze současných zhruba 440 milionů korun zvýší asi o 100 milionů korun

ČTK

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eduard

Bravo. Tleskám. Palec nahoru. Jen tak dál. Doufám, že se i další města inspirují a umožní lidem bezplatné cestování.

Eduard

Omlouvám se za svůj příspěvek. Špatně jsem se vyjádřil. Je špatné, že MHD nebude zdarma. Jednak to bude znamenat že se lidem ztíží život a hlavně že vzroste automobilová doprava.

Jiří Kocurek

Valašské Meziříčí není na Vsetínsku! To je jako napsat Hradec Králové na Pardubicku.
Valmez má navíc jednu obrovskou „výhodu“. Nádraží pro MHD a pro regionální autobusy jsou oddělená. https://mapy.cz/s/foceceselo

PS: Na fotce není Vlamez, je to autobusák ve Zlíně.

Jan Sůra

Spadá pod okres Vsetín. Takto to uvádí ČTK. Ale chápu,že to je podobný úlet jako Turnov na Semilsku.

Zlínka

Ne a kde tedy podle vás? Je to v okrese, Vsetín, tudíž je na Vsetínsku. Opravdu nerozumím řeči vašeho kmene. Pokud jste nám chtěl ukázat zeměpisné znalosti, tak to se vám nepodařilo.

Jiří Kocurek

Bývávaly doby, kdy Valašské Meziříčí bylo okresním městěm. A chybělo jen málo obyvatel, aby při sloučení obou okresů zůstal Vsetín na Valašskomeziříčsku.

Obzvlášť na internetu je tohle vícenásobné určení místa poněkud úsměvné. Kdo neví, kde hledat Čáslav, má možnost ji velice rychle najít na mapě.

Zlínka

Dřív byli okresy úplně jiné. Prostě jste se netrefil. Škoda, že nemáte k… e to prostě přiznat.
Ono většina lidí, zejména mladších, ani netuší o čem mluvíte.
Nevím jak vy, ale já z tohoto kraje pocházím. Konkrétně z Velkých Karlovic. A věřte, že i Horní Bečva je součástí Vsetínského okresu.
Možná pamatujete okres Valašské Meziříčí v roce 1930.
To už tedy pamatujete hodně. Zkuste se zeptat někoho, komu je 30. Asi vám připomene film Vrať se do hrobu.

Jiří Kocurek

Ještě bych dodal, že Horní Bečvu budete v blízkosti Vsetína hledat těžko, přestože se nachází v okrese Vsetín, dle vás tím pádem na Vsetínsku.

Roman Svačina

Ale Valašské Meziříčí. To byla v roce 2010? docela sranda se studií Radiobusů v MHD. Jak se osvědčili? Nevíte někdo?

Radek Papež

Píšete, že podle legislativy má prodloužení smlouvy za následek částečné zpoplatnění MHD.
Víte někdo, jaké o konkrétní ustanovení předpisu se jedná? Děkuji.

Walt

Zadali to přímým zadáním bez soutěže podle paragrafu 21 zákona 194/2010, tudíž dopravce musí nést výnosové riziko a cestující musí platit jízdné.

Dushan

Myslím, že symbolická platba dejme tomu 500Kč/rok by klidně mohla zůstat. Pro cestujícího je to nic a přitom v součtu zajímavá částka pro udržitelnosti MHD i třeba rozšíření. Úplně zadarmo MHD je pro město podle mě trvale neudržitelné.

Radek Janata

Opravdu se vyplatí dělat takovouhle komedii kvůli cca stokoruně ročně od jednoho cestujícího (a velká část lidí neplatí stejně nic)? Vždyť to nemůže ani pokrýt náklady na zavádění toho systému.

bohyn

Cena za zavedení by byla docela zajímavá. Když si každý obyvatel (a to je velmi, velmi optimistické) koupí čip, tak to bude výnos cca 15 mil. Jaké budou náklady?

Ondra

“ Od roku 2021 se chce Valašské Meziříčí znovu vrátit k modelu bezplatné MHD.“ – ten titulek je mírně zavádějící.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast