První čínská tramvaj do Evropy. CRRC ukázalo vyrobené vozidlo pro Porto

Nová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do PortoNová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do Porto

Porto za evropské dotace odebere z Číny 18 tramvají.

Čínský výrobce kolejových vozidel CRRC dokončil výrobu první z osmnácti tramvají, které mají jezdit v druhém největším portugalském městě. Dopravní podnik v Portu Metro do Porto je prvním městským dopravcem v Evropské unii, který bude mít vozidla z Číny. Zaplatí mu je z velké části evropská dotace.

Nové vozidlo bylo poprvé na vizualizacích představeno loni v říjnu. CRRC dodá 18 tramvají za 49,6 milionu eur. Nyní ho čeká testování. Má plně odpovídat evropským normám. V soutěži na nové tramvaje byly ještě Škoda Transportation a Siemens Mobility.

Nová tramvaj bude mít označení CT (CRRC Tram). Dopravní podnik označuje vozidlo jako uživatelsky přívětivé a „usměvavé“, zachovává šedou a žlutou barvu. Bude měřit 35 metrů, pojme až 252 cestujících, z toho 64 sedících. Tramvaje budou mít celkem sedm dvoukřídlých dveří na obou stranách.

Poslední nové tramvaje nakoupilo Porto v roce 2010, šlo o Flexity Swift od Bombardieru. Metro do Porto má u CRRC objednáno celkem 18 tramvají, zaplatí za ně 49,6 milionu eur včetně pětiletého servisu. Investici bude plně financovat Evropská unie z fondu životního prostředí a ochrany klimatu. Tramvaje dopravce nasadí na rozšiřovanou trať mezi S. Bento a Casa da Música a mezi Santo Ovídio a Vila d’Este. První dodávky mají začít příští rok.

CRRC se pokouší proniknout se svými tramvajemi i do jiných evropských měst, zatím ale čínský výrobce jiný tendr nevyhrál.

Nová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do PortoNová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do PortoNová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do PortoNová tramvaj pro Porto. Foto: Metro do Porto
Tagy crrc Metro do Porto
34 komentářů