Průlom: Čtyřpruhová výpadovka z Prahy na Kolín má územní rozhodnutí

Silnice I/12 u Prahy. Pramen: ŘSDSilnice I/12 u Prahy. Pramen: ŘSD

Pokrok v přípravě je pro obyvatele obcí i řidiče dobrou zprávou, zároveň je ale projekt příkladem neschopnosti státu zahájit klíčové stavby včas.

Příprava více než dvanáctikilometrové novostavby silnice I/12 na výjezdu z Prahy se po letech dočkala dalšího posunu. Stavební úřad městské části Praha 21 vydal k přeložce výpadovky na Kolín územní rozhodnutí (zatím je nepravomocné). Oznámil to šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Přetížená silnice první třídy, která se napojí na velký pražský okruh, získá téměř parametry dálnice. Přeložka bude směrově rozdělena, přičemž v každém směru budou dva jízdní pruhy. Účelem stavby je odvést tranzitní dopravu ze stávající I/12, tedy z centra Úval, Újezdu nad Lesy a Běchovic.

Dnešní „dvanáctka“ se s dokončením nové silnice přesune do nižší kategorie, což obcím umožní úpravy center směrem ke zklidnění dopravy. Předpokládaná intenzita dopravy na přeložce po jejím dokončení činí více než 30 tisíc aut denně.

I/12 Běchovice - Úvaly. Pramen: ŘSD - dokumentace EIA

I/12 Běchovice – Úvaly.
Pramen: ŘSD – dokumentace EIA

Pokrok v přípravě je pro obyvatele obcí i řidiče dobrou zprávou, zároveň je ale projekt příkladem neschopnosti státu zahájit klíčové stavby včas. Stavba prošla posouzením vlivu na okolí (EIA) už v roce 2003, a to podle zákona z roku 1992. V roce 2015 ale ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko zrušilo v návaznosti na přijatou novelu zákona. Projekt se totiž nedostal na seznam strategických staveb, kterým se platnost starých stanovisek EIA obnovila ve zjednodušeném procesu. Nový souhlas v procesu EIA stavba získala v únoru 2018, kdy ŘSD mluvilo o zahájení začátkem roku 2021. O územní rozhodnutí bylo zažádáno v červnu 2019, řízení bylo zahájeno po doplnění dokladů v září 2021.

„Na stavbu čtyřpruhové silnice délky 12,6 kilometru je již zpracována dokumentace pro stavební povolení a připravují se podklady pro zahájení majetkoprávní přípravy, která bude zahájena ihned po nabytí právní moci územního rozhodnutí,“ uvedl Mátl. Podle letáku ŘSD se má stavět v letech 2025 až 2027, náklady se odhadují na 6,4 miliardy korun.

Tagy Běchovice - Úvaly I/12 ŘSD
99 komentářů