egoe-plus
Autobusy

Překvapení ze statistik. Za květen se v Česku registrovalo nejvíce autobusů v historii

Nové autobusy Iveco Crossway pro Plzeňský kraj. Foto: Plzeňský kraj
Nové autobusy Iveco Crossway pro Plzeňský kraj. Foto: Plzeňský kraj

Zatímco trh s novými automobily se v počtu registrací nových vozidel vrátil v květnu kvůli dopadům pandemie koronaviru o mnoho let dozadu, domácí trh s autobusy zaznamenal svůj nejlepší výsledek v historii.

V květnu se v Česku registrovalo celkem 304 nových autobusů, jak ukazují data zveřejněná Svazem dovozců automobilů. Dosavadní měsíční rekord platil od prosince 2018, kdy bylo registrováno 268 autobusů. Květnový rekord pomohl dohnat i ztráty v registracích za duben a březen. Za prvních pět měsíců bylo registrováno 564 autobusů, loni za stejné období 492.

Rekordní číslo je způsobené především obřím nákupem společnosti Arriva Střední Čechy, která nakoupila více než tři sta autobusů pro provoz v Plzeňském kraji. To je patrné i na detailnějších statistikách podle jednotlivých značek. Celkem 116 autobusů za květen je značky Iveco, nezvykle druhým je MAN – celkem 84 autobusů. Iveco by se díky velké zakázce pro Arrivu mělo letos vrátit na post tuzemské jedničky v prodejích.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LiborV

Očekává se do konce roku ještě někde po ČR masivní uvedení nových vozů do provozu? Tuším, že mnoho výběrových řízení, které vypsaly kraje jsou odloženy/ zrušeny díky ÚOHS respektivě BusLine. Jak to vypadá s tendry pro Pardubický, Královéhradecký, Zlínský a Jihočeský kraj? Budou se do některého z nich kupovat nové busy (případně kam a v jakém roce?). Děkuji

Erik

Prostřední dva, pokud je mi známo, byli uzavřený, ale rozjezd až příští rok v průběhu roku. (první polovina) tedy odpověď ne letos k tomu již nedojde. Oni taky nebyli vyrobeny tyto Plzeňské za měsíc, vyrábějí se již od konce loňského roku. Registrace v jeden měsíc je logická, nikdo nebude platit pojistky za neprovozní vozy. V Ivecu byli vidět už v lednu.

Travegoist

První hotové exempláře byly vidět už v listopadu na Czechbus 2019 🙂

Erik

No to je úžasný nadpis, překvapení. Autor je zřejmě překvapen, lidé co se okolo dopravy pohybují to ví už několik měsíců. Konečně i zde o tom bylo několik článků. Když někdo jednorázově nakoupí 315 autobusů, je to asi jasné, že se to takto projeví v registracich. Ale nadpis je jako obvykle třeba okořenit. Blesk hadr.

kulhán

Eriku, měj také hezký nedělní den. 😉

Erik

Mám ho nádherný, neboj kulháne.