Doprava ve městě Tramvaje

Prahou projede unikátní česká tramvaj z Postupimi. Prošla opravou v dílnách DPP

Postupimská tramvaj KT4D. Autor: DPP
Opravny v Hostivaři mají i zahraniční zakázky, na snímku postupimská tramvaj KT4D. Autor: DPP

Na pražských tramvajových kolejích bude ve čtvrtek k vidění unikátní vozidlo. Dopravní podnik (DPP) chce ukázat Pražanům historickou tramvaj KT4D z produkce smíchovské Tatry ČKD, která jezdila v německé Postupimi. Jde o jediný (ze dvou) zachovaný prototyp z roku 1973; DPP jej pro Němce opravil.

„Tramvaj KT4D byla určena především na export do tehdejší Německé demokratické republiky. Nyní zprostředkujeme Pražanům jedinečnou možnost spatřit tuto opravenou historickou tramvaj za jízdy. Kromě ní jsme pro Postupim již dříve modernizovali dalších 12 vozů KT4DC,“ uvedl technický ředitel DPP Oldřich Vytiska.

Postupimská tramvaj KT4D. Autor: DPP
Postupimská tramvaj KT4D.
Autor: DPP

Tramvaj vyrazí na jízdu (bez cestujících) z opravny tramvají ve čtvrtek v 11.45, k vidění bude mimo jiné na Palackého náměstí, u Národního divadla či na zastávce Malostranská. Zpět do opravny by měla dorazit devět minut před pátou hodinou. Doprovod jí poskytne tramvaj KT8D5.

O den později si budou zájemci moci tramvaj KT4D prohlédnout či vyfotografovat ve smyčce Výstaviště Holešovice. Tam bude historická renovovaná tramvaj vystavena mezi 10.00 až 11.00. Doprovod a krycí vlak bude opět provádět tramvaj KT8D5.

Sériová výroba tramvají KT4 probíhala v letech 1975 až 1997, celkem bylo vyrobeno 1746 vozidel. Kromě NDR se tyto vozy vyvážely do Sovětského svazu a Jugoslávie. Po tramvaji T3 šlo o druhý obchodně nejúspěšnější model závodu ČKD Tatra, který byl tehdy uznáván největším výrobcem tramvají na světě.

Prototyp 001 sloužil do roku 1989 veřejné dopravě v Postupimi, následně byl odstaven; vletech 1998 až 2001 proběhla jeho renovace. Loni byl prototyp 001 odeslán na střední opravu do Opravny tramvají DPP. Druhý prototyp 002 byl už dříve sešrotován.

Orientační jízdní řád (24. 5. 2018)

Opravna tramvají – odjezd

11:45

Otakarova

12:06

Anděl (Plzeňská ul.)

12:17

Vozovna Motol

12:25

Palackého náměstí

13:54

Dvorce, smyčka

14:03

Nádraží Braník, smyčka

14:39

Národní divadlo, nábřeží

15:16

Malostranská

15:21

Výstaviště, smyčka

15:27

Sídliště Ďáblice, smyčka

15:55

Opravna tramvají – příjezd

16:51

Newsletter

Partneři


Výběr editora