z prahy

Potvrzeno: Škoda Transportation dodá do Estonska až 16 elektrických jednotek. I s prostory pro catering

Vizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda TransportationVizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda Transportation

Skupina Škoda Transportation získala definitivně další velkou zakázku v Pobaltí. Pro estonské státní dráhy Eesti Liinirongid dodá šest elektrických jednotek

Skupina Škoda Transportation získala definitivně další velkou zakázku v Pobaltí. Pro estonské státní dráhy Eesti Liinirongid dodá šest elektrických jednotek s opcí na dodávku dalších deseti. Sdružení Škody Vagonka a Škody Transportation porazilo v tendru švýcarský Stadler.

Estonské dráhy oznámily vítězství Škody už loni na konci října, k podpisu došlo až nyní. Hodnota celého kontraktu je zhruba 1,5 miliardy korun.

Jednotky pro estonského národního železničního dopravce jsou určeny pro provoz na elektrifikovaných tratích s rozchodem kolejí 1520 mm a jsou uzpůsobeny náročnému klimatickému prostředí v Estonsku. Kromě ceny dopravce řešil i spotřebu energie, kapacitu a náklady na servis. První jednotky vyjedou v roce 2025.

„Škoda v Estonsku nejlépe splnila podmínky zadání tendru a nabídla nejvýhodnější cenu za provoz nových moderních jednotek. Naše jednotky jsou v provozu například v České republice, na Slovensku, v Litvě a Ukrajině a nyní se na ně mohou těšit také cestující v Lotyšsku a Estonsku,“ říká Petr Brzezina, prezident a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation.

Škoda do Estonska dodá jednotky vycházející z v Česku známých Panterů. „Kontrakt navazuje na nedávný úspěch v Lotyšsku, kam rovněž dodáme naše moderní elektrické jednotky,“ uvedl Zdeněk Majer, člen představenstva a Senior Viceprezident pro Obchod skupiny Škoda Transportation a dodává: „Potvrdilo se, že obchodní strategie zaměřená na Pobaltí je správná, v regionu vidíme velký potenciál pro naše RegioPantery.

Dvousystémové třívozové jednotky až do -40 °C

Jednotky jsou navrženy jako dvousystémové pro napájecí systémy 3 kV a 25 kV 50Hz v třívozovém provedení. Vozidla musí odolat klimatickým podmínkám v rozmezí teplot -40 °C až +35 °C. Plní nejnovější mezinárodní standardy TSI i se všemi relevantními bezpečnostními předpisy. Maximální rychlost vozidel bude 160 km/h. Velký důraz je kladen na pohodlí cestujících a personálu. Nástup vozidel je nízkopodlažní z nástupišť 550 mm. Kapacita vlakové soupravy je určena pro více než 270 sedících cestujících, včetně míst pro cestující na invalidním vozíku, kočárky a jízdní kola. V soupravách bude prostor pro 4 kočárky, 2 invalidní vozíky a 15 jízdních kol. Z celkového počtu sedadel je pak 48 míst vyčleněno pro první třídu, která je oddělená do samostatné části.

Část sedadel je odnímatelných, kdy v zimním období mohou být na jejich místě instalovány držáky na lyže. Jsou zde vyčleněné i prostory pro catering. Komfortní sedadla mají zásuvky na 230 V a USB. Vozidla jsou plně klimatizovaná, vybavená moderním informačním systémem, Wi-Fi, systémem počítání cestujících, zabezpečovacím zařízením ETCS.

„Nákup nových elektrických vlaků významně přispívá k rozvoji osobní dopravy šetrné k životnímu prostředí v Estonsku. Naše současné vlaky byly cestujícími srdečně vítány a hojně využívány. Jsme si jisti, že vlaky Škoda udrží vysoký standard estonské železniční osobní dopravy,“ uvedla předsedkyně představenstva Estonských drah Merike Saks.

Vizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda TransportationVizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda TransportationVizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda TransportationVizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda TransportationVizualizace nových elektrických jednotek pro Estonské dráhy. Foto: Škoda Transportation
Tagy Eesti Liinirongid Estonsko Škoda Transportation Škoda Vagonka Top
71 komentářů