Dopravci Železnice

Plzeňský kraj vypsal třímiliardový tendr na dieselové vlaky. Stačí mu starší, ale moderní

Most přes přehradu Hracholusky. Pramen: Plzeňský kraj
Most přes přehradu Hracholusky. Pramen: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj zahájil dlouho očekávanou veřejnou soutěž na desetiletou smlouvu pro provoz vlaků v oblasti Plzeňsko. Zatímco většina krajů postupuje přímým zadáním, Plzeňský kraj zatím jako jediný v poslední době vypisuje na železniční dopravce otevřené soutěže. Do roku 2021 budou zatím na tratích jezdit České dráhy.

Desetiletá smlouva má hodnotu 3,3 miliardy korun, cestujícím by měla přinést zásadní změnu kvality, i když kraj po vítězném dopravci nepožaduje úplně nové vlaky. Podmínkou ale bude částečná nízkopodlažnost, klimatizace či připojení k wifi. Kraj počítá s tím, že zejména v Německu se v příštích dvou letech uvolní řada relativně nových vozidel díky nákupu jiných. Dopravci musí počítat s tím, že pokud bude povinnost na tratích mít mobilní jednotku ETCS, budou si ji muset pořídit.

Kompletní zadávací dokumentace je na profilu zadavatele Plzeňského kraje. Kraj poptává provoz celkem 1,59 milionu kilometrů ročně, umožňuje v zadávací dokumentaci navýšení rozsahu až na 2,35 milionu kilometrů za rok.

Plzeňský kraj už ve veřejné soutěži zasmluvnil provoz elektrických vlaků mezi Klatovy a Berounem na lince P2, kde vyhrály České dráhy. Tentokrát jde o první soutěž na provoz dieselových vlaků.

Nové jednotky musí být pro nejméně 110 sedících cestujících, musí zvládnout přepravu osmi jízdních kol a dvou kočárků. U vozidel musí být provedena rekonstrukce interiéru. Na celou zakázku je potřeba 14 jednotek, z toho dvě záložní. Musí být alespoň částečně nízkopodlažní. Takové podmínky splňují například jednotky Siemens Desiro.

Smlouva s dopravcem bude brutto, tržby budou tedy kompletně rizikem kraje. I v případě Českých drah tak bude kraj za režijkáře chtít, aby ČD z jejich přepravy odvedly tržbu za jízdné. Oproti původním plánům je v souboru ještě nově linka Planá u Mariánských Lázní -Tachov. Zajímavé jsou přitom sankce za neodjetí spoje: kraj se její výší snaží motivovat, aby za každou cenu nasadil dopravce vlak, i když horší kvality než autobus. V každé soupravě musí být vlakový doprovod. Součástí je i seznam míst, kde musí být otevřena čekárna, případně i pokladna.

Kraj předpokládá, že smlouva začne platit v prosinci 2021, bude na deset let. Uzavírka nabídek je 4. září.

Plzeňský kraj stejně jako Ústecký kraj požaduje i nátěr v barvách, vozidla se nesmí objevit na výkonech mimo zasmluvněnou oblast. Zadávací dokumentace ukazuje i návrhy jízdních řádů, podle nich například na trati 170 nebudou jezdit osobní vlaky tak brzy po rychlících jako dosud.

Podle zadávací dokumentace vedl kraj předběžné tržní konzultace o podmínkách soutěže s Českými drahami, GW Train Regio a Leo Express. O výběru dopravce bude rozhodovat cena v elektronické aukci.

Během příštích měsíců chce kraj vypsat ještě další soutěž pro provoz vlaků v Pošumaví.

Kterých linek se soutěž týká:
P4 Plzeň – Žihle
P13 Plzeň – Bezdružice
P14 Planá u Mariánských Lázní – Tachov (s možným vedením vlaků do Plzně přes Svojšín)
P21 Rokycany – Nezvěstice (s možným vedením spojů do Plzně zejména přes Rokycany)
P22 Plzeň – Radnice
P31 Nýřany – Heřmanova Huť (s možností protažení do Plzně)

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aslanex
Host
Aslanex

Cením si přístupu, kdy nepotřebujeme za každou cenu nová vozidla. Pokud jsme schopni rekonstrukcí docílit stejného výsledku, nevidím důvod k plýtvání peněz kvůli egu, že jsme supr moderní.

Ušatá
Host
Ušatá

Takže než zajistit tuzemský vývoj nových vozů, opět nevyhovující ojetiny ze zahraničí. Hlavně, že bude Wi-fi. Kapacita je opět nesmyslně určena. Je nutné rozlišovat tratě, jednotlivé spoje a počty cestujících na nich, včetně možného vývoje do budoucna. Dále odlišit, co bude Os, co Sp nebo R. Podle toho pak múže být určena kapacita. Někdy bude stačit pro 30 cestujících, někdy pro 200. Prostě velikost souprav musí být flexibilní. I na tom lze pak ušetřit v provozních nákladech. Čili stále tvrdím motory + řídící vůz + vleky. Není to nic nemožného a potvrdili mně to i odborníci na tuto otázku. Pro… Číst vice »

Mirwald
Host
Mirwald

Takto se to dělako před 50 lety. Váš příspěvek je předpokládám pokus o recesi…

VRT
Host
VRT

Celá Ušatá je o recesi, výborně paroduje uvažování šotoušků a modrých gum. Já se skvěle bavím.

Tronda
Host
Tronda

Ale jo, udělá se vývoj nových vozů od kamarádů ze Škodovky, pak se to bude 10 let zkoušet (ve finále bude třetina stát na různé závady) a nakonec ČD zaplatí Škodovce miliardu penále, tohle už tu jednou bylo, ne?

Alibaba
Host
Alibaba

U linky P14 je docela otřesný vedení z Tachova do Plané. Tam by podle mě stálo za to, udělat úplně novou trať (údolím Mže) z Tachova někam k vesnici Kočov (zapojení trianglem do hlavní tratě). A samozřejmě v tomhle případě elektrika a linka v závislé trakci.
A P22 s P31 jsou adepti na spojení.
A pokud by větší část linky P21 měla jezdit do Plzně, tak je kousek do Příkosic taky adept na elektrizaci.

Haha
Host
Haha

Úplně mimo se spojením nejste – jen bude spojeno Radnice – Plzeň – Bezdružice.

Jméno*
Host
Jméno*

P31 by měla být do budoucna spojena s plzeňskou linkou, kdy budou Panteři přetrasovány z Kozolup do HH, ale to je hudba budoucnosti.

Martin V.
Host
Martin V.

Požadavky na vozidla jsou sestaveny naprosto logicky. Klidně 25 let stará vozidla, ale moderní – částečně nízkopodlažní, uzavřené WC, dvounápravové podvozky s pneumatickým vypružením a kotoučovou brzdou, klima, wifi, zásuvky, rychlost 120 km/h s rychlostním profilem V_130. Trochu nejednoznačné se mi zdá jen požadavek na zrychlení 1,0 m/s^2, patrně myslí počáteční zrychlení (a ne ve 120 km/h, to by bylo pěkné žihadlo 🙂 ). Když pominu kapacitní požadavky, tak bych to klidně definoval jako obecné minimální požadavky na jakékoli železniční vozidlo, které se uchází o spolufinancování provozu z veřejných rozpočtů. Pak by se vůbec nemusela řešit „revitalizace koženek“. Jen malá… Číst vice »

Robert
Host
Robert

Tak hlavně jestli je kraj připraven všechny své požadavky zaplatit. Je obecně známo že tento kraj chce dopravce stáhnout z kůže na sankcich což je riziko které by si dopravci měly taky nacenit včetně ETCS.

Haha
Host
Haha

Divíte se, když tento kraj má zkušenosti s OCÚ Západ, kteréhož fungování není zrovna… vzorem?

On.
Host
On.

Zajímavé bude jak dopravce zajistí čekárny, když fyzicky patří SŽDC. Později možná i pokladny, když hrozí přesun těchto služeb na SŽDC. Z toho budou krásné pokuty, když na tyto věci nebude mít vliv.

Jarek
Host
Jarek

Pronájem od SŽDC z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu?

michal
Host
michal

A jak to dopravci zajišťují dnes?

Jussi
Host
Jussi

Moc nechápu co řešíš, z hlediska nové smlouvy je úplně jedno jak to dopravci zajišťují dnes. Dopravce, který bude smlouvu chtít si s tím bude muset poradit. Stejně jako s požadavky na vlaky, taky se neřeší, že tam teď jezdí 810…

Mirwald
Host
Mirwald

A jak to dělá teď??

Na to abych mohl cestovat vlakem potřebuji pokladnu??

Honza
Host
Honza

Pokud jde o elektronickou aukci, kde lze upravovat nabídku tak to by ČD nějakou šanci vyhrát mít mohly, když budou tedy chtít.

Robert
Host
Robert

To nevím jestl ČDi budou chtít když je soutěž nastavena na vozidla která ČD nemají a do září je těžko seženou…….

Jussi
Host
Jussi

Vozidla navíc nemá nikdo. Evidentně je to stavěné na nějaký šrot z Německa, který si ČD mohou koupit taky 😉

Martin V.
Host
Martin V.

A co chybí žralokům? Myslím z těch požadavků. Kdyby přikoupili další upravené podle zadání.

Tom
Host
Tom

Zaujala mě hlavně věta „Kraj počítá s tím, že zejména v Německu se v příštích dvou letech uvolní řada relativně nových vozidel díky nákupu jiných.“ Může to někdo trochu víc objasnit? O jakém množství a typech se tu bavíme?

Libor
Host
Libor

Vodíkové a jin „ekologické vlaky“ objednává například země Schleswig – Holstein, která je bude dooravcům pronajímat. Podobné iniciativy jsou v mnoha spolkových zemích. Navíc mnohde probíhá přesoutěžení dopravce a dopravce s 10 let ojetými Desiry nebo Talenty nemá šanci uspět. Navíc čím dál více výkonů ztrácí DB. Takže cca 10 let staré soupravy budou po vyřazení těch ještě starších nejen u DB nejpozději za 2 roky k mání.

Tronda
Host
Tronda

Dobrá zpráva, konec 810, 814 a nejspíš i dopravce, který tyto šroty provozuje.

X 1
Host
X 1

Tronda
Vzhledem k faktu že se Národní popravce už snad pět roků snaží o výběrko na soupravy motorové trakce, tak by to snad do té doby mohlo klapnout. Ale iluze si nedělám. 😉
Nebo se dál budou modří placatit na místě a koukat jak například Paroubkovic Wynx doveze z Porůří ojeté Talenty, které nabídne do pronájmu nejvyšší nabídce.

ondra
Host
ondra

814 by se po doinstalování klimatizace s odřenýma ušima do požadavků kraje možná mohla vejít. S těmi režijními výhodami-můžou se dráhy „šprajcnout“ a nechat úhradu za jízdné na držiteli výhod?

Alf
Host
Alf

Je to právě vypsáno tak, aby 814 nevyšla – kapacitou, uspořádáním pojezdu, měrným výkonem. I když na většinu výkonů by stačila. Takhle mám obavy, že kraj objednáním deluxe služeb zajistí hřebíček do rakve dalším tratím, protože pak stačí jen pravidelná výměna krajského zastupitelstva k tomu, aby se škrtalo, protože „je to drahý“. Podobně se v JČ kraji protočily úředníkům panenky, když si naporoučeli servis ve stylu RJ na každou lokálku a výsledná cena byla totálně mimo jejich možnosti.

Jméno*
Host
Jméno*

je to chytře ošetřené – škrtat lze maximálně o 10%.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Nicméně s kostitřasem alá 810 či 814 přichází zase riziko, že s tím nikdo nebude jezdit a provoz bude na osobokilometr ještě dražší než Desiro.

Jirka Kokrhel
Host
Jirka Kokrhel

Prosím opravte si…. Linka P13 neni Plzeň – Nezvěstice, ale Plzeň – Bezdružice….

VRT
Host
VRT

814, jasný vítěz!

X 1
Host
X 1

VRT
814. Klima, Wi-Fi, Etcs?
Já ti nevím Vrťáku. Nebude to potom moc Hóch.

VRT
Host
VRT

Pokud dnes 814 nevyhovuje, tak to je přeci nejvyšší čas na další přestavbu! 810 – 814 navždy!

X 1
Host
X 1

VRT
Vidíš, to mě nenapadlo. Jsi hlavička.
Něco jako Škoda Pras 814 Regionoha 2.0?
To je nápad na další dlouhodobé vymačkávání státní České Dojnice.
Do Plzně Limassol s tebou chlape!
😉

Jackub
Host
Jackub

Doufejme, že tuto řadu diskvalifikuje absence klimatizace.

Eskimo Joe
Host
Eskimo Joe

Klimatizace je asi nejmenší problém, tu nalepí i na šukafon. Horší bude 120 km/hm 6,5 kW/t nebo adhesní hmotnost 40%.

Rtep
Host
Rtep

Třeba Regiosprinter 654 klimatizaci má, ale výsledek je totožný. Klimatizace stejně nefunguje.

Jméno*
Host
Jméno*

Nebude, ta nesplňuje např. podmínky „mimimální maximální rychlosti“ 120 km/h, výkonu a otočných dvounápravových podvozků. 🙂

Jirka Kokrhel
Host
Jirka Kokrhel

814 nemá 110 mist….

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Předělat sedačky z 3+2 na dvě řady za sebou, širokou uličku obsadit 8 osob/m2 a vyjde to. Horší bude těch 120 km/h, tady hrozí vykolejení.

VRT
Host
VRT

A tak hlavně aby to bylo modrý, platila tam režijka a mělo to stahovací okýnka.

Haha
Host
Haha

Režijka být může, když ji někdo zaplatí kraji. 🙂 Nebo bude v podobě SJT100…

Libor
Host
Libor

Modré vlaky tam jezdit budou nezávisle na dopravci. Krajský lak ve, kterém bude vítěz jezdit je modrý.