umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Lidé Železnice

Piráti chtějí nechat vládní výbor prověřit volbu šéfa Českých drah

Elektrická jednotka 440 RegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhy
Elektrická jednotka 440 RegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhy

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek zaslal předsedkyni vládního výboru pro personální nominace Yvoně Charouzdové podnět, v kterém žádá prověření volby generálního ředitele Českých drah. Tím se minulý týden stal Václav Nebeský, který prošel při volbě dozorčí radou až napodruhé. Podnět oznámili v tiskové zprávě.

Podle Pirátů proběhla celá volba Nebeského podezřele. „České dráhy jsou strategickým podnikem a jedním z největších zaměstnavatelů v Česku, a do jeho čela musí být na základě transparentního výběrového řízení vybraná odborně zdatná osoba s vizí, což se v tomto případě rozhodně nestalo,“ komentuje situaci pirátský poslanec a člen Podvýboru pro dopravu Lukáš Černohorský.

Piráti poukazují na to, že na rozdíl od loňského výběrového řízení na člena představenstva Českých drah došlo k zásadnímu snížení požadavků na kvalifikaci. Stačilo mít už zkušenost z řízení firmy do nad 100 zaměstnanců, loni bylo potřeba 300. „Pokud by se Václav Nebeský chtěl přihlásit před rokem do výběrového řízení na člena představenstva Českých drah, společnosti ČEPS nebo v tomto roce na člena představenstva MERO ČR, tak všude by byl vyřazen, jelikož by nesplnil základní požadavky kandidáta. V tomto výběrovém řízení ovšem byly podmínky nepochopitelně upraveny tak, že Václav Nebeský již přihlášku mohl podat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Piráty nepřesvědčilo ani středeční jednání Hospodářského výboru, kam byl Nebeský přizván. „Nesnažil se ani vysvětlit okolnosti tohoto výběrového řízení a popisoval pouze výzvy, kterým České dráhy musí čelit – otevření trhu či stanovení investiční strategie a podobně. S těmito úkoly si ovšem dokáže poradit pouze skutečný profesionál, který bude mít důvěru a vzejde z férového výběrového řízení,“ dodal Černohorský. Nebeský na jednání uvedl, že o podmínkách výběrového řízení nerozhodoval. Bývalý předseda dozorčí rady Karel Pospíšil uvedl před časem, že návrh na zmírnění podmínek podal jeden z členů dozorčí rady, nechtěl ho ale jmenovat.

Deník Zdopravy.cz se problematice volby nového šéfa ČD věnoval v několika textech.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin z Moravy

Michálek je jen rozmazlené pražské děcko. Umí jen mlátit prázdnou slámu a to mu ještě kape mléko od pusy. Předvádět se, udávat lidi a poškozovat Pirátskou stranu mu jde. Bohužel se jej dosud nepovedlo ze strany vyloučit, i když o to již pokus byl.

libor

Naopak, Michálek je borec. Více takových!!!

JPM

Sir Humphrey by řekl: ale já to budu milerád vyšetřovat…. 🙂

X 1

Nikoliv. Sir Humhrey bude v čele vyšetřovací komise, kterou zvolí členové výboru pro dopravu. Poté bude stanoven termín první schůze, na kterém se zvolí podpředsedové a další funkce vyšetřovací komise. Avšak ihned na dalším zasedání dané komise se začnou onou problematikou zaobývat. Patrně však k dospějí k závěru, že je potřeba přizvat ještě někoho z legistativního výboru. Tento či tito členové budou na následné schůzi komise začlenění do stavu. A jelikož se dle zákona může scházet maximálně jednou za měsíc, očekávám, že prvotní závěry z vyšetřování by mohla komise oznámit ve čtvrtém kvartále příštího roku. Ale sire Humphreyi, to je… Číst vice »

D.S.

Pochybuji, že to něco změní, ale alespoň se o tom bude mluvit. Jinak Piráti jsou v současné době nejrozumnější uskupení na české polické scéně a je vidět, že jejich názory a návrhy mají hlavu a patu a nejedná se pouze o populistická gesta. Doufám, že si to za 2 roky velká část našeho národa uvědomí, protože to je jediná cesta, jak se dostat ze současného svrabu.

Jindra

Nechte si prosím politické agitky na jiné weby, třeba ty o vaření. Děkuji

D.S.

Myslím, že tento článek s politikou poměrně hodně souvisí.

Tronda

Ne na tolik, abychom zde četli, že banda huličů trávy je to nejlepší, co naši zemi může potkat.

mgr.pavel

Která jiná politická strana prosím v dopravě navrhuje či ještě lépe uskutečňuje svůj program lépe?

ketchup1970

Máte-li podezření na trestný čin zenužívání drog, obraťte se na orgány činné v trestním řízení jinak se držte pouze faktů. Vypovídá to o vaší povaze a dehonestuje vaší osobu i vzhledem k jiným příspěvkům v diskusích na tomto webu.

Petříček

Sprejerstvi jde ruku v ruce s drogami.

mgr.pavel

Tak ono jen hulení trestné není.. 😉

XXXD

Nejlepší je volit Babiše, viď Trondo. Ten podporuje žluťáka.

kik

Pro mě jsou Piráti melouni – navrch zelení uvnitř rudí. Nevěřím jim ani slovo, ono ostatně jiným stranám taky ne….

Petr

Než to prověří, bude tam zas někdo jiný. 🙂