Pardubice vybaví vozidla MHD kamerovým systém pro větší bezpečnost řidičů i cestujících

Trolejbus Škoda 32Tr ve vozovně DPMP. Foto: Dopravní podnik města Pardubic.Trolejbus Škoda 32Tr ve vozovně DPMP. Foto: Dopravní podnik města Pardubic.

Kamery budou ve všech vozidlech MHD.

Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) se rozhodl vybavit všechna vozidla městské hromadné dopravy kamerovým systémem. Vypsal veřejnou zakázku na dodavatele kamerového systému a automatických sčítačů cestujících.

Odhadovaná hodnota zakázky je 20 milionů korun. DPMP počítá s instalací kamer snímajících prostor dveří (kromě předních), dvěma snímajícími interiér a jednou pro snímání prostoru před vozidlem. „Důvodem je bezpečnost cestujících a našich řidičů,“ řekl provozně-technický náměstek Petr Drápalík. Kamery mají pomoci řešit například pády cestujících nebo dopravní nehody a také mají pomoci snížit vandalismus ve vozidlech. Čidla pro sčítání cestujících využije DPMP pro své dopravní průzkumy.

Kamery mají být instalovány ve vozidlech do osmi měsíců od podpisu smlouvy. „Kompletní instalace se týká se všech vozidel, zhruba v polovině vozidel již kamery snímající prostor dveří jsou,“ dodal Drápalík.

S kamerami ve vozidlech mají dobré zkušenosti například v sousedním Hradci Králové. „Ve městech, kde se pro takový kamerový systém rozhodli, výrazně ubylo problémů s napadením řidičů či revizorů,“ řekl v roce 2019 generální ředitel DPMHK Zdeněk Abraham. Podle něj se k tomuto kroku dopravce rozhodl i kvůli tomu, že roste počet řidiček autobusu. Cestující sami vidí v autobuse záznam z kamery na obrazovce, data se pro případ policejního vyšetřování nahrávají a několik dnů ukládají. Pak jsou smazána.

Tagy Dopravní podnik města Pardubic DPMP kamerové systémy pardubice
1 komentář