Obrazem: Správa železnic zveřejnila další návrhy terminálu VRT u Nehvizd

Návrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnic

Součástí stavby bude parkoviště pro tři tisíce vozů a autobusové nádraží.

Správa železnic (SŽ) po pátečním vyhlášení vítěze architektonické soutěže o podobu nového terminálu Praha východ o víkendu zveřejnila také návrhy, které se umístily na dalších místech.

Vítězem se stalo sdružení „MP+ov Nehvizdy 2020“, za kterým stojí společnost Metroprojekt a architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, druhá skončila pražská společnost ra15 a třetí polská SBS Engineering Group. Podrobnosti včetně zvláštních ocenění jsou v dokumentu, který má deník Zdopravy.cz k dispozici.

Terminál bude sloužit jako přestupní uzel mezi vysokorychlostní tratí (VRT) Praha – Brno a VRT Praha – Hradec Králové a zároveň jako P+R bod pro dojíždění do Prahy i do Brna.

Cílem architektonické soutěže bylo najít optimální řešení samotného terminálu s parkovištěm pro tři tisíce vozů a s propojením na autobusové linky pražské a středočeské integrované dopravy, a také „ideově pojmout urbanismus širšího okolí a napojení na blízkou dálnici D11“.

Terminál má nabídnout rychlé vlakové spojení pro pravidelné dojíždění do centra Prahy s cestovní dobou okolo patnácti minut i vysokorychlostní spoje do Brna, Jihlavy, Ostravy, Hradce Králové, Pardubic, Ústí nad Labem, Drážďan nebo Vídně. Takovéto terminály na okrajích velkých měst jsou běžné především ve Francii.

Celkovou investici do terminálu odhaduje SŽ na 780 milionů korun.

Nehvizdy, 2. místo. Návrh doc. Ing. arch. Radka Lampy. Pramen: Správa železnic Nehvizdy, 2. místo. Návrh doc. Ing. arch. Radka Lampy. Pramen: Správa železnic Nehvizdy, 2. místo. Návrh doc. Ing. arch. Radka Lampy. Pramen: Správa železnic Nehvizdy, 2. místo. Návrh doc. Ing. arch. Radka Lampy. Pramen: Správa železnic Nehvizdy, 2. místo. Návrh doc. Ing. arch. Radka Lampy. Pramen: Správa železnic Nehvizdy, 3. místo. Návrh architekta Mahera Matara. Pramen: Správa železnicNehvizdy, 3. místo. Návrh architekta Mahera Matara. Pramen: Správa železnicNehvizdy, 3. místo. Návrh architekta Mahera Matara. Pramen: Správa železnicNehvizdy, 3. místo. Návrh architekta Mahera Matara. Pramen: Správa železnicNehvizdy, 3. místo. Návrh architekta Mahera Matara. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Ing. arch. Pavla Fajfra, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnicNávrh od Dipl.-Ing. Dirka Krolikowského, který byl oceněn za originalitu a kvalitu. Pramen: Správa železnic1. místo, Metroprojekt, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Rozvržení budoucího terminálu Praha východ. Pramen: Správa železnic1. místo, Metroprojekt, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podoba budoucího terminálu Praha východ. Pramen: Opočenský Valouch architekti1. místo, Metroprojekt, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Podoba budoucího terminálu Praha východ. Pramen: Opočenský Valouch architektiPodoba budoucího terminálu Praha východ. Pramen: Opočenský Valouch architekti
Tagy Běchovice - Poříčany Správa železnic Terminál Praha východ Top VRT Polabí
209 komentářů