Obrazem: Královéhradecký kraj představil, jaké autobusy začnou jezdit v regionu od března

Nové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého kraje

Nové smlouvy s dopravci přinesou cestujícím výrazné navýšení standardů kvality, průměrné stáří autobusů nesmí přesáhnout šest let.

Cestující v Královéhradeckém kraji čeká od března velká změna. Po soutěžích na dopravce vyjede v kraji více než dvě stě různých nových autobusů. Kraj poprvé ukázal, jaké autobusy u kterých dopravců mohou cestující očekávat.  Dopravci nakoupili hlavně autobusy značek SOR a Iveco.

Na rozdíl od některých jiných krajů nepožadovali v Královéhradeckém kraji úplně nové autobusy, podmínkou je průměrné stáří maximálně šest let po celou dobu trvání smlouvy. Současné žádné vozidlo kromě záloh nesmí být starší dvanácti let. Dopravci musí mít od začátku smlouvy minimálně 40 % nízkopodlažních vozidel, po roce plnění nejméně polovinu a po čtyřech letech platnosti smlouvy musí být čtyři pětiny autobusů nízkopodlažních.

Podle kraje ale dopravci nasadí od začátku více nízkopodlažních autobusů, než jim smlouva přikazuje. Garantované bezbariérové spoje budou vyznačeny v jízdních řádech pomocí symbolu vozíčkáře. Všechny autobusy musí být vybaveny vnějším elektronickým informačním panelem, který bude umístěn vepředu a na boku autobusu. Elektronický informační panel musí zobrazovat číslo linky IREDO, cílovou zastávku a nácestné zastávky spoje.

Povinná wifi

Všechny autobusy zajišťující autobusovou dopravu podle nových smluv budou na zadním okně polepeny jednotným vizuálním označením – logotypem Veřejná doprava Královéhradeckého kraje společně s heslem „Propojíme vaše cesty“.

Všechny autobusy, ať už stávající nebo nové, musí poskytovat během své cesty wifi zdarma. Všechny nově pořízené autobusy musí být navíc vybaveny minimálně 6 USB porty. Autobusy jsou vybaveny vnitřním informačním panelem (LCD monitorem), informačními vitrínami a akustickým hlášením.

Balíček desetiletých smluv podepsal kraj loni v lednu. Hodnota desetiletých kontraktů je v součtu 7,7 miliard korun.

Přehled typů autobusů u jednotlivých dopravců

P-transport

Má vozový park pro část oblasti Broumovsko tvořen 15 autobusy, z nichž 7 autobusů je nově pořízeno – 3 autobusy Iveco Crossway 12 m, 2 autobusy Iveco Crossway LE 12 m, autobus Iveco Crossway LE 10,5 m a minibus Iveco Rošero. Ostatní vozidla nejsou příliš stará, tři z nich koupil před méně než rokem.

CDS Náchod

Pro část oblasti Broumovsko dopravce připravil celkem 21 autobusů, z nichž 3 autobusy jsou nově pořízeny. Dopravce zajistil do této oblasti konkrétně nové autobusy Setra, Iveco Crossway 12 m a minibus Iveco Rošero. Většina autobusů je stará 1-5 let.

Pro nové smlouvy v oblasti Náchodsko má 41 autobusů. Pořídil 18 nových autobusů: 2 autobusy Setra, 3 autobusy Iveco Crossway 12 m, 5 autobusů Iveco Crossway LE 12 m, 3 autobusy SOR 10,5 m, autobus SOR 9,5 m a 4 minibusy Iveco Rošero.

Konsorcium Transdev Morava a AUDIS Bus

Bude zajišťovat autobusovou dopravu v oblastech Novoměstsko, Rychnovsko a Trutnovsko. Dopravce v oblastech vybavil celý vozový park nově pořízenými autobusy. Můžete se tak těšit nově na 13 minibusů Dekstra, 10 autobusů SOR 9,5 m, 32 autobusů SOR 10,5 m, 35 autobusů SOR 12,3 m, 21 autobusů Iveco Crossway LE 12 m a 3 autobusy Iveco Crossway LE 14 m. Část z těchto autobusů bude zajišťovat poddodavatel, který vyjede se 7 novými autobusy.

BusLine KHK

Bude zajišťovat plnění smlouvy v oblastech Královédvorsko, Hradecko a Jičínsko. Ve vozovém parku na Královédvorsku a Jičínsku naleznete jen a jen nově pořízené autobusy, v oblasti Hradecko vyjedou nejen vozidla nová, ale i stávající autobusy. Dopravce k zajištění objednaných dopravních výkonů pořídil do oblastí celkem 8 nových minibusů Dekstra, 2 autobusy Iveco Crossway LE 14,5 m, 25 autobusů SOR 12, 8 autobusů SOR 9,5 m a 16 autobusů SOR 10,5. Navíc se v této oblasti ve službě pro BusLine KHK objeví další nová vozidla, která budou provozovat poddodavatelé, konkrétně se jedná o 3 nové autobusy Iveco Crossway 12 m, 3 autobusy Iveco Crossway 10,8 m, autobus Isuzu a 2 autobusy Setra.  V oblasti Hradecka bude nový vozový park doplněn z velkého portfolia dopravce 6 až 7 let starými vozidly.

Nové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého krajeNové autobusy pro Královéhradecký kraj. Foto: FB Veřejná doprava Královéhradeckého kraje
Tagy Audis Bus BusLine KHK CDS Náchod Královéhradecký kraj P-Transport Top Transdev zajištění dopravní obslužnosti Královéhradeckého kraje
77 komentářů