Cestovní ruch Dopravci Železnice

ÖBB chystají další noční vlaky, spojí Bratislavu se Splitem

Nighjet ve Vídni. Foto: ÖBB
Nighjet ve Vídni. Foto: ÖBB

Rakouský státní dopravce ÖBB chce od nového jízdního řádu otevřít dvě nová noční železniční spojení pod svoji značkou „nighjet“. Kromě již dříve oznámeného spoje do Amsterdamu chce přes sezónu provozovat také noční vlaky z Bratislavy do chorvatského Splitu.

Vyplývá to z oznámení na stránkách Schienen Control, rakouské obdoby Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře.

V případě spojení do Amsterdamu má jít o vlak, který bude začínat ve Vídni a Innsbrucku, oba se pak spojí v Mnichově a přes Norimberk, Frankfurt, Kolínem nad Rýnem a Utrecht budou pokračovat až do nizozemské metropole. V případě vlaku z Vídně budou vozy připojeny k již letos zavedenému spojení do Bruselu. Odjezdy z Rakouska jsou naplánovány na časy mezi 20.–21. hodinou, v Amsterdamu má být vlak těsně před desátou hodinou dopolední. Zpět pojede vlak v 19:38. Vlaky mají jezdit každý den.

Pro české občany může být velmi zajímavou zprávou plán ÖBB na přímé noční spojení Bratislavy s chorvatským Splitem. Noční vlak z Česka byl dříve velmi populární, ale skončil. S častým spojením z Česka do Bratislavy i Vídně se tak může otevřít nové pohodlné spojení do Chorvatska vlakem.

Nový spoj má vyjíždět z Bratislavy v 15:51, z Vídně v 18 hodin, ve Splitu bude v 9 ráno. Zpět pojede v 18 hodin, ve Vídni má být v 9 hodin, v Bratislavě v 10:49. Vlak pojede přes Maribor a Záhřeb.

Vlak má být sezónní, jezdit má dvakrát týdně (úterý a pátek) od 18. června do 10. září. Součástí mají být dva vozy pro přepravu osobních aut.

95 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk

Přijde mi podivná výchozí destinace v Bratislavě. Mě by dával mnohem větší smysl třeba Bohumín. Do Vídně by to dojelo přivěšené na Ex4, zázemí pro pobyt a mytí vozů v Bohumíně je. A hlavně cestujících by se tam našlo mnohem víc z Ostravska nebo katowické aglomerace.

KarelF

Milí mnozí disktující přestaňte závidět běžte si koupit lístek (až to půjde) do popradu pro vás a plechového milačka. Doporučuji lůžkový vagon s volbou podle toho kolik vás pojede a uvidíte sami. Já s tím problém neměl. Hotel na kolečkách.

KarelF

Ještě trasa která je přímo v dokumentu.
EN1252/1253 Bratislava hl.st. – Marchegg (handover from ZSSK) – Wien Hbf –
Wien Meidling – Wr. Neustadt Hbf – Bruck/Mur – Graz Hbf – Spielfeld-Straß
(handover to SZ) – Maribor – Celje – Dobova – Zagreb – Ogulin – Knin – Perkovic
– Split and back

KarelF

A letos také nepojedeme:
Planned starting date for the operation of the proposed new service: ………………
……18.6.2021

KarelF

A zajímavá je i kapacita:
…capacity: total 150 places in Sleeping-, Couchette- and Sitting-coaches. 2 Carwagons Bratislava – Split, 2 Car-wagons Wien – Split…

Tomáš

„handover to SŽ“ … a jsme u těch zkratek, já to věděl!! 😀

Jiří Kocurek

SŽ z toho bude mít hangover (opici), až rakouské dráhy zkrátí je.

ABC

hangover je kocovina

kakov

tj. hovorově česky opice ne??

ABC

kocovina je stav co nastává ráno po opici

Martin Hanzal

V klidu, pro ÖBB je SŽ(DC) stále ještě ČD Infra 🙂

Rumcajs

SZ tady ale spíš bude Slovinská železnice

David

Bingo Rumcajsi! Bystrý úsudek na hranici geniality!

KarelF

Milí Rakušáci z ÖBB děkuji vám, že aspoň takto mne ulevíte z té cesty a konečně budu moci dojet do Chorvatska normálně. Teda asi v 2021, ale i tak. A pokud by v ČD dostali nápad poslat pár lůžek a vagonu pro auta do Vídně jakkoliv za čímkoliv od Rychlíku výše tak úplně super.

Leden

Chudáci, co povinně musí do Chorvatska, snad jim aspoň napřesrok ten vlak uleví od jejich těžkého a smutného osudu…

Nekdo

No. V chorvacku, mamo kde je lancmit?, jsem nikdy nebyl. Ale kdyz ted bude mee turistu, tak by to pro jednou mohlo byt zajimave, nemyslite?

KarelF

Vlastní zkušenost?

KarelF

Proč povinně v tuto chvíli lepší než do Itálie a to že se mne příští rok chce do Chorvatska a ne zase jako každý rok na Bora Bora, Egypta, Tunisu je moje věc. Bohužel Vám některým nespadám do žádného šuplíku. Jinak zrovna Chorvatsko není dávno levná dovolená. Levněji pořídíte Tunis, Egypt jenže to nejde po vlastní ose a i ta Bora Bora na 14 dnů vyjde apartmán na cca 20 000 Kč přes Booking mimochodem. Jinak ten Tunis autem jde jenže je to pakárna jako jet autem do Chorvatska i ten Egypt můžete jet autem, ale magor by teď jel… Číst vice »

milos

OK, trochu jsem rozumněl tomu přirovnání chorvatska k italii, tunisu nebo egyptu – všechno jsou to low-cost destinace, když prostě potřebuju co nejlevněji k moři. OK.
Ale nějak mi v tom nesedí to Bora-Bora (francouzská polynesie) – to je trochu (trochu hodně) odlišný případ náročnosti dovolené, ne?

Nekdo

Neni, stejne jako kdekoliv jinde i na Bora Bora najdete levne motely nebo AirBnB a tak i luxusni 5* hotely…

Nightjet

Nightjety z Vídně a Innsbrucku se nespojují v Mníchově ale v Norimberku

Vrtak

Jestli by nebyla logictejsi trasa Viden-Blava-Rajka a pak primou trasou mimo Gyor pri hranicich s Rakouskem? Vlastne z Blavy v trase bajneho Jadran expresu. Takto ma clovek pocit, ze jede opacnym smerem. Ale je jasne, ze pres Alpy to bude hezci pokoukani a lepsi infrastruktura pod dratem nez v Madarskych hvozdech, kde se musi preprahat.

BR193EEL

Typnu: Bratislava – Marchegg – Wien – Graz – Maribor – Dobova – Zagreb – Ogulin(přepřah) – Split.

Radek Janata

Nebyla, protože takto máte více zastávek po Rakousku, kde může někdo přistoupit. Někdo solvetní, ne maďarská socka. Tan začátek v Blavě bude spíš kvůli levnějšími úklidu případně průvodcům, než kvůli cestujícím.

ABC

trmácet se vlakem do Splitu je jistě snem každého solventního rakušáka

Radek Janata

Na Západě je obecně vlak spíš pro bohatší. Však základní jízdné je tam mnohdy stejně vysoké jako cena jízdeny autem včetně všechn nákladů. U nás je tomu spíš naopak. Jízdné je 4x nižší, zatímco cena jízdey autem stejná.

Martin Hanzal

To je fakt. Oni totiž jezdí do Jesola 🙂

KarelF

Vidíte a je to i sen solventního Čecha. Připlácím si za komfort neotravovat se jízdou, přiblíží to mne i auto k Dubrovniku. A jinak Vás mohu ubezpečit, že jízda nightjetem se s jízdou autem nedá srovnat. Už jen to, že nemusím řídit a postele v lůžku opravdu žádný problém. 2 kupé spojená do sebe 2+2 postele toaleta a sprcha na kupé to máte v autě nemyslím si.
Trmácení se zapomeňte kupte si lístek do singlu v lůžku a uvidíte sám.

ABC

Až nebudu vědět co s penězma tak si tam doletím a auto půjčím v půjčovně. No, ale to pak můžu i kamkoli jinam než do Dubrovniku (krom toho, do něj to je ze Splitu ještě slušná štreka).

KarelF

Slováci mají také Chorvatsko v oblibě takže si myslím, že své cestující si to najde. A to už jen protože mají objednané také 2 vagony pro auta jako rakušáci. A myslím si, že ten druhý je 100% pro nás čechy co si tam dojedou když se v čd neprobudí. Slováci moc dobře vědí. A když se probudí na čd mohou si kapacitu jednoho z dvou koupit. Navíc ta trasa je o dost lepší než ta co byla přes Maďarsko říkal jsem si, že je jen otázka času kdy s tím ÖBB přijde.

Indian

Jakoby v ÖBB tušili kolaps letecké dopravy, když se tak pěkně už nějaký ten čas připravují na renesanci nočních vlaků….

Původní Pražák

Bojíte se sedět hodinu a půl s neznámými lidmi v úzkém trupu letadla? Pak 15 hodin v kupé vlaku je pro vás ta správná volba!
No nevím…

KarelF

Tak to jste zřejmě neseděl v lůžkovém kupé. Kde když na to přijde nemusíte vidět krom vašich spolucestujících nikoho. V lůžku máte uzavřené kupé od ostatních které si můžete koupit dle počtu lidí takže 2 kupé pro 2+2 lidi samostatná sprcha a toaleta přímo u kupé. Za cenu stejnou nebo menší než letadlo a mimochodem do letadla si nevezmu auto za cenu převozu na vagonu za vlakem.

Robert

Ve které relaci vyjde noční dvojlůžko na stejnou či nižší cenu nežli letadlo? Ani nemusíte počítat příplatek za auto na vagónu.

David

Jistě. Kolaps letecké dopravy zachrání dva sezónní vozy 2x týdně z Bratislavy do Splitu. To dává smysl.

Marek Turnovec

Tak účelem toho vlaku není zachraňovat kolaps letecké dopravy. Účelem toho vlaku je vydělávat. A v těch podmínkách, co možná nastanou (tzn. útlum letecké dopravy), se mu bude vydělávat asi trochu snadněji, nemyslíte?

Tomáš

Já měl na léto 2020 plán takový.
Polsko Leba nebo Hell.
Z Bohumína nočním vlakem, ceny v PL jako u nás.
Tak nic, byl to hezký sen.

Roman Svačina

Hlavní jídlo v restauraci za 10 PLN, ubytování za hubičku, markety o poznání levnější, oběd v rybárně za cenu, kterou jsem vůbec nepochopil (jsem myslel že nám dvě porce zapomněl zaúčtovat) a jen to pivo o něco dražší…
Takže tvrzení „ceny jako u nás“ bych moc nepoužíval 😂

BR193EEL

Studené moře a většinou hnusné pivo. Jinak ceny dobré a milovníci ryb budou spokojeni.

Jarek

Zywiec a Tyskie určitě neurazí, ale cenově je to špaténka, třeba mizerně vychlazenej plech za cenu plzně v Praze…

BR193EEL

Minulou sezónu čep do kelímku na pláži ze stánku (Wladek) 8 PLN bez szoczku😉

-TR-

V Polsku je obecně pivo dražší než u nás, nejen u moře. Má to však svoji logiku – snaží se tím bojovat proti alkoholismu, se kterým je problém především na východě Polska.

Jarek

No ale tam chasníci rozhodně nejedou v pivku, že… 🙂

Jiří Kocurek

Mno politik je schopen zdaniti i obilí, aby se méně chlastalo. Však chleba se peče z mouky. … a způsobí akorát vznik černého trhu s chlebem.

David

Jo? A jak to dělají? Je tam větší spotřební daň na alkohol u piva než u nás?

Ondřej

Tyskie je nejhnusnější pivo, co jsem kdy pil. Nicméně jinak jsem v Polsku s piv neměl, stačilo si pohlídat, aby to nebylo Tyskie. A už i do Polska přišla móda minipivovarů

-TR-

Já tam třeba jezdím právě za chladem, protože letní vedra u nás jsou k nevydržení. Bohužel, letos to asi nepůjde…

xyz

I když to letos nevyjde, tak není všem dnům a letům konec; a pro příště pamatujte – žádné odkládání, žádné mnohaleté „chystání se“; pokud je ta příležitost, tak cestu realizovat; o rok později už ta možnost být nemusí.

(Píšu sám z vlastní zkušenosti; vloni jsem skoro všechen dovolenkový čas strávil zahraničními železničními výlety a zpětně si říkám – dobře jsem učinil.)

Ludvík

A nespoléhat na cestovní kanceláře a podobné instituce se zájezdem zakoupeným půl roku dopředu. I když chàpu, že mně se to kecá, jezdím jenom na Slovensko a občas do Rakouska. Že bych jel jen tak individuálně třeba někam na Balkàn si představit nedovedu. Naštěstí mně tam nic netáhne, takže cestovní kanceláře k životu nepotřebuju, ani jsem jejich služeb nikdy nevyužil.

David

Tak to jsme rádi, že to víme, Ludvíku.

Leden

Hell 🙂
Jo, poslední dobou je to naprosto přesné pojmenování. Tahle místa byla pěkná tak do 2016, než ho „objevil“ uřvaný a zpruzený český mainstream, ostentativně dávající najevo svou hloupost a malost. Teď už je potřeba hledat na Pomorzu jiné destinace.

rtep

Je to dobrý trend. Já v roli horala bych s rád dočkal třeba i přímých nočních vlaků do Bulharska, ale tam by poptávka byla malá, to je mi jasné.
Tohoto léta ale zcela pravděpodobně nikdo žádné spoje do zahraničí nebude mít šanci využít, příští rok už snad ano.

Tomáš

To už je absolutní scifi.
Stačí se podívat na frekvenci vlaků giurgiu-ruse

rtep

Jak jsem psal, poptávka by byla moc malá,. Ale obecně se dá asi čekat snižování poptávky po jakémkoli cestování. Nebudou peníze.

Radek Janata

Dokud tam jezdí jeden sezónní zoufalý vlak Bucuresti-Sofia, na které jde jízdenka po internetu koupit jenom jedním směrem, tak nelze čekat velký zájem.

Přitom až se trochu dodělá opprava rumunského koridoru, a pokud odpadnou prostoje na hranicích, můžete klidně jezdit Budapest-Varna za 15h. To už je na noční vlak použitelné.

Tomas

Nebudte jak černá kronika, nikdo neví co bude za týden, natož v létě. Oni si teda všichni myslí, že ví… ale momentálně to má takovou váhu jako přečíst si horoskop.

rtep

Jako černá kronika opravdu nejsem. Ale pandemie teprve pomalu nabírá na obrátkách – opravdu se nedá čekat, že by se hranice otevřely dřív, než na podzim.

Tomas

Tak honem s vámi na vládu, tady vás je škoda, pokud vidíte do budoucnosti.

rtep

Třeba si narozdíl od Vás čtu informace o pandemii. Pokud se zeptáte kohokoli, zda budou v létě otevřené hranice, tak se tomu vtipu upřímně zasměje.
A do vlády estébáckého agenta bych nevlezl ani za bilion měsíčně.

Tomas

Zkuste používat i jiné zdroje než Idnes, Blesk a Parlamentní listy. Ten virus klidně může zmutovat do jiné podoby, což už se mimochodem děje teď a během týdne může být vše jinak. Tohle strašení lidí opravdu nepochopím. Přiznejte si, že o tom nic nevíte. Protože o tom viru pořádně ještě nic neví ani vědci. Takže předpovídat něco na měsíce, je čirý nesmysl…

rtep

Parlamentní listy ani Blesk opravdu nečtu. Hlavním zdtrojem je pro mne Aktuálně.cz. Ale uzavření hranic na řadu měsíců není bohužel ani trochu strašení lidí, to je poměrně optimistická realita. Asi jedinou možností k tomu, aby se hranice otevřely, je možnost, že v celém světě vyfasuje nemoc tak 50-80% lidí, pak už by uzavřené hranice ztratily smysl. Je polovina dubna a za 2 nebo 4 měsíce nebude pořád ještě nikdo vědět, v jakém stavu pandemie opravdu je. Vědci nejsou schopni pracovat v řádu týdnů, občas snad jen v řádu měsíců a i to jen zřídkakdy. Otevření hranic dříve by bylo naprostým… Číst vice »

milos

jo Transdanubium v létě roku 90 a tří noci na lehátku na trase Praha – Burgas. Tolik zážitlů jsem tehdy za tuhle cestu tam i zpět ve čtrnácti letech pobral (i vzhledem k čerstvě porevoluční době ve všech dotčených státech), že by z toho ještě dneska šlo natočit několik dílů Bakalářů! :- ))

BR193EEL

Pokud budou řazené i “dvojky”, tak věřím i o velký zájem “ Baťužkářů”. Cena bude asi startovat(můj typ) někde kolem 39 EUR. Od této částky začínají jížní relace ÖBB. Sám jsem “chytil” Wien – Roma za 29 EUR, ale to bylo v Září.

Aleš Petrovský

Škoda, že ČD, spolupracující úzce s ÖBB, nemohou poslat lůžka s autovozem, či alespoň lůžka z Prahy do Vídně, aby se tam vozy přidaly na EN do Splitu. Ale asi už by se u toho EN překročily nějaké limity na trase. 🙁

BR193EEL

Možná by líp vyšlo lehátko. V minulosti,když jezdilo do Baru bylo opravdu vytížené a nešlo jen o “fipkaře”. Bohužel tehdy jezdila “backa” nevalné úrovně a to tehdy bylo předmětem oprávněné kritiky. Dneska jsou k dispozici Bcmz a to je už jiný level.

Robert Šalda

Jako, že se ty Bcmz na léto stáhnou ze Slovakie a Metropolu a budou jezdit do Splitu??? V sezoně je to 2 x 2 vozy na Budapešť a jeden pár do Varšavy. Tedy 6 vozů. Provozních jejich je podle Vagonwebu 7 z 9.

BR193EEL

Potřeba jednoho vozu. Taky se nemusí zákonitě jednat o vůz ČD,ale ÖBB.Bavíme se jen teoreticky a hlavně ještě nikdo neví jaká bude vůbec potřeba pro příští GVD.

HolyTrinity

To ne, ale třeba je možnost, po vzoru ZSSK a MÁV, pronajmout od WSBA pár vozů (např. Bvcm(b)z či WLABmee) a píchnout to za nějaký railjet do Vídně (časově by to asi vyšlo líp než Bratislava, ale ve Vídni na to asi nebude úplně čas) nebo Metropolitan do Blavy a tam daný vůz přeřadit na nightjet do Splitu. Koneckonců pronajaté vozy už na Slovakii jezdí.

Lesan

Další možností by byl nákup ojetých, ale kvalitních lehátek od DB, tedy těch, která jezdí jako vozy k sezení u Regiojetu. Ostatně WSBA to tak také udělal.

A k tomu rovnou vzít i pár vyřazených německých jedniček (takových, jako kupuje RJ a řadí je jako dvojky), rovnou je šoupnout do provozu a konečně tak nahradit vozy, které se první třídě podobají max. piktogramem a žlutým pruhem (A149, AB349, Aee152..). Těch pár let, než mají přijít úplně nové vozy, by to ojetiny zvládly i bez modernizací a rozhodně by udělaly víc parády, než současná muzejní sbírka.

BR193EEL

Pořizovat vůz, který by měl nejspíše práci 3 měsíce v roce se nevyplatí.

KarelF

Typl bych si, že to bude jezdit od května do září a když tak od půlky do půlky takže 4 měsíce. Vozy by mohli jít pronajmout nebo koupit jak píše někdo výše klidně i mírně jeté. Protáhnout je když ne modernizací tak aspoň malou renovací nebo nějakou větší údržbou. Vozy sice v této relaci budou jezdit 3 – 4 měsíce, ale zbytek roku si mohou odjezdit třebas do Popradu, Košic nebo do Polska. Každopádně zapřažení za RailJet by se mne určitě líbilo. Jinak dojet do Vídně nebo Blavy na naložení je už také minimum.

Anonymus

Takovehle cestovani ma velkou budoucnost v sezone.palec nahoru

Vnější pozorovatel

Co na to CD? Asi nic, mají kompenzace za duchodce a studenty, tak proč něco vymýšlet .

Haha

Co na to ČD? Zas tolik WLABmz nemají.

Zapa

Co na to třeba DB, co na to SNCF, co na to FS….?

KarelF

Může to rozvést nějak nechápu co s tím má mít DB, FS.SNCF. Bavíme se o tom, že to jede z Bratislavy a Vídně. Nabízí se zde možnost dovézt do Vídně nebo Bratislavy lůžkový vagon s vagonem na auta z čech a to je v dikci čd.

Vlado

Co ČD?na prvním místě jsou peníze a vlak se musí vyplatit.Pokud jej vypravím z Prahy samostatně ,pro OBB a SŽ nemá vlak cenu a ČD jen draze zaplatí za průjezd Rakouskem a Slovinskem a od toho se bude odvíjet cena jízdenky a jelikož se tam nacpou fipkaři tak je to jen vyhození peněz.Pokud jen na něčem dopravím lůžko do Vídně ,tak nejen ,že zase platím ,ale ten vlak nemůže být nekonečně dlouhý a vlastně na co ty vozy dám do Vídně ,na jednotku Railjet?,když to bude z Vídně odjíždět v cca 18 hod?Nebo na EC přes Bratislavu a platím i… Číst vice »

KarelF

V minulosti byl vlak na jaře vyprodaný do konce sezony a to trasa byla dle mne časově delší a neatraktivní. Dokonce to jezdilo slušně obsazené i do Baru. A obsazenost byla dobrá když jezdil i Jože Plečnik a ten tu trasu měl fakt ne úplně nejlepší.
Takže o obsazenost bych starost neměl. Spousta lidí si za toto ráda připlatí. Psal jsem to všude možně než se zdržovat na dálnicích kde taky platím poplatky nervy z cesty tad. atd. Takhle se v Praze nastoupili v Splitu vystoupilo a pohoda. Teď to půjde i s autem. A můžu se kochat krajinkou.

Marťas

Mně po přečtení připadá, že autovozy do Splitu budou 4, z toho 2 budou začínat až ve Vídni. Jinak je ještě důležitá informace, že vlak nebude možné využít pro cesty od nás do/ze Slovinska. Spojení má význam nejspíš jen pro někoho, kdo jede až na jih Chorvatska a nechce či nezvládne odřídit sám celou cestu, a může takhle část cesty prospat ve vlaku. Vzhledem k mizivé kapacitě ale čekám, že sehnat místo bude oříšek.

Bpee

Víte proč nepůjde vlak využít k cestě do Slovinska? Kvůli dostupnosti míst pro cestující co jedou až k moři?

KarelF

Přesně lépe bych to neřekl. …kdo jede až na jih Chorvatska a nechce…..odřídit sám celou cestu, a může takhle část cesty prospat ve vlaku…………..

Jakub K

Jak dlouho to trvalo ČD? Teda je jasné, že zastávka ve Větrném Jeníkově rychlosti moc neprospělo a hlavně trasování přes Maďarsko, aby se ušetřilo pár eur…

xyz

– Ne ve Větrném, nýbrž v Golčově Jeníkově.

– Nejen tam, ale i v dalších rychlíkových stanicích a zastávkách na trase Praha – HB – Brno v situaci, kdy byl vlak veden v rámci pravidelného taktu rychlíků.

Jarek

No 22 hodin… 🙂 a v Maďarsku to byl taky spěšňák…

V. K.

Pro příznivce železnice skvělá zpráva.

Nekdo

I pro hloupe dovolenkare jako ja je to skvela zprava. Autem prilis daleko, letadlem prilis draho, vlakem to bude skvele. Z Brna do Vidne a pak uz primo 🙂

Honza D.

Chlapče, ne každý bydlí v zatáčce před Vídní. 😃

Nekdo

Taky ne kazdy bydli v nemecke vesnici Pragl…

Kryšpín Jankovec

Nekdo – takže Břňák jo??

Václav

Do Vídně dojedete autem odkudkoliv v pohodě a pak už hurá vlakem.

Kryšpín Jankovec

Václav – Nevím jestli bych to chtělo jet vlakem

Jiří Kocurek

Vydrží do léta ten most přes Nové Mlýny nebo to vzdá a půjde se vykoupat? Já jen v obavě aby se to nezakřiklo.

bkp

Co je dobrá zpráva, lití peněz do neperspektivní relace (byť šotouši oblíbené), namísto něčeho užitečnějšího.

KarelF

Co užitečnějšího máte na mysli? Tak třebas já si milerád objednám 2x kupé pro 4 lidi a auto dozadu na vagon k tomu. A jsem si jistý, že se najde mnoho dalších jako já. Víte proč? Protože jako vy nebudu sedět 12 a více hodin v autě za volantem, hlídat tachometr, aby jsem nejel více jak 90-100 km rychlostí abych se vlezl do spotřeby 4-5 litrů a mohl zde pak argumentovat jak jsem dojel za cenu xx,yy Kč za 1 km a že mne to vyšlo levněji. Takže já osobně jsem běžný uživatel železniční dopravy který nemá problém si na… Číst vice »

Marcel Štancl

Ten Split má jednu vadu na kráse je daleko od elektrifikovaných tratí. Kromě Splitu by stál za to autovlak Bratislava – Sarajevo – Ploče. Bylo by to celé pod drátama až k moři. Z ploče autem nebo místním busem do Podgorice, Dubrovníku a prakticky na celou Dalmáciji. Pominu li politické problémy , že Bosna není v EU.