Letecké společnosti Letectví

Nový A220 v retro nátěru poprvé vzlétl. Připomíná Trans-Canada Air Lines

Airbus A220-300 společnosti Air Canada v retro nátěru Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Airbus A220-300 společnosti Air Canada v retro nátěru Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Speciální lak připomíná dopravce, který kdysi patřil mezi sedm největších na světě.

Letecká společnost Air Canada poprvé vzlétla s novým Airbusem A220, který připomene dlouhou historii kanadské společnosti. Letoun A220-300 registrace C-GNBN bude létat v šedém laku s červenými a bílými prvky, jako kdysi Trans-Canada Air Lines (TCA), předchůdce Air Canada.

Jde o druhý případ, kdy si dopravce připomíná dědictví aerolinek založených v roce 1937. Už v roce 1997 dostal speciální retro nátěr Airbus A319.

Podle dopravce trvalo lakování celkem devět dní, podílelo se na něm celkem 75 zaměstnanců Airbus Canada. Na letadle nechybí logo javorového listu, symbolu Kanady.

TCA byly ještě v šedesátých letech minulého století sedmou největší aerolinkou na světě, tehdy došlo k přejmenování na Air Canada.

Angličtina používá pro takové letadla označení retrojet. V poslední době zaujaly letecké fanoušky zejména nátěry od British Airways, které si speciálním lakem připomínaly sté výročí založení firmy.

Kanadský dopravce patří mezi největší zákazníky modelu Airbus A220, celkem jich má objednáno 45. První zařadil do flotily v prosinci 2019. Aerolinka jimi postupně nahrazuje embraery a nejstarší letadla A320. Air Canada je má v konfiguraci se 137 místy, většina dopravců létá se 145 sedadly. Dvanáct míst je v byznys třídě, zbytek v ekonomické. Na palubě je wifi připojení k internetu a v každé sedačce displej s palubním zábavním systémem.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lumpy

Peknej vrtulnik
Jen nevimkudy se bude nastupovat

Rudolf Tuček

Podélne pruhy přes okna letadlum sluší.

Marťas

Když retro, tak by bylo lepší se vším všudy. Vymontovat ten zábavní systém i wi-finu a během letu podávat několikachodové menu na porcelánových talířích.

Martin Csabo

Krásné retro livery, ale za mě byl nejhezčí retrojet SAS A319-100 OY-KBO nebo už neexistující retrojet American Airlines B757-200 N679AN, ale tohle taky ujde

Zdeněk

Moc pěkné! Ale dřívější zbarvení letadel ČSA „s fousy“ bylo ještě hezčí. Líbilo se mi mnohem víc, než současná nicneříkající „trsátka“.

Jakub

Neskutečná nádhera!!!

mrondy

Peckový retro livery! Šedá mi k tomu letadlu sedí.
AVGEEK poznámka: Na videu je taky hezky vidět (pravděpodobně zkušební) provoz RAT – Ram Air Turbine, která se využívá v nouzových situacích k vytvoření elektrické energie a tlakování hydrauliky (zespoda trupu)