Letecké společnosti Letectví

Norwegian snížil ztrátu, prodělává dál miliardy. Firma zpomalí růst, prodává letadla

Boeing 787 společnosti Norwegian. Foto: Norwegian
Boeing 787 společnosti Norwegian. Foto: Norwegian

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle loni prodělala 1,45 miliardy norských korun (3,86 miliardy českých korun) a kvůli špatným výsledkům výrazně zpomalí svůj růst. Součástí nové strategie jsou i škrty některých linek a zmenšení flotily.

Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že firma loni snížila ztrátu o 19 %, v posledním čtvrtletí se ale ztráta více než ztrojnásobila na tři miliardy norských korun.

Firma z propadu viní problémy s motory Rolls Royce u svých dreamlinerů, ztráty ze zajištění cen leteckého paliva i silnou konkurenci. Podle výsledků naopak jednotkové náklady bez započtení paliva klesly o 12 %.

Kvůli špatným výsledkům se Norwegian pravidelně objevuje na seznamu aerolinek, kterým hrozí krach, po několika zaručených zprávách o konci aerolinky v minulém roce firma létá dál. Společnost ale opouští svůj velký růst z minulých let a naopak se rozhodla zpomalit. Škrty počítají například s koncem některých linek nebo prodejem některých letadel, které mají firmě pomoci vylepšit bilanci.

Norwegian ve zprávě nevedl, kolik ho stály problémy s motory Rolls Royce u dreamlinerů, které musely být často odstavené a dopravce si kvůli tomu musel najímat jiná letadla včetně A380 od Hi Fly. Ve zprávě ale uvedl, že se s výrobce dohodl na kompenzacích. Současně podle něj došlo už k odstranění problémů a provoz dreamlinerů je už bez provozních potíží

Norwegian chce letos po období dvouciferných růstu zvýšit počet cestujících maximálně o devět procent, aby se dostal do zisku. Současně firma oznámila, že odložila část dodávky nových airbusů a boeingů na další roky. Jen loni kapacita dopravce vzrostla o 37 %, firma převzala loni 25 nových letadel. Za celý rok přepravila 37 milionů cestujících, což je nárůst o 13 %.

3
Diskuze

avatar
3 Komentáře
0 Reakce na komentáře
3 Sledující tohoto příspěvku
 
Nejvíce hodnocený komentář
Nejžhavější komentáře
3 Autoři komentářů
NekdoT.H.mfr Čerství autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nekdo
Host
Nekdo

letam obcas pracovne na ARN, tak alespon vim, cim uz ne, protoze riskovat, ze zkrachuji a zustanu viset na letisti fakt nepotrebuji…

T.H.
Host
T.H.

Proč to za korunu (byť norskou) nepředají Fischerovi, ten ví jak na to :-)))

mfr
Host
mfr

Cca 3.7mld ztráta, cca 37mil pax, to je stovka navíc za letenku…

Newsletter