Na železnici v době koronaviru přibylo vandalismu. Nejvíce v Praze a okolí

Nepořádek ve vlaku, ilustrační foto. Pramen: České dráhyNepořádek ve vlaku, ilustrační foto. Pramen: České dráhy

Na železnici se v době mimořádných opatření kvůli virové nákaze rozmohl vandalismus, potvrzují dopravci. Příčin je hned několik. Řada vozidel

Na železnici se v době mimořádných opatření kvůli virové nákaze rozmohl vandalismus, potvrzují dopravci. Příčin je hned několik. Řada vozidel byla kvůli utlumenému provozu odstavena, kontrola ve vlacích pak kvůli ochraně zaměstnanců i cestujících omezena.

„Situace je v různých částech republiky rozdílná. Zatímco na východě, například v Olomouckém kraji, jsme zvýšený výskyt vandalismu nezaznamenali, v Praze a ve Středočeském kraji sledujeme zvýšený výskyt vandalství v podobě graffiti, a to jak v interiéru, tak v exteriéru vozidel,“ uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Nejde přitom jen o sprejování, ale i o rytí do skel, popisování fixem, špínu a nepořádek. Dráhy si podle Novotné vedou průběžné záznamy o výskytu vandalismu, škody ale budou teprve vyčíslovat. „Zejména je to patrné u odstavených vozidel pro příměstskou dopravu, která nedokážeme nepřetržitě hlídat,“ doplnila mluvčí.

O nevhodném chování některých cestujících hovoří i odboráři. „Začali jezdit cestující, kteří si dělají ve vlacích mejdany. Věděli, že jezdí v podstatě zadarmo a podle toho se chovali. Řadu běžně platících to od vlaků odradilo,“ říká Jindřich Berounský z odborové organizace SOSAD.

U Arrivy nevzrostl počet poškození interiérů, zvýšil se ale počet posprejovaných vlaků. „Pokud počty graffiti srovnáme s dobou před zavedením mimořádných opatření v republice, je jich více v řádu desítek procent. Průběžně je odstraňujeme,“ uvedl mluvčí Jan Holub.

Od poloviny března byl zastaven prodej jízdenek ve vlacích. Kvůli obavám o vlastní bezpečnost řada průvodčích v podstatě přestala cestující kontrolovat, zaměřili se jen na své úkoly související s železničním provozem a výpravou vlaků.

Toho ale někteří cestující začali zneužívat. Nad tím si posteskl v posledním Železničáři i šéf drah Václav Nebeský. „Trochu poklesla i morálka cestujících, kteří nehledí na pořádek a ve vozech najdete i nedopalky. Ale to jsou spíš ojedinělé excesy,“ svěřil se. Od tohoto týdne už jsou jízdenky ve vlacích opět v prodeji.

Tagy vandalismus vlaky
81 komentářů