Milostivého léta využilo téměř 14 tisíc dlužníků DPP, zaplatili desetinu vymáhané sumy

Tramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo. Autor: ROPIDTramvaj vyzdobená kampaní proti jízdám na černo. Autor: ROPID

Dalších více než 80 tisíc exekucí nechá dopravní podnik zastavit v rámci ukončování bagatelních pohledávek.

Celkem 13 846 černých pasažérů se díky akci milostivé léto zbavilo dluhů vůči Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP). V rámci akce schválené loni poslaneckou sněmovnou stačilo zaplatit jistinu, ostatní náklady a poplatky byly odpuštěny. Dlužníci celkem zaplatili 14,5 milionu korun, když původně vymáhaná suma činila více než 146 milionů. Oznámil to dnes DPP v tiskové zprávě.

Průměrná výše jistiny splacené během milostivého léta činila 1 050 korun. Kromě jistiny dlužníci zaplatili jednorázový poplatek 908 korun za zastavení exekuce. Dalších více než 80 tisíc exekucí nechá dopravní podnik zastavit v rámci ukončování bagatelních pohledávek, a to taktéž na základě novely občanského soudního a exekučního řádu. Bagatelní jsou podle novely jistiny do výše 1 500 korun.

„Letos tak zastavíme necelých 40 procent všech exekucí, které evidujeme. Bylo by pro nás samozřejmě výhodnější, pokud bychom jistinu z těchto pohledávek dostali jako cash. Na druhé straně i možnost odpočtu 30 procent jejich nominální hodnoty z daňového základu je pro nás zajímavým benefitem,“ uvedl šéf DPP Petr Witowski.

Před zahájením akce milostivé léto evidoval DPP celkem 271 tisíc exekucí za pokuty (přirážky k jízdnému) za využívání pražské MHD bez platného jízdního dokladu, které nebyly dlužníky ve stanovených termínech zaplaceny. Jde o celkový počet případů od roku 1993 až do zahájení milostivého léta. Celková částka jistin, tedy dluhu vůči DPP u těchto exekucí činila cca 200 milionů korun. Na jednu osobu připadají v průměru čtyři exekuce, jde tedy zhruba o 68 tisíc dlužníků.

Tagy dpp milostivé léto
12 komentářů