Metrostav postaví tunely a most přes fjord v Norsku

Stavba metra v Helsinkách. Autor: Jan ŠindelářStavba metra v Helsinkách. Autor: Jan Šindelář

Stavební společnost Metrostav získala čtvrtou zakázku v Norsku. Zhruba padesát kilometrů vzdušnou čarou na západ od Trondheimu bude stavět přeložku

Stavební společnost Metrostav získala čtvrtou zakázku v Norsku. Zhruba padesát kilometrů vzdušnou čarou na západ od Trondheimu bude stavět přeložku silnice se dvěma tunely (celkem 3,5 km) a mostem přes zátoku Astfjorden. První s informací přišel deník E15.

Celková hodnota zakázky činí v přepočtu více než 2,2 miliardy korun, z toho na Metrostav připadá 60 procent. Partnerem Metrostavu je norská společnost Bertelsen & Garpestad. Práce mají začít v lednu 2018 a dokončení je plánované na podzim 2020. Obě firmy spolu staví také obchvat města Kongsberg.

„Přestože ve Skandinávii působíme již od roku 2006, zahraniční zakázka vždy představuje zvýšené riziko, proto na všech takových projektech spolupracujeme s místními partnery,“ uvedl šéf zahraničního podnikání Metrostavu Václav Soukup.

Metrostav se na sever vydal kvůli nedostatku velkých podzemních staveb v tuzemsku. Aktuálně se buduje pouze tunel Ejpovice na koridoru do Plzně. Firma proto své odborné kádry přesměrovala do ciziny. Podílí se například na stavbě nové části metra v Helsinkách nebo staví tunel v odlehlé části Islandu.

Tagy fjord metrostav most Norsko tunel
Žádné komentáře