Letectví

Lowcosty mění cestování přes Atlantik. Delta začala vybírat poplatek za zavazadlo

Airbus A350 společnosti Delta Air Lines. Foto: Delta Air Lines
Airbus A350 společnosti Delta Air Lines. Foto: Delta Air Lines

Letecká společnost Delta Air Lines je první z „klasických“ leteckých společností, která začne cestujícím na transatlantických letech účtovat poplatek za odbavené zavazadlo.

Pro všechny nové rezervace mezi Evropou a USA na lety po 10. dubnu začíná nově vybírat 60 dolarů za první odbavené zavazadlo a 100 dolarů za druhé. Americký dopravce tak kopíruje politiku nízkonákladových společností, které se na lety přes Atlantik vrhly v poslední době.

Poplatek se týká nejnižšího tarifu, tzv. Basic economy. Firma jeho zavedení oznámila na webových stránkách.

Největší dopravci na transatlantických trasách čelí v posledních dvou letech velkému náporu nových nízkonákladových hráčů, pro které je tarifní politika nejlevnější letenky bez odbaveného zavazadla běžná. Ve vyhledávačích letenek tak mohou tradiční dopravci ztrácet, i když se započtením ceny za zavazadlo u lowcostů jsou často levnější. Větší konkurence ale přinesla výrazný pokles cen i se započítáním poplatků za zavazadla.

Nízkonákladoví dopravci přitom chystají další expanzi, zejména islandský WOW Air a Norwegian. Do segmentu vstoupila letos i skupina IAG, pod kterou patří British Airways či Iberia. Začaly létat s nízkonákladovou značkou Level, která oznámila další expanzi.

Stejně jako nástup nízkonákladových společností výrazně ovlivnil byznys a nabídku klasických aerolinek u kratších letů a postupně vedl ke sblížení jejich produktů, dá se očekávat, že krok Delty budou brzy následovat i další velcí hráči u transatlantických linek.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Eiselt

Doplnění 🙂 První legacy aerolinkou byl TAP Portugal, ten zavedl light tarify plošně do celé své sítě (Jižní i Severní Amerika, Afrika).
Lufthansa nabízí pár týdnů tarify bez zavazadel také, ale jen ze Skandinávie, kde se snaží konkurovat Norwegianu.

Josef Petrák

DLH má tarify bez zapsaného zavazadla po Evropě plošně už min. půl roku-rok.