Lidé za dálniční známky utratili zatím čtyři miliardy, někteří zkouší nákup až při kontrole

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČRElektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR

Celníci chystají v polovině prázdnin rozsáhlejší kontrolní akci.

Stát zatím prodal zhruba 3,5 milionu elektronických dálničních známek v hodnotě čtyř miliard korun. Výnos z prodeje dálničních kupónů je tak zatím stále pod úrovní loňského roku, kdy řidiči zaplatili za celý rok 4,8 miliardy korun.

Data o prodejích dnes zveřejnil provozovatel systému elektronické dálniční známky (EDAZ) Cendis. Nevíce si lidé kupují roční varianty (2,4 milionu kusů), dále pak desetidenní (cca 800 tisíc kusů) a měsíční (cca 200 tisíc kusů). Dominantním prodejním kanálem zůstává e-shop na webu eDalnice.cz.

Podle Cendisu vzhledem ke klouzavé platnosti elektronických dálničních známek odkládala řada motoristů jejich nákup až na letní prázdniny. Pokuta za jízdu bez známky se na místě může vyšplhat na 5 tisíc Kč a ve správním řízení až na 20 tisíc korun.

Ze statistik Policie ČR vyplývá, že za neuhrazené časové zpoplatnění od začátku roku do konce června policisté na místě projednali přes 10 300 porušení v celkové výši pokut přes 9 500 000 Kč, 159 přestupků bylo oznámeno do správního řízení.

Někteří řidiči podle policistů zkouší systém obcházet. Vjedou na zpoplatněnou komunikaci bez ní a známku kupují teprve, když před sebou uvidí hlídku Policie ČR či Celní správy ČR.

„Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani vidět nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou, nebo nikoliv,“ upozorňuje Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Podobné je to i s nákupem na čerpacích stanicích EuroOil. Přesto, že některé jejich pobočky jsou na zpoplatněných úsecích, výmluvy řidičů, že si pro známku právě jedou, opět neobstojí.

Nejčastěji motoristé při silniční kontrole argumentují tím, že mají firemní nebo půjčené vozidlo. I v takovém případě ale za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu.

„Jestliže mám například půjčené auto, na webu eDalnice.cz si snadno ověřím, zda má v daný den platnou dálniční známku či nikoliv,“ doporučuje mluvčí Cendisu Martin Opatrný.

Podle ředitele dohledu Generálního ředitelství cel Petra Müllera chystají celníci několikadenní kontrolní akci na platnost elektronických dálničních známek.

Tagy Cendis EDAZ elektronické dálniční známky
24 komentářů