Cestovní ruch

Liberecký kraj se chystá na hezké počasí. Zákazovými značkami u turistických míst

Pohled z Besedických skal, části Českého ráje. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Pohled z Besedických skal, části Českého ráje. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

(aktualizováno 3.4. 9:55) Liberecký kraj ve spolupráci s policií osadí na zhruba třiceti místech zákazové značky ve vybraných turistických lokalitách. Chce tak docílit toho, aby se na jednom místě neobjevilo najednou příliš mnoho návštěvníků.

Podle kraje jde o o reakci na minulý víkend, kdy se v některých oblastech, například v bývalém vojenském prostoru Ralsko nebo v Českém ráji, objevili lidé, kteří nerespektovali vládní nařízení o pobytu na veřejnosti maximálně ve dvou lidech nebo v rodině.

Značky mají regulovat příjezd osob na turisticky hojně navštěvovaná místa. „Rozumím tomu, že když bude pěkné počasí, budou chtít lidé vyrazit do přírody a na procházky. Nicméně musím zdůraznit, aby lidé chodili na výlety jen v úzkém rodinném kruhu. Prosím občany, aby dodržovali základní zásady vyplývající z nařízení vlády České republiky. Opatření nemá zabránit občanům, aby šli na čerstvý vzduch, ale má jim zabránit v tom, aby se v turistických místech tvořily větší neformální turistické skupiny se stovkami až tisíci lidmi,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Vzhledem k nadcházejícímu víkendu a příznivému počasí v následujícím období proto Krizový štáb Libereckého kraje na základě doporučení Policie ČR a po projednání se samosprávou dotčených obcí stanovil veřejná parkoviště a další plochy, které budou uzavřeny.

Jejich seznam kraj nechtěl původně zveřejnit, část se objevila nejprve ve čtvrtek na stránkách Českýmrájem.cz. Kraj nakonec seznam obcí, kde zákazy budou, v pátek dopoledne po dohodě s policií zveřejnil. Jde o tato místa (abecedně)

Bedřichov
Brniště
Doksy
Frýdštejn
Harrachov
Horní a Dolní Mísečky
Hrabětice
Hrádek nad Nisou
Janov nad Nisou
Ještěd
Jizerka
Královka
letiště Hradčany
Malá Skála
Manušice
Rokytnice nad Jizerou
Sedmihorky
Sloup v Čechách
Smědava
Souš
Tábor
Valdštejn
Zoo Liberec

Na těchto vytipovaných místech bude dopravní policie a pořádkové složky. Doufám, že se všechno obejde bez závažnějších problémů a že řidiči budou ukáznění a budou respektovat zákon o provozu na pozemních komunikacích. V případě porušení předpisů budeme udělovat pokuty do výše 2000 korun,“ dodal Vladislav Husák, ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Názory na omezení značně obyvatele kraje rozdělují, což je patrné nejen z diskuze zde, ale například i rozsáhlé diskuze na facebookovém profilu hejtmana Martina Půty.

K demokracii nepochybně patří i diskuse a rozdílné názory. Všechna opatření, která přijímáme v posledních třech týdnech…

Gepostet von Martin Půta am Donnerstag, 2. April 2020

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Gogo
Host
Gogo

V přírodě se lidi scházet nesmí, ale v Libereckých obchoďácích ano, to je logika! Chtělo by si ten seznam uložit a až se omezení zruší tak jim na místa z toho seznamu hodit bobek po zbytek roku.

Antal
Host
Antal

Není to tak dlouho, kdy v Českém Krumlově znemožňovali příliv turistů, autobusů atd. protože je to neúnosné a ejhle dnes zástupce starosty veřejně brečí a připravuje se projekt jak navrátit do Krumlova české návštěvníky. Konečně pochopili, že ti turisté je živí, protože vše ostatní co tam bylo, Jitona, KOH-I-NOOR, tak zlikvidovali.

ABC
Host
ABC

Jo, zplatnění zastavení autobusů, moudra o vstupném do města, zpoplatnění vodáků, jednodenní turisty nechceme atd. Píchat předchází pád.

Hajnej
Host
Hajnej

Pýcha, ne píchání, když už…

Frantisek
Host
Frantisek

Vše je věcí přiměřené míry. A být živ již jen výlučně z turismu také není to pravé. Otázkou je, zda to zlikvidovali titíž…

Martin
Host
Martin

A ta paranoidní hysterie je výsadou Libereckého kraje, nebo i jinde mají podobné nápady ? Místo aby to lidem v této době ulehčili, tak jim to ještě zkomplikují. Každý doktor – cvokař řekne, hýbejte se, neseďte doma dělejte něco smysluplného, nebo vám z toho hrábne. Mě štve to pokrytectví jděte do přírody, to můžete, ale jak se tam méme dostat mimo potencionálně infekční MHD už neřeknou …

Zbyněk
Host
Zbyněk

Stačí se projít v parku, kolem řeky, rybníka nebo nejbližším lese za městem. Nevšiml jsem si, že by epidemiologové doporučovali aby se lidé (bůh ví z jaké dálky) stahovali do Prachovských skal nebo na Smědavu a Mísečky.

Hajnej
Host
Hajnej

Drobná potíž je ta, že průměrnýho Joudu nenapadne resp. vyhledávač mu nenajde jinou „přírodu“, než nějaký profláknutý místo nejlíp s parkovištěm a hospodou. To je jako minulý či předminulý víkend, kdy se lidi poptávali na Šumavě, jestli budou fungovat půjčovny jízdních kol.
Lidi jsou líní vymyslet, jak jet někam nazdařbůh, kde pokud možno nikoho nepotkají, no tak se jim ta nepovedená řešení musí předem zatrhnout, to se holt nedá svítit. Pořád ještě těch použitelných míst zůstává dost. Akorát z nich nebudou takový kulervoucí selfíčka na Fejs nebo Instáč, no to je fakt kalamita.

Zbyněk
Host
Zbyněk

Já jsem rád, že průměrnýho Joudu nenapadne vyrazit do normální krajiny. Už takhle se všude válí dost vajglů a láhví od Gambrinusu.

Hajnej
Host
Hajnej

No jo, ale kdo je tam teda pohazuje, když ne průměrní Joudové, kteří tam zatím nejezdí…? Aby to nebylo jako u nás na osadě, kde nám obec furt předhazovala, že pytle bordelu u příjezdové cesty odhazujou chataři. Tak se předseda spolku jednou nasral, ty pytle trochu probral a vytříděné dopisy a pohledy vysypal starostovi na stůl, ať se ráčí podívat na adresy. Bylo pak ve vsi trochu dusno… Další kolo nastalo s novou vyhláškou o odpadech, na základě které obec zatoužila po poplatku za aspoň jednu osobu i při nula trvale hlášených na objektu. Samozřejmě pak musela dát na osadu… Číst vice »

Zbyněk
Host
Zbyněk

K úvodní otázce: Pohazuje kdo se na místo běžně namane. Zemědělci, lesní dělníci, energetici, místní houbaři… Nemluvě o místech podél cest, kam se naváží bordel bůh ví odkud.

Frantisek
Host
Frantisek

Já si klidně sednu do vlaku v dostatečné vzdálenosti od ostatních, jízdenku mohu položit opodál k načtení. Pořád mi to přijde lepší, než kvůli poměrně nízkému riziku nákazy (bude-li vlak navíc větrán) hned valit ostatním pod nos prokázané škodliviny.

Zbyněk
Host
Zbyněk

Bez ohledu na koronavirus některá místa měla být zavřena už dávno a trvale. Třeba vrchol Ještědu. Když nahoru vede lanovka nebo parkoviště uprostřed Prachovských skal. Přírodní památky mají být přístupné lidem, kteří si jich váží, kteří si je zaslouží. Parkoviště mají být v uctivé vzdálenosti od navštěvovaných míst aby auta najíždějící k parkovištím neohrožovala návštěvníky, kteří nechtějí přijíždět auty a nejsou líní přijet VHD.

ABC
Host
ABC

jo VHD je teď fakt vhodná volba….

Zbyněk
Host
Zbyněk

K pochopení psaného textu Vám pomůže, pokud si ho přečtete celý, včetně první věty 🙂

Frantisek
Host
Frantisek

Myslíte si, že spalování více ropných látek kvůli možnosti jet individuálně představuje menší zdravotní riziko?

Roiman4
Host
Roiman4

V tomhle státě jde vidět, že prostě jakékoliv opatření je prostě špatně. Otevřeme hranice, nikam stejně nevycestujeme, protože ostatní krajiny nás nebudou přijímat. Otevřeme všechny služby, aby se přestalo naříkat. Zatížíme zdravotnický systém, který to ještě zvládá a pak nás budou cpát do nějakého chladícího vozů, aby nás pak mohli spálit… Být toto v Asii, tak to nikdo neudělá anebo v Indii, obušek v ruce policajta a každého, kdo co poruší nekompromisně mlátí, dokud nevypadne…

Honza
Host
Honza

Na osazení byť přechodného dopravního značení musí být opatření obecné povahy. Nemůže tudíž být „tajné“, kde budou ony „uzavřené lokality“, anebo zas Půta dělá nějakou partyzánštinu. (A „celokrajské“ OOP zas nešetří smyslu toho opatření, nikdo nemůže dostat bianko šek.)

Petr
Host
Petr

Vážení, opatření je zavedeno i z toho důvodu, že si obyvatelé menších obcí stěžují na velký víkendový nápor turistů z měst a bojí se zavlečení nákazy do obce. Většina atraktivních míst se totiž nachází v blízkosti malých obcí a nebo je u těchto obcí alespoň situováno parkoviště. Starostové malých obcí pak společně osloví hejtmana a tlačí na něj, aby s tím něco udělal.

Martin
Host
Martin

Zavlečení nákazy do obce ? A to výletníci chodí k místním na návštěvu či na oběd ? Spíše to na mě působí ve stylu Cimrmanovy hospody, postavil si hospodu a chodili mu tam lidí, tak jdu bydlet do Českého raje a po značce tam jdou výletníci. Raději at pan hejtman řeší LDN a domovy pro seniory, tam je to fakt průser ..

Frantisek
Host
Frantisek

Individuální míjení se na cestě asi až takovým rizikem není, průchod cizím davem být může. Jistě, že to neskočí přes zahrádku do oken, ale ani místní snad nechtějí být zavřeni jen doma.

Novotny
Host
Novotny

Dobry den, moc nechapu pana Putu, proc zavadi tato opatreni a dale proc je tak tajne nevedet, ktere lokality budou omezeny.

Aspon budou lide vedet, kam nejezdit.

A pokud lidi dodrzuji rozestupy, neshlukuji se a neparkuji mimo povolena mista do vycerpani kapacity, tak bych to neomezoval.

To je vetsi riziko se nakazit v supermarketu, kde je vice lidi pohromade, nez v lese.

A odkdy Policie CR patri pod gesci Krajskych uradu?

Roiman4
Host
Roiman4

Protože , aby lidé zbytečně nebyli na silnicích a nezkoušeli všechny lokality. Takhle to všichni ví a pojedou na jiná místa, kde to nebude zakázané a bude hlava na hlavě…

Vladimír Bílý
Host
Vladimír Bílý

Ty woe to je peklo. Půlka lidí chodí normálně do práce a pravděpodobnost, že chytí něco po práci v lese je cca 1 000x menší. A to i v případě, že budou plná parkoviště. Chodit do lesa zakázané není, takže zavírat ta parkoviště je jen svévůle lokálního politika, který je v tomto případě aktivní víc, než je zdrávo a s vaničkou vylije i dítě. Jediným výsledkem této akce je, že je tak akorát za blba a lidi prostě pojedou jen o kus dál a zaparkují prostě tam, kde se jim zaparkovat podaří. V okolí Brna se vyskytují v lesích taktéž… Číst vice »

Jakub
Host
Jakub

A v čem je problém? Vždyť o to jde, aby mraky lidí neparkovalo na jednom místě. Věřím, že v Libereckém kraji je určitě více míst než jen za, kam bude přístup omezen.

Hojakar
Host
Hojakar

A až to skončí tak bude liberecký kraj lákat turisty ať přijedou si odpočinout a utratit své peníze…a já říkám nas…. Myslím že by si tohle měli všichni zapamatovat a pak jim ukázat taky v budoucnu prostřednícek…. BTW: v narizeni vlády je povoleno chodit do přírody..naopak aby řekli,ok přijeďte si trošku zrelaxovat ale rozprostredte se,tak udělají tohle…ale na nákupy a za práci pak do měst budou z libereckého kraje jezdit….tenhle narod opravdu míří k zániku

Damián
Host
Damián

Nevíte někdo na základě jakého zákonného zmocnění si troufají takhle omezovat základní lidská práva a svobody? Sice podle krizového zákona může hejtman zákazat vstup, pobyt a pohybu osob na vymezeném místě nebo území (§14 ods. 4 písm. h), ale pouze za stavu nebezpečí, nikoli za nouzového stavu. Podlě mě to takhle je protiústavní.

Halamus
Host
Halamus

A je tohle vůbec platná značka?
comment image
Obrázek ze stránky https://ceskymrajem.cz/magazin-cesky-raj/cesky-raj-se-uzavira-ctete-prehled-mist

Miloslav
Host
Miloslav

Není

Halamus
Host
Halamus

Díky za odpověď, bohužel smůla je v tom, že až se řidiči přestanou platit pokuty v příkazním řízení, policajti budou to budou dávat do správního řízení, pak přijdou na to, že dají značku bez přelepky nebo přidají dodatkovou tabulku.
Uvědomil až teď, ta přelepka je tak umístěná, že vlastně nejde poznat, o jaký zákaz jde, třeba je to Zákaz vjezdu traktorů.

Erik
Host
Erik

Bože viděl jste někdy nějakou značku. Žádná ze značek, tak malý symbol nemá uprostřed. Značka je platná.

Martin
Host
Martin

Takovou značku stačí hodit do křoví a může se parkovat dál.Už vidím jak tam někdo hlídkuje 24hod.

Halamus
Host
Halamus

To je ještě větší partyzánština, než opatření kraje. I když s tím nesouhlasím, mám pro takové jednání pochopení a pokud bych to viděl, nehlásil bych to.

Jakub
Host
Jakub

Oni realizují nařízení vydána vládou, mohou se k tomu uchýlit i v ostatních krajích, nebo v obcích atd. Znamená to tedy, že Liberecký kraj žádné opatření nevydal.

Td18
Host
Td18

Podle Listiny základních práv a svobod povinnosti mohou být ukládány jen na základě zákona. Vládní opatření sice je na základě zákona, ale na základě vládního opatření už další povinnosti ukládat nelze. Vládní opatření prostě není zákon.

Frantisek
Host
Frantisek

A ono existuje nějaké základní lidské právo odstavit auto, kde se mi zlíbí? 😮

Divočák
Host
Divočák

Stačilo by tam poslat regulovčíky od nedalekého Radelského mlýna.. To snad ne.. už chybí jen rozdávání letáků ze spřátelené tiskárny, věřme v inteligenci turistů ( pařmenů m se tak daleko nebude chtít )

Jakub
Host
Jakub

Když to lidi nepochopí sami, tak se jim musí pomoct.

Halamus
Host
Halamus

Jsem pro, pomůžeme nechápavým politikům, co znají jen plošné zákazy a utahování šroubů tím, že je příště nezvolíme.

Jakub
Host
Jakub

Já třeba chci, aby jsme se co nejdříve toho viru zbavili, což se bez omezení těžko povede. Ale vy určitě víte lépe jak to udělat. A pokud ti lidi umí jet jen taková místa, kde je mraky dalších lidí, tak ať se pak nediví.

Halamus
Host
Halamus

Ty místa, kde jsou mraky dalších lidí, znám, třeba fabriky. Myslíte, že tam lidé při svačině mají roušky? Nebo ve sprše? Viděl jste někdy výrobní linku? Oproti tomu příroda s davy lidí, to je úplná selanka, turistických Václavků je v republice tolik, že byste je spočítal na prstech.
Princip proporcionality, říká vám to něco?

Erik
Host
Erik

Jenže oni tam chodí, aby měli za co jíst. A ve firmách se roušky používají. To zas neříkejte. Va fabrice jsou ve sprše 3 lidi a mejou se navzájem vy proporcionalito.

Halamus
Host
Halamus

Koronaviru se nezbavíme, ale podle mě je lepší posilovat imunitu lidí, pobyt v přírodě je levný a osvědčený způsob. Samozřejmě je vhodné nezůstat u jednoho způsobu posilování imunity, ale kombinovat, třeba pestrá strava s dostatkem vitamínů, zejména C, ale to už se dostávám hodně mimo téma článku i zaměření webu.

Frantisek
Host
Frantisek

Pobyt v přírodě ano, naopak provoz automobilů ji oslabuje. 🙂

ondra
Host
ondra

Taky mám zato,že to pan hejtman má ve volbách spočítané,zvlášt když má pocit,že si lidé na parkovišti rozloží dokola sedátka a začnou si tam opékat buřty. Zrovna tak nás běžkaře minulý týden vypekl pan Schubert z Modravy. Na druhou stranu pokud místní obyvatelé měli pocit ohrožení,tak nato asi nějak reagovat starostové museli

Erik
Host
Erik

Halamus a jak by jste tuhle vážnou situaci řešil tedy.? Ono tyhle kecy má spousta lidí, ale mají li sdělit jak to řešit začnou se vymlouvat. A nedivím se místním lidem, že se bojí, když tam jezdí tisíce pražáků.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Dělat pro lidi pobývající v přírodě takovéto utajené pasti hraničí s obecným ohrožením, když se výletníci zaskočení takovýmito pastmi nedostanou domů a zůstanou v lese na noc napospas zmatku, zoufalství, klíšťatům, zimě, divočákům, liškám a vlkům.

Frantisek
Host
Frantisek

😀 😀 😀

Martin
Host
Martin

A já bych jim zakázal jezdit do města na nákupy, argumenty stejné, rozestupy atd. Mě už to přijde paranoidní uzavřít cestu do obce. Minulý víkend jsem v Troskovicich viděl na sloupech pěkně letáčky Bez roušky ani krok, vyzýval starosta, už jen ta lebka se zkříženými hnáty chyběla.

Frantisek
Host
Frantisek

Však můžete. Možná mají někde bližší obchod, který jim ještě v honbě za konzumem nestačili zavřít. Vážně chcete z pozice většiny šikanovat již tak dost ohroženou menšinu?

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Tady se někdo snaží být papežštější než papež. No asi nám v Libereckém kraji za chvíli bude líp.

Kubrt
Host
Kubrt

Proč ta místa tajej? Čemu to pomůže?

Martin V.
Host
Martin V.

Tohle celé mi připadá jako největší nesmysl ohledně koronaviru. I kdyby se na parkovištích nahromadilo víc lidí najednou, tak parkoviště přeci není jejich cíl. Vystoupí, zamknou auto a odejdou (ani se nebudou přezouvat do lyžařského, prostě odejdou). Jsou-li zavřené občerstvovny, tak se nebudou hromadit ani tam.

Nestačilo by říct: Když chcete vyrazit do přírody, dělejte to jako byste šli na houby – to přeci taky nechcete potkat deset jiných houbařů, kteří tam už byli před vámi. 🙂

Halamus
Host
Halamus

Jsou místa, která lákají k tomu, aby se tam lidé hromadili, lavičky, odpočívky… Podle mě je rozumné řešení dát na parkoviště cedule s doporučeními, co mají lidí v přírodě dodržovat, nejsem odborník, ale něco takového: Snažte se od ostatních držet co nejdál, alespoň 4 metry, pokud to nejsou členové vaší domácnosti Na lavičce nebo odpočívce se zbytečně nezdržujte, aby si na chvíli mohli odpočinout i jiní. S těmi houbami, taky hezky řečeno. Já naštěstí znám v předhůří Beskyd místa, kde jsem při cca 10 km procházce potkal nanejvýš 5 lidí, většinou jen jednoho nebo dva a to bylo v sobotu… Číst vice »

Miloslav
Host
Miloslav

Šikana

Martin
Host
Martin

Vzhledem k tomu, že koronáč se přenáší po více jak 15 minutovém blízkém kontaktu tak pravděpodobnost nakažení se na výletě blíží nule. Zato ve veřejné dopravě, kam se moudré hlavy snaží výletníky svým rozhodnutím dostat, je riziko mnohem větší. To nevymyslíš.

Jaaa
Host
Jaaa

Jo? Je to minimálně 15 minut? Nebo je to probabilistický, hm?

A když někam trajdáte a za váma se táhne dalších 20 lidí, tak to nebude jenom na 15 minut…

Frantisek
Host
Frantisek

Nemyslím si, že by se je snažili dostat do veřejné dopravy, byť i ta by byla schopna nabídnout dostatečnou kapacitu, kdyby se ovšem chtělo. Snaží se jim jen zabránit ve shlukování se. Nadto, zdraví ohrožuje i přílišné cestování autem. 🙂

Luděk S.
Host
Luděk S.

A bude to stačit? Značka není betonová zeď. Jediné, co by pomohlo by byl odtah. Klidně někam 30 km.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Jéj pane, my jsme nevěděli, že jste z vodáren, nemáte to na autě. No tak si sedněte na autobus. Nejede. No tak si někoho zavolejte, aby vás vyzvedl.
V CHKO bývají prameniště pitné vody. Odebírat vzorky do laborky je ze zákona povinnost. Myslet nikoliv. Bohužel.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Takový by to ale měl mít napsané na autě!

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A pikantní by bylo odtáhnout auto ze soukromého pozemku. S majitelem pozemku (téměř sousedem) mají ústní dohodu: Když nemůže Jožin vyjet k domu, tak parkuje pod kopcem na Honzově, těch 200 metrů si doje. A Jožin tam má trvalý pobyt.
Načež Jožin ohlásí krádež a … ono to … všechny znaky krádeže splňuje. Co teď?

Roce deep
Host
Roce deep

Vůbec nic. Když vám někdo odveze auto a následně vám ho vrátí, tak se nemůže jednat o krádež, ale max. o nedovolené užívání cizího vozidla. Trestní zákoník neznáte, což vás neomlouvá.

Luděk S.
Host
Luděk S.

Že se vás tady o víkendu z těch vodáren ale sjelo!

milanek
Host
milanek

Místo konstruktivního přístupu, prostě přírodu zavřeme… to je přístup hodný úřadu (krajského). Proč prostě neřeknou, že na toto a toto parkoviště bude vpuštěno nejvýše 15 automobilů najednou, další budou moci zaparkovat až po odjezdu předchozího, stejně píše, že tam budou kontroly. Lidé alespoň nebudou mít pocit, že nikam nesmějí a současně, když objedou pět takových parkovišť, tak místo najsou. Není to optimální řeěšení, ale aspoň nějaké a hlavně legální, protože tam stejně bude spousta lidí stát po škarpách.

Drobek
Host
Drobek

A víte, že z jednoho parkoviště se dá jít 360 různými cestami?

Zbyněk
Host
Zbyněk

Asi jste nikdy nebyl ve skalním městě nebo přírodní rezervaci.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Po dojezdu předchozího? Jaj, to bude zlé. Víte, jak si to vyloží úředník? Zbyl tam jenom ten předchozí, ti předním už odjeli. On bude spát na hotelu, takže pepa musí počkat, až ten předchozí odjede.

Stačilo by nechat jedno parkovací místo vedle sebe volné. Jsou cca 2 metry široké. Nehledě na to, že od stojícího automobilu, od kterého lidi odešli, sotva někdo něco chytí.

Frantisek
Host
Frantisek

Oni zavírají přírodu? Ne. Jen parkoviště. I když by možná bylo efektivnější ohradit na každém polovinu míst, zajistit tak rozestupy a snížit kapacitu, aby ani v přilehlém lese nebylo najednou příliš mnoho lidí. Jen by to bylo kapku náročnější.