LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Liberecký kraj přisype peníze Českým drahám. Rychlíky lidem zlevní až o třetinu

Rychlík Liberec - Pardubice před stanicí Jeřmanice. Pro rychlé spojení do Prahy počítají některé návrhy s vybudováním tunelu pod touto tratí. Foto: Jan SůraRychlík Liberec - Pardubice před stanicí Jeřmanice. Pro rychlé spojení do Prahy počítají některé návrhy s vybudováním tunelu pod touto tratí. Foto: Jan Sůra

Po mnoha letech se do sítě, kde platí Integrovaný dopravní systém Libereckého kraje (IDOL) přidají i rychlíky Českých drah. Cestujícím se

Po mnoha letech se do sítě, kde platí Integrovaný dopravní systém Libereckého kraje (IDOL) přidají i rychlíky Českých drah. Cestujícím se tak výrazně rozšíří možnost, jakými vlaky mohou na krajskou jízdenku cestovat. Nebude to ale zadarmo: kraj oznámil, že přidání vlaků do systému zaplatí až pět milionů korun ročně.

Od 1. října bude IDOL platit ve všech rychlících, které na území kraje jezdí. Lidé v nich mohli dosud platit jen doklady Českých drah, nikoliv ale podle tarifu IDOLu. To v praxi přinášelo značné rozdíly v ceně: IDOL je postaven více na reálné vzdálenosti obou bodů bez ohledu na to, zda jede cestující autobusem či vlakem, České dráhy mají tarif postavený na ujetých kilometrech.

Například cesta z Turnova do Liberce tak vychází rychlíkem Českých drah dosud na 61 korun. Pokud jede ale cestující osobním vlakem, který je už integrovaný, zaplatí 38 při použití karty nebo 42 korun při nákupu papírového lístku. Nově bude platit nižší cenu i u rychlíku.

Kraj tvrdí, že o integraci rychlíků měl Liberecký kraj měl zájem již od spuštění integrovaného dopravního systému IDOL. „České dráhy ale požadovaly úhradu protarifovací ztráty způsobené tím, že tarif IDOL je pro cestující výhodnější než tarif Českých drah, a Liberecký kraj požadoval podrobné vyčíslení a doložení výpočtu výše úhrady,“ uvedl kraj v tiskové zprávě.

Až letos obě strany našly při vyjednávání shodu. Kraj současně chystá modernizaci svých karet Opuscard a systému IDOL. „Nová smlouva s Českými drahami ve výhledu do budoucna znamená, že cestující s nyní připravovanou novou generací Opuscard budou mít možnost svoji kartu využívat i při cestování po celé síti Českých drah a naopak cestující s Inkartou ČD ji budou moci využívat v rámci IDOL. Počítá se i s možností využití mobilního telefonu jako nosiče jízdních dokladů,“ tvrdí Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID LK, která je koordinátorem veřejné dopravy Libereckého kraje.

Tagy České dráhy idol Liberecký kraj rychlíky
4 komentáře