egoe-plus
Letectví

Letový provoz za půlrok klesl o téměř dvě třetiny, po krizi roste pozvolna

Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP
Dispečerské pracoviště. Ilustrační foto. Autor: ŘLP

Letový provoz nad Českou republikou po koronavirové krizi zatím stoupá zvolna. V červnu dispečeři odbavili 18 520 letů, což je o pětinu více než v květnu, ale meziročně jde o pokles o téměř 79 procent. Omezení provozu během krize se projevilo i na pololetních statistikách, za první půlrok dispečeři zaznamenali 190 664 letů, meziročně zhruba o 65 procent méně. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. V červenci mírný růst proti předchozím měsícům pokračuje.

Provoz sice stoupá pomalu, na druhou stranu ale poměrně setrvale. V červnu byl průměrný počet letů za den 410, v první polovině července 776. Během července navíc dopravci obnovují zatím největší počet linek, dá se tak očekávat, že ve zbývající části měsíce by dosavadní růst mohl být ještě o něco vyšší.

Největší propad ŘLP zaznamenalo v dubnu, kdy odřídilo 12 125 letů, meziročně o 83,5 procenta méně. Letový provoz ovšem klesal už před krizí, ne však tak výrazně. Například v lednu dispečeři odbavili 57 187 letů, což bylo meziročně o 6,7 procenta méně. V jednotkách procent klesal provoz už ve druhé polovině loňského roku. Tehdy ovšem hlavním důvodem byly zejména kapacitní problémy v okolních zemích, kvůli čemuž byly některé lety přesměrovány na trasy mimo Česko.

Letečtí dopravci v současnosti postupně obnovují letecké linky, které během krize přerušili. Na pražském letišti aktuálně funguje okolo 80 pravidelných linek, obnovení dalších více než 20 dopravci oznámili na následující týdny.

ČTK

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
medvěd

1) Alespoň zas je vidět modrobílá obloha a občas mraky.
2) A nyní s emisemi na letadla zaříznou leteckou dopravu jako výrobu aut.
3) V Bruselu zalobbovali za nové technologie bez odpovídající infrastruktury a…………výsledek vidíme denně včetně průvanu v peněžence.