egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Letecký nákup roku. Delta získá pětinu aerolinek LATAM, které skončí v alianci Oneworld

Transakcí s LATAM získá Delta Air Lines do své flotily i dalších 14 airbusů A350. Foto: Airbus
Transakcí s LATAM získá Delta Air Lines do své flotily i dalších 14 airbusů A350. Foto: Airbus
Na trhu největších leteckých společností dojde k nevídaně velké transakci. Americká společnost Delta Air Lines vstoupí výrazně do největších jihoamerických aerolinek LATAM. Ta současně oznámila, že vystoupí z letecké aliance Oneworld.

Na trhu největších leteckých společností dojde k nevídaně velké transakci. Americká společnost Delta Air Lines vstoupí výrazně do největších jihoamerických aerolinek LATAM. Ta současně oznámila, že vystoupí z letecké aliance Oneworld.

Plán na koupi pětiny akcií LATAM oznámila Delta v tiskové zprávě. Na leteckém trhu vzbudila zpráva velké pozdvižení z více důvodů: Delta dosud vlastní 9 % akcií v brazilských aerolinkách Gol, s LATAM dosud spolupracují pro Deltu konkurenční American Airlines. Delta tak pokračuje ve velkých nákupech podílů v zahraničních aerolinkách.

Hodnota plánované transakce je 1,9 miliardy dolarů. LATAM jsou největší jihoamerické aerolinky, které vznikly v roce 2012 spojením chilských dopravců LAN a brazilských TAM. Cíl vstupu je jasný: posílit pozici na světovém trhu. „Aliance s Deltou posílí naši společnost a vylepší naši vedoucí pozici na trhu v Latinské Americe. Budeme mít nejlepší síť linek,“ řekl šéf LATAM Enrique Cueto Plaza.

Rozruch vzbudila transakce i z jiného důvodu. LATAM oznámil svůj konec v alianci Oneworld, v které je přitom jedním z největších hráčů. „Jsme zklamáni, ale budeme respektovat jejich rozhodnutí,“ uvedl Oneworld v prohlášení.

American Airlines, pro které je LATAM největším aliančním partnerem v Jižní Americe, se v tiskové zprávě snaží velikost transakce upozadit. Uvedly, že chilský nejvyšší soud letos v květnu zablokoval společný podnik mezi American Airlines a LATAM na lety mezi Chile a USA a že objem spolupráce mezi oběma dopravci není tak velký, aby největší leteckou společnost výpadek jihoamerického partnera zásadněji ovlivnil.

Součástí transakce je i dohoda o převzetí čtyř letadel A350 od LATAM do vlastnictví Delty, ta současně přebere i objednávku dalších deseti A350.

Delta v posledních dvou letech výrazně posiluje svoji přítomnost v zahraničních aerolinkách. Největší podíl má ve společnosti Virgin Atlantic, vlastní 49 % akcií, stejně jako v Aeromexico. Společnost má ale výrazné podíly i například ve skupině Air France – KLM a Korean Air. Šéf Delty Ed Bastian nedávno prohlásil, že letecké aliance jsou přežitek.

Transakce je zajímavá i z jiného pohledu: v LATAM drží desetinový podíl i další konkurent Delty: Qatar Airways. Proti aerolinkám z oblasti Perského zálivu američtí dopravci dlouhodobě bojují.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Ještě v roce 2013 jsem letěl TAMem na codesharu s Lufthansou crám Star Aliance, po sloučení s LANem byli ve OneWorldu a teď končí i tam a nebylo by velkým překvapením, kdyby do pár let byly ve SkyTeamu.

Jen tak

nemyslim si. prave delta nedavno vypustila zpravu, ze sky team selhal, a ze se bude zamerovat na partnerstvi formou vlastnictvi a codeshare

imho je pravdepodobnejsi, ze ve skyteamu skonci delta.

Cestující LBC MHD

Delta si udělá svůj vlastní Delta team z aerolinek, do kterých kapitálově vstoupí.

Nekdo

coz by nebylo nic noveho. ani Emirates (byt si o nich nemyslim nic dobreho) nemaji potrebu byt v nejake alianci. ono zadna dostatecne velka firma v zadnem oboru nema duvod se sdruzovat z konkurenty, pokud z toho nekoukaji nejake synergie…

Martin V.

Takže si myslíte, že místo tří globálních aliancí + pár nezařazených (jako Emirates) tu budeme časem mít třeba 5 – 8 globálních hráčů propojených vlastnicky? Tedy třeba zmíněný „Delta team“ a další?

Jen tak

tak on vyvoj k tomu v podstate smeruje uz nyni.

ve skyteamu mame klm/airfrance/delta/(alitalie), ve staru je hodne dominantni lufthansa (+ austrian, brusel) … a v urcity okamzik pro tyto konglomeraty zacne byt aliance spis kouke na noze, nez prospesna spoluprace

zejmena “mali” memberi jsou v ohrozeni a pak to bude pro ne hodne tezke…

Placebo

Memberi , tak dobrý výraz…