z prahy

Komplikace pro povolování Pražského okruhu. Podle ministerstva mohou být úředníci podjatí

Pražský okruh, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravyPražský okruh, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy

O odvoláních proti územnímu rozhodnutí by mohl rozhodovat například některý z krajských úřadů.

Pražský magistrát může být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podjatý při rozhodování o podaných odvoláních proti územnímu rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi (SOKP 511). Ministerstvo tak vyhovělo podané námitce tzv. systémové podjatosti. Podle verdiktu ministerstva magistrát o odvoláních rozhodovat nemá. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy. Magistrát může proti rozhodnutí podat do 15 dnů rozklad.

Podle rozhodnutí ministerstva mohou být zaměstnanci magistrátu zaujatí, jelikož vedení města podepsalo se státem memorandum o spolupráci při stavbě významných pražských dopravních staveb včetně okruhu.

„Přestože memorandum není právně závazné, vyplývá z něj zcela zřejmá podpora hlavního města Prahy, jehož orgán – magistrát – rozhoduje, resp. má rozhodovat v daném případě o odvoláních proti rozhodnutí stavebního úřadu,“ píše se v dokumentu.

Mluvčí Prahy Tadeáš Provazník ČTK sdělil, že magistrát nyní zvažuje další kroky. „S rozhodnutím o námitkách podjatosti a odůvodněním MMR se v tuto chvíli seznamujeme a v následujících dnech budeme zvažovat další kroky. K věci se blíže vyjadřovat nebudeme,“ uvedl. Námitku podle rozhodnutí podal spolek Nad Drahaňským údolím, obec Přezletice a řada jednotlivců.

Vyřízení 49 odvolání mimo Prahu?

V případě platnosti rozhodnutí MMR by o odvoláních musela rozhodnout jiná instituce, například některý krajský úřad. V samotném povolovacím procesu jde o další zdržení a komplikaci. Pokud by došlo k přesunu agendy na jiný úřad, dojde minimálně k čtyřměsíčnímu zdržení. Uzávěrka odvolání proti územnímu rozhodnutí byla na konci srpna, od té doby je pražský magistrát vyřizuje. Pokud by se případu musel ujmout jiný úřad, jeho zaměstnanci budou muset problematiku řešit opět od začátku.

Územní rozhodnutí ke stavbě dvanáctikilometrové části Pražského okruhu na jihovýchodě Prahy vydal o prázdninách stavební úřad v Uhříněvsi, který je pro stavbu místně příslušný. Odvolacím orgánem pro odvolání, kterých dorazilo 49, je pražský magistrát. Proti rozhodnutí se odvolaly například pražské městské části Dolní Chabry a Horní Počernice, obce Veleň a Přezletice z okresu Praha-východ nebo spolky Chvalská, Za lepší Chabry, Nad Drahaňským údolím a Sdružení pro místní záležitosti. Proti územnímu rozhodnutí se odvolaly i městské části, kterých se stavba vůbec netýká.

Silnice mezi sjezdem z D1 u Modletic a sjezdem z D11 u Běchovic má zahrnovat čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Podle dřívějších informací by stavba mohla začít příští rok a do provozu by mohla být uvedena v roce 2025. Předpokládaná cena je téměř 9,4 miliardy korun bez DPH. Vnější okruh kolem Prahy je součástí dálniční sítě, takže jeho investorem je státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Město mu pomáhá s výkupem pozemků.

Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je zatím zhruba polovina. V současnosti na okruhu chybí kromě úseku od D1 do Běchovic také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu. Dokončeny nejsou ani radiály, tedy silnice, které mají vnější Pražský okruh propojit s vnitřním městským okruhem.

ČTK + Zdopravy.cz

Tagy D0 ministerstvo pro místní rozvoj Modletice - Běchovice praha Pražský okruh SOKP 511
68 komentářů