Zprávy

Knižní jízdní řád je na světě. Kdy, kde a za kolik je k dispozici

Vlaky GW Trainu a ČD se potkávají na českobudějovickém nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Vlaky GW Trainu a ČD se potkávají na českobudějovickém nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Společnost Avizer Z, která provozuje deník Zdopravy.cz, zahájila v pátek 13. prosince prodej železničních knižních jízdních řádů pro rok 2020. Lze proto už odpovědět na základní otázky, které zájemci o tento artikl nejčastěji kladou.

Knižní jízdní řád pro rok 2020 ve stylu deníku Zdopravy.cz. Pramen: Avizer Z, s.r.o.
Knižní jízdní řád pro rok 2020 ve stylu deníku Zdopravy.cz. Pramen: Avizer Z, s.r.o.

Kde se jízdní řády prodávají: Na 22 vlakových nádražích a na autobusovém nádraží Praha Florenc ve všech prodejnách Pont. Ze sítě Pont nejsou k dispozici pouze v Opavě.  Od vydání došlo v některých prodejnách k vyprodání. V úterý jsme výrazně posílili zásoby v prodejnách Pont v Brně a Ostravě a prodejnách Pragomodelu. (Masarykovo nádraží a Klimentská 32, Praha). Dále jsou fanshopu hokejového klubu Kometa Brno (pouze v kamenné prodejně Nové sady 40, Brno,  poslední na pobočce RegioJetu na hlavním nádraží (prostřední proti pokladnám ČD) .

Je možné je objednat na internetu: Ne.

Kolik stojí jeden výtisk: 149 korun včetně DPH.

Jaký náklad jde do prodeje: To je obchodní tajemství. Společnost Avizer Z vydává knižní jízdní řád na své finanční riziko. Dotisk nebude kvůli velké prodlevě z důvodu vánočních svátků.

Co kniha obsahuje: Jízdní řády všech dopravců, přehled dálkových vlaků Českých drah a další doplňky, na které byli uživatelé zvyklí v minulých letech. Byla využita otevřená data z Centrálního informačního systému o jízdních řádech s výhradou, že na některých tratích mohlo dojít ke změnám po odeslání do tisku.

Proč se společnost Avizer Z rozhodla vydat knižní řád: Věří, že i v době zásadní proměny české železnice je stále dost cestujících, kterým pomůže a které potěší. Spojení jízdního řádu s deníkem Zdopravy.cz, který se věnuje dění na železnici, považuje za přirozené.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
HonzaEM
Host
HonzaEM

Tak koupeno v Brně 2 kusy.

DPH
Host
DPH

aktuálně mají pořád na Florenci v Pontu asi 8ks

dopravák
Host
dopravák

Napíši to jen mírně „natvrdo“, ale čtěte to rychle, než to redakce stejně smaže (a možná si pak budu muset dokonce i vymyslet jiný nick): ačkoli si redakce „Zdopravy.cz“ pochvalu za vydání KJŘ zaslouží (a věnovala do toho nesporně i hodně své vlastní energie a osobní ochoty), především si udělala (i s pomocí jistě nemála návštěvníků těchto internetových stránek, což vůbec neoceňuje) velkou popularitu, ale ve skutečnosti jí šlo hlavně o její vlastní „PR“ a o (sice správné, ale bohužel neúčinné) „plivnutí do tváře“ SŽDC a MD ČR (a trochu samozřejmě i ČD), ale vlastně ani ne o saturování obvyklého… Číst vice »

Martin V.
Host
Martin V.

Popravdě nechápu kam váš obsáhlý, leč poněkud zmatený příspěvek směřuje. Pokud se vám zdá náklad JŘ nízký, tak to bude tím, že ho vydali na vlastní finanční riziko. S rozmachem vyhledávačů spojení v každém mobilu a s omezenými distribučními kanály (ne pokladny na nádražích) bych si taky netroufal přestřelit náklad. Přeci jen to dnes je spíš sběratelská záležitost než životní potřeba jako před 20 lety.

OndraK
Host
OndraK

Nebude neochota k dotisku dána spíše tím, že by byl nižší náklad než původně a tedy vyšší náklad na jeden výtisk?
Zároveň riziko, že se dotisk nevyproda se výrazně zvyšuje a tím pádem hrozí ztráta?
Ale navrhuji Vám, ať se s p. Surou dohodnete a všechny neprodane kusy z dotisku odeberete. Myslím, že pak dotisk bude a třeba 10.000 ks.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Asi máte trochu pravdu, ale celkově to od Vás vyznívá negativně, což je myslím zcela obrácená interpretace. 1. Předně je třeba si uvědomit, že pánové do projektu investovali svoje peníze a nesli riziko ztráty. Proto se jim nelze divit, že se drželi možná poněkud při zdi. Myslím, že ostatní mají pořád stejnou příležitost udělat to samé, JŘ není autorské dílo, jde vlastně jen o zajištění tisku a distribuce. Já bych třeba odvahu riskovat desetitisíce (a možná i víc) neměl. Na druhou stranu bych dal za JŘ klidně i dvojnásobek, kdybych ho na poslední chvíli nesehnal, byl jsem připraven jít do… Číst vice »

Lech Malý
Host
Lech Malý

Z mého pohledu je lepší něco udělat, a pak si na tom pro mě za mě třeba leštit píárko, něž neudělat nic, naříkat, jak ten, kdo něco udělal, to udělal blbě, a pak to uzavřít výkřikem ‚já jsem chtěl pomoct, ale ještěže jsem nepomohl.‘

OndraK
Host
OndraK

Pont Florenc ještě pár výtisků mají…stav k 17.hod:-)

Nešťastník
Host
Nešťastník

Kde ještě jsou v Praze? A kdy a kde budou v Praze, budou-li?

Jan Sůra
Admin

smíchov

Nešťastník
Host
Nešťastník

Pane Sůro, díky za tip. Ale po osobním dotazu na prodejně Pont na Smíchovském nádraží mi bylo sděleno, že zde byly vyprodány již včera.

Jan Sůra
Admin

To se omlouvám, měli jsme informaci, že ještě jsou.

Jan Šindelář
Admin

V Praze lze zkusit ještě Pont na Florenci, ale je to též bez záruky.

Nešťastník
Host
Nešťastník

Děkuji za nápady. Podle Vašich zdrženlivých odpovědí na druhou část otázky se i přes obrovský úspěch vydání jízdního řádu knižně s jeho novou distribucí již nepočítá?

HonzaEM
Host
HonzaEM

Nebo by stačilo nechat běžet nějakou dobu nějaký poptávcí formulář a pak jich toli, + něco málo navíc, nechat vytisknout znovu.

Jiří 2
Host
Jiří 2

Jak ale odbouráte ty, kteří to tam dají jen ze srandy, nebo si to při pohledu na cenu rozmyslí? To by fakt musela být závazná objednávka s platnou předem a dopravou domů / na Zásilkovnu / někam…

HonzaEM
Host
HonzaEM

No ano, platba předem.

DPH
Host
DPH

Aktuálně nejsou neřády v PONTu v Praze na hl.n, Masaryčce ani v Pragomodelu na Mas. Budou ještě?

Roman
Host
Roman

Nejsou PONTY: Pardubice,Kolín,Přeov osobně navštíveno v neděli 22.12.

Ostravan
Host
Ostravan

včera v Kolíně bylo ještě dost

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

A co takhle, až dojdou, založit instituci „Ústřední půjčovna knižních jízdních řádů“ Praha? 😁 💪🏽 🎄

Vladimír D.
Host
Vladimír D.

Zajímalo by mne, kolik výtisků šlo do distribuce, resp. kolik se jich prodalo. Myslíte si, pane Sůro, že udělali „soudruzi“ z SŽDC chybu v tom, že se rozhodli KJŘ tisknout jen pro služební potřebu? Mimochodem aktuální cena jednoho draženého jízdního řádu 2020 od SŽDC se vyšplhala
na 2 150 Kč.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Zrovna jsem říkal, jaký jsou ti Češi vyčů..ní hajzlové. SŽDC z dobré vůle pár výtisků pustí ZADARMO do jakési pseudosoutěže a Čech na tom chce za každou cenu zbohatnout. Příště se na nás SŽDC vykašle a odnesou to všichni (kolektivní trest). Určitě není asi problém přes tyhle aukční weby vypátrat, o koho se konkrétně jedná a exemplárně ho potrestat. Taková pokuta 100 000, ve prospěch SŽDC, by nebyla špatná.

MiKi
Host
MiKi

Takže dle vaší zvrácené logiky by měli být potrestáni i všichni, co se aukce zúčatnili. Co mi to jenom připomíná…….? Aha, už si vzpomínám, mé mládí. Kdy soudruzi trestali každého, kdo třeba vydělal pár korun na prodeji ojetého auta. Takže „Čest práci soudruhu HonzaEM“.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Chápete co jsem napsal a chápate co jste napsal Vy? Vyrejžovat ze všeho prachy, je výdobytek kapitalismu, takže chápete správně. Nevím, proč by měli být potrestáni ti, kteří se aukce účastnili, ale ten kdo to nabízí a snaží se na tom vydělat, by měl být těžce potrestán.

Pokud to ojeté auto, jak uvádíte v příkladu, nebylo jejich, respektive si ho nekoupili, tak je to v pořádku, že za to byli trestáni.

Vladimír D.
Host
Vladimír D.

Podle mne by především potrestáni měli být ti, kteří jízdní řád nenabízí a měli a mohl by.

HonzaEM
Host
HonzaEM

SŽDC tvrdí, že to není v jejich kompetenci, i když podle mě jsou to výmluvy.

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

SŽDC se prý mají přejmenovat na S(ou)Ž(žení). 🤔

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Kvůli podobně zvráceným názorům máme teď ve vládě Babiše s podporou komunistů. Možnost legálně si vydělat (tedy v tomto případě prodat to, co je MOJE někomu, kdo to chce za cenu, kterou je ochoten zaplatit) je silně motivující a ve výsledku posouvá ekonomiku vpřed, díky čemuž bohatne celá společnost. Komunistický pohled „všem stejně“ vede jen ke zmaru. Obojí bylo experimentálně ověřeno. Kapitalismus má svoje mouchy a socialismus má i některá pozitiva, ale celkově pozitiva kapitalismu a negativa socialismu těžce převládají. Většina vyspělého světa má kapitalismus a lidi se tam mají lépe než v té socialistické části. Přiznávám, že když už… Číst vice »

HonzaEM
Host
HonzaEM

Není pravda, všem stejně. Ale když jim to SŽDC dala zadarmo a po týdnu se toho tímto způsobem „zbavuje“, tak to asi evidentně dotyčný nepotřebuje. Jinak by se soutěže neúčastnil. Kamarád to bohužel prošvihl, takže teď nemá ani jeden, ani „oranžovej“, ani ten Zdopravy.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Nebylo to zadarmo, ale za poměrně hluboké vědomosti a úspěch v soutěži. Jako šotouš jsem se chtěl také účastnit, ale na otázky jsem odpověď neznal. Získat potřebné vědomosti vyžadovalo jistě také významnou investici do studia, která se teď vítězům zhmotní v podobě prodeje drahocenného kusu. Já bych ho neprodával (jednak jsem sběratel, jednak vydělat si 2000 umím i jednodušším způsobem), ale je to jejich volba.
Dotyčný ho nepotřeboval, proto ho prodal, opět jeho volba. Šanci vyhrát jste měl také. Teď nezbývá než dražit nebo čekat u tříděného odpadu, až se ho SŽDC bude za rok zbavovat.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Co to plácáte za nesmysly? Já jsem si myslel, že odpovědi znám, teda určité úsilí a hledání to dalo, nicméně žádná odpověď nebyla správná (u jedné by se o tom dalo diskutovat), nicméně jsem byl mezi 300 nejrychlejšími. Přece je ale škoda si tento jízdní řád pomuchlat a roztrhat jeho používáním na cestách. No a ten kámoš nevěděl, že je nějaká soutěž, takže on nemá žádný.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Proč nesmysly? Myslel jste, že znáte, ale neznal. Jiní znali a JŘ získali.
Neznalost neomlouvá ani u zákona natož u jízdního řádu. Kdo zaváhá…
Já už byl také smířený, že JŘ letos neseženu (v ÚL vyprodáno hned první den, kdy jsem měl zrovna dovolenou), ale nakonec jsem ho v Praze sehnal včera, asi na poslední chvíli. Musel bych shánět po aukcích a přeplatit. Na druhou stranu bez too adrenalinu by to sběratelství nebylo ono 🙂

xyz
Host
xyz

„Myslel jste, že znáte, ale neznal. Jiní znali a JŘ získali.“
Špatně jste to pochopil – p. HonzaEM (dle svého opakovaného vyjádření v komentářích pod tímto článkem) uvádí, že (nejen) on získal onen „výherní“ KJŘ SŽDC přesto, že na všechny z otázek neodpověděl správně.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Ano, pochopil jste to správně.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Tak zaprve, dostali ho všichni, kdo se soutěže zúčastnil, bez ohledu na správnost odpovědí a za druhé, na sběratelství se vám můžu z vysoka vy… víte co, protože já chci jízdáí řád, podle kterýho budu jezdit a ne se za ním honit po celý republice, nebo ho kupovat od zlodějů šmelibrků ze Ž***** a podobně.

babilon
Host
babilon

Odkud víte, že ho nabízí někdo z výherců, a ne třeba zaměstnanec SŽDC? A pokutu za co? Prodávat vlastní majetek naše zákony nezakazují. Kromě toho, tu cenu stanovil kupující, ne prodávající. (A kdoví, jestli to není jenom nějaká fiktivní dražba. Nabízet 2000, když stejné zboží je v sousedním inzerátu za 500, je poněkud zvláštní.)

HonzaEM
Host
HonzaEM

No jelikož si tam sŽDC nedali podmínku, že se to nesmí prodávat, tak je pokuta nevymahatelná, ale mohli jí tam dát.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Takovou podmínku musí předepsat zákon (třeba o ohrožených druzích organismů) nebo smlouva. Jinak to nemá žádnou relevanci.

HonzaEM
Host
HonzaEM

No ale můžou, když vyhrajete někde auto, tak je tam většinou taky podmínka, že ho po dobu xx let nesmíte prodat a podobně.

Jiří 2
Host
Jiří 2

Těch nabídek na oficiální výtisk SŽDC je tam hned několik, jeden prodejce dokonce nabízí i loňský, který vůbec nešel na veřejnost a distribuován byl jen interně. Čili s nejvyšší pravděpodobností se jedná přímo o zaměstnance, což by dle mého názoru mělo mít za následek i postih vyplývající z pracovněprávního vztahu k SŽDC, minimálně důrazné vytknutí od nadřízených.

HonzaEM
Host
HonzaEM

By mě zajímalo, za kolik se bude dražit tady ten Zdopravy. Určitě se najdou tací, co to skoupili po 150 Kč a teď to začnou prodávat za tisíce.

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

Důležité je to, že bude saturován trh. Zda právě Vy za něj budete ochoten částku zaplatit, это ваше дело.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Zkrátka zlodějna.

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

Zatknout! Zavřít! Izolovat! Postavit před polní soud! 😁

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Vidím to na ceny kolem 1000, možná i více.

HonzaEM
Host
HonzaEM

To mi tisk na vlastní tiskárně vyjde levněji.

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Ale nebude to originál. Je to jen na Vás.

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

Já myslí, že to originál bude. 🛴

HonzaEM
Host
HonzaEM

A pro koho jinýho by to ještě mělo být?

HonzaEM
Host
HonzaEM

V sobotu mi paní v Ústí řekla, že v lednu bude dotisk a dnes se tam ptal kamarád a paní (nevím jestli stejná) ho prej dost nepříjemně poslala do háje a řekla že nejsou a nebudou, že má jet do Brna nebo Ovy.

Lech Malý
Host
Lech Malý

Dotisk by měl ekonomicky smysl, kdyby byl náklad rozebrán za dva dny. Po týdnu lze předpokládat, že kdo KJŘ opravdu chtěl, už ho má. Pokud se v lednu půjdete ptát do papírnictví, jestli mají vánoční pohledy, taky je kvůli vám nenaskladní. Mmch i na ty pohledy platí upravená vydavatelova věta: ‚v době zásadních proměn je stále dost těch, kterým pomůžou a které potěší‘. Tato věta v souvislosti s vydáním KJŘ dost zásadně posílila moji zkomírající víru v občanskou společnost.

HonzaEM
Host
HonzaEM

Vážně? Takže tento jízdní řád bude nakonec ještě větší podpultovka než ten od SŽDC. Tištěný jízdní řád se prodává celý rok, takže argumentovat tím, že je to jak shánět v lednu vánoční pohledy, je stejný nesmysl, jako tvrzení, že kdo ho chce, už ho má. Jinak když jsem v Pontu v Ústí byl poprve v pátek 13., tak přestože tam měli mít, podle otevírací doby, ještě pár minut otevřeno, už měli zavřeno a v sobotu dopoledne už měli kulový. Takže budu muset buď obětovat ten od SŽDC a používat ho k cestování, čímž si ho zničím, nebo přistoupit přeci jen… Číst vice »

michal
Host
michal

Vyhledávejte spojení v IDOSu, tam jsou všechny vlaky a můžete filtrovat i dopravce, které chcete a nechcete. Stránky ČD jsou to poslední místo, kde bych hledal spojení, plánovat nějakou cestu po ČR. Na nákup jízdenek ano, ale na vyhledávání – nepoužitelné.

HonzaEM
Host
HonzaEM

No dnes už nepoužotelné, ale když jsem věděl, že pojedu jen s ČD, tak to bylo docela dobrý, ale dneska se jen s ČD dojede leda do pryč.

Jiří 2
Host
Jiří 2

CG Transit, Idos, najdispoj.szdc.cz, …

Jiří 2
Host
Jiří 2

Avizer (vydavatel ZDopravy) je ekonomický subjekt, jehož primárním cílem je zisk. Ano, nějaký by z dotisku jistě ještě měl, nicméně kolik toho dotisknout, aby jich pak spousta neležela na pultech ještě v říjnu? Vemte si, kolik toho natiskly ČD a za kolik se to pak ve výsledku před koncem platnosti prodávalo, nebo rovnou i rozdávalo (třeba školám). Když toho dotisknou méně, tak se logicky zvedne cena za kus (nutno rozpočítat fixní náklady mezi méně kusů) a ještě není jisté, že se to prodá všechno. Vydavatele v tomto tedy chápu, podporuji a těším se na příští rok. Protože lépe než zbankrotovat… Číst vice »

Bob
Host
Bob

Ostrava + Olomouc vyprodáno (OL sledován dnes ráno 5:10, Ova odpoledne 16:00).

Ony
Host
Ony

V Brně na hlaváku v prodejně Pont koupený v 14hod.

Lech Malý
Host
Lech Malý

Řekl bych, že se vydavatelům až obdivuhodně podařilo trefit velikost nákladu. Ještě jednou díky za odvážný počin!

Jan Sůra
Admin

Děkujeme!

Ondra Vaněk
Host
Ondra Vaněk

Dnes v Přerově ještě byly

Josef Trögl
Host
Josef Trögl

Dnes v Praze na hl.n. už vyprodáno, prý mají ještě na Florenci (nezkoušel jsem). Uspěl jsem na Masaryčce ve stánku s železniční literaturou, za mnou další dva šotouši 🙂

Jan Jungmann
Host
Jan Jungmann

Dnes jsem ho koupil za 5 minut 6 večer ve stánku s železniční literaturou na Masarykově nádraží. Uff! Mají prý ještě posledních 10 kousků a končí! Vřelé díky za vydáni JŘ a klobouk dolů!

Jan Sůra
Admin

V Brně ještě je.

Olda z 253
Host
Olda z 253

Dnes po 12. bez problému dostupný v Pontu v Brně hl. n. Díky.

J Ř
Host
J Ř

V plzeňském PONtu jsou jizdní řády již vyprodány. Prý, prodavačky, měly 300 ks a již není ani jeden….

Maršál
Host
Maršál

Prosím, šly by ještě České Budějovice? 🙂

Maršál
Host
Maršál

A ty palce dolů jako za co? Za slušný dotaz, jestli by šlo přizásobovat ve městě, které si autoři článku zvolili pro titulku svého komerčního sdělení, a kam může snadno pan Šindelář něco dovézt?

nadrazak01
Host
nadrazak01

kde jeste aktualne jsou?

Jan Sůra
Admin

Praha Pragomodel, Brno a 0strava Pont určitě

nadrazak01
Host
nadrazak01

dik

Nightjet
Host
Nightjet

Ale včera v Brně v Pontu nebyly, a říkala mě že budou možná až příští týden, ale není to jísté.

Honzíček
Host
Honzíček

Brácha viděl dnes v Cieszyne na tržišti prodávat tištěný jízdní řád za 350,- Kč nebo za 59,- Zl. 🙁

Rop
Host
Rop

Dnes v Pardubicích měli ještě minimálně 10 kusů. Pont v Praze na hl. n. bude mít zítra odpoledne.

Martin Liška
Host
Martin Liška

Budete ještě znovu dodávat do Plzně?

Jan Sůra
Admin

Už ne.

Ondřej
Host
Ondřej

V Kolíně jich bylo taky v neděli dost.

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

Chlapi, na ředitelství SŽDC se musejí chlámat jak se tady po těch jízdních řádech pinožíte. 😁 💪🏽

michal
Host
michal

Hlavně jsou to hlupáci, evidentně to asi nebude ztrátová akce a minimálně náklady se pokryjí.