Letecké společnosti Letectví

KLM zůstane na kratší tratě u embraerů, objednal až 35 E195-E2

Embraer E195-E2 v barvách KLM. Foto: Embraer
Embraer E195-E2 v barvách KLM. Foto: Embraer

Nizozemská letecká společnost KLM pořídí od brazilského Embraeru celkem 21 letadel E195-E2, na dalších čtrnáct bude mít opci.
Vyplývá to z dnes podepsané kupní smlouvy, která následuje po dříve oznámené předběžné dohodě z letošního roku na pařížském aerosalonu.

Oproti původní dohodě  je závazná objednávka vyšší: původně měly nizozemské aerolinky kupovat závazně 15 letadel. KLM letadla pořizuje pro svoji dceřinou aerolinku KLM CityHopper, která se zaměřuje na kratší lety po Evropě. Letadla budou v konfiguraci pro 132 cestujících, první převezme na počátku roku 2021.

Letadla budou pořízena na operativní leasing od Aircastle and ICBC Aviation Leasing. Hodnota zakázky v ceníkových cenách je 2,48 miliardy dolarů.

KLM s nimi postupně nahradí starší generaci embraerů E190. Oproti nim budou mít nová letadla větší kapacitu (o 32) a současně nižší spotřebu paliva.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
...

134 míst, to je o 10 víc, než má A319 v běžné konfiguraci. Se skoro poloviční spotřebou paliva 🙂

Cíba

Ve skutečnosti je to pro Embraer porážka – KLM totiž sice vezmou 21 letadel, ale není to nová objednávka, ale pouze část již objednaných letadel leasingovými společnostmi, pro které neměly dosud zákazníky. Takže zatímco v Paříži to vypadalo, že EMB získá 15 nových objednávek a 20 opcí, ve skutečnosti získal pouze 14 opcí. Takže pro EMB nic moc. Vítězem tu jsou leasingovky, které udaly letadla, pro které neměly odběr. A předpokládám, že KLM na ně dostaly dobrý deal….

https://embraer.com/global/en/news?slug=1206663-klm-firms-up-order-for-e195-e2-jets-and-adds-six-further-aircraft

Tomáš

Budou mít nová letadla opravenou klimatizaci, tedy narozdíl od těch současných nebudou foukat ledový vzduch cestujícím u okna rovnou na čelní dutiny bez možnosti ho vypnout?

Partneři


Czechtoll

pst
podcast