Obrazem: Jižní křídlo českobudějovického nádraží se otevřelo cestujícím

Zrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Všechny prostory pro veřejnost by se měly otevřít do konce letošního roku.

Českobudějovické nádraží od dnešního ranního zahájení provozu nabízí cestujícím po dlouhých měsících provizoria komfortnější zázemí. Správa železnic završila jednu z etap rekonstrukce budovy a zpřístupnila příjezdovou halu v jižním křídle nádraží; sloužit bude pro odjezdy i příjezdy. Zřízeny zde byly i provizorní pokladny, nechybí lavičky a reklamní vitríny.

Zároveň se uzavřela větší odjezdová hala v centrální části, kde byl pasažérský ruch výrazně omezen lešením. To už sice zmizelo, renovační práce zde ale budou pokračovat. Pro cestující přitom zůstal zachován přístup k vlakům i severním podchodem, dostat se do něj dá provizorním průchodem z jižní haly skrze prostory nových toalet.

Prostor WC slouží jako dočasný průchod k jednomu z podchodů pod nástupišti. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPříjezdová hala nádraží České Budějovice. Pramen: Správa železnicZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrekonstruovaná příjezdová hala nádraží České Budějovice v den otevření (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVchod do příjezdové haly českobudějovického nádraží (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJižní křídlo českobudějovického nádraží se otevřelo cestujícím (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNaopak centrální partie s odjezdovou halou se cestujícím uzavřela (1. březen 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPříjezdová hala nádraží České Budějovice. Průchod do uzavřené odjezdové haly je zakryt vizualizací. Pramen: Správa železnicPříjezdová hala nádraží České Budějovice ve finále rekonstrukce (únor 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPříjezdová hala nádraží České Budějovice ve finále rekonstrukce (únor 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPříjezdová hala nádraží České Budějovice ve finále rekonstrukce (únor 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářPříjezdová hala nádraží České Budějovice ve finále rekonstrukce (únor 2023). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářOprava nádražní budovy České Budějovice, jižní křídlo (listopad 2022). Pramen: Správa železnicRekonstrukce nádraží České Budějovice, příjezdová hala (červen 2022). Pramen: Správa železnicOprava nádražní budovy České Budějovice (listopad 2022). Pramen: Správa železnic

Kompletní rekonstrukce nádražní budovy v Českých Budějovicích probíhá od poloviny roku 2020, všechny prostory pro veřejnost by se měly otevřít do konce letošního roku, v roce 2024 pak budou probíhat už jen dokončovací práce. Cena rekonstrukce přitom stále roste. Správa železnic nedávno uzavřela se zhotoviteli (Metrostav, Edikt, Avers) už šestý smluvní dodatek, cena nyní činí 772 milionů korun. Původní smluvní cena byla 689 milionů korun.

Důvodem je podle SŽ skutečnost, že novorenesanční budova z roku 1908 se po zahájení prací ukázala být v mnohem horším stavu, než se předpokládalo. Objevilo se například poškození po bombardování a především spodní voda, kterou musel zastavit betonový sarkofág.

Tagy nádraží České Budějovice Správa železnic
26 komentářů